31.5.2017 Pakilan Visan 05-06-07 syntyneiden tyttöjen joukkueessa on yhteensä yli 20 pelaajaa, mutta uusia pelaajia mahtuu mukaan vielä hyvin.
Jokaiselle pelaajalle taataan monipuolisia harjoituksia, sopivan tasoisia pelejä alueen sarjoissa, koripalloleiri Kisakeskuksessa, turnauksia sekä kotimaassa että ulkomailla.
Kesäharjoitukset ovat jo alkaneet. Keskiviikkona 7.6. klo 18.00-19.30 järjestetään avoimet harjoitukset kaikille kiinnostuneille Kumpulan liikuntakeskuksessa, Väinö Auerin katu 11.
Tiedustelut:
Tytöt 2005:
Sini Latvala 040 - 562 0321
Tytöt 2006-2007:
Sanna Kotkaslahti 050-5388 568
Myös muihin Visan joukkueisiin otetaan mukaan uusia pelaajia. Lisätietoja osoitteesta www.pakilanvisa.fi.
Pakilan Visa on helsinkiläinen perinteikäs 81-vuotias urheiluseura, jossa on tällä hetkellä 285 koripallon lisenssipelaajaa. Toiminta-alue on Arabianranta, Kumpula, Mäkelänrinne, Maunula, Haaga ja Koillis-Helsinki.
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
BC Nokia hakee valmentajaa vahvistamaan koripalloakatemian aamuvalmennusryhmää.
Jos olet vuonna 2016-18 syntynyt poika ja olet koripallon EM-kisojen kautta saanut kipinän koripallosta, niin tervetuloa mukaan kokeilemaan. Susijengin kapteeni Sasu Salin aloitti oman koripallouransa MaSun alkeiskurssilta. Oletko sinä seuraava Sasu?
LePy järjestää perinteisen Pikkusudet-turnauksen 2017-ikäluokan tytöille ja pojille. Turnaus pelataan sunnuntaina 21.9.2025 Leppävaaran liikuntahallilla. Tapahtuma on osallistujille maksuton.
Ensimmäinen Helsinki Basketball Festival keräsi jo tänä vuonna yli 130 joukkuetta ja 1300 pelaajaa Suomesta, Latviasta ja Italiasta. Viikonloppu oli täynnä korishuumaa, hauskanpitoa ja voitonriemua.
Karavaani lähti liikkeelle viime viikonloppuna 9.-10.8.25 Espoosta ja Tampereelta. Vielä ehtii mukaan!
Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.
LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!
Koripallovuosi 2026 alkaa perinteisellä AND1-turnauksella, joka pelataan Salossa loppiaisviikonloppuna 2.–4. tammikuuta. Turnauksessa pelataan tuttuun tapaan sarjat ikäluokissa U9–U16. Viime vuonna mukana oli peräti 117 joukkuetta.