26.8.2025 13:15 Viimeisen kahden vuosikymmenen aikana Suomi on lähes säännönmukaisesti peitonnut Ruotsin keskinäisissä maaotteluissaan. Susijengin valmentaja Hanno Möttölä kuitenkin varoittaa aliarvioimasta ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaavaa Ruotsia, joka tuo kokemuksellaan ja pelityylillään kovan haasteen lohkoisännälle.

Kuva: FIBA
Jos Susijengi on läpi 2020-luvun pyrkinyt yhä korostetummin pelaamaan pelipaikatonta koripalloa liikkuvilla, taitavilla ja ulottuvilla isoilla miehillä, Ruotsi on puolestaan raivannut tiensä EM-kisoihin puolen kentän settipelejä pyörittävien, korintekovoimaisten, pallovarmojen ja kokeneiden takapelaajien varaan.
- Ruotsilla on käytössä neljä hyvää pallonkäsittelijää ja heittävä takamies Tobias Borg siihen päälle, joista kolme pelaa käytännössä koko ajan. Ruotsi juoksee kyllä kenttää tilanteen tullen, mutta joukkueen vahvuudet lepäävät puolen kentän pelissä, Susijengin valmentaja Hanno Möttölä tiivistää.
- Ruotsin monipuolisuus pallollisessa pelaamisessa asettaa ilman muuta haasteen meidän puolustuksellemme. Huomioon on otettava sekin, että Ruotsin isot pelaajat ovat todella isoja ja tuovat fyysisyyttä korin alle.
Ruotsi esiintyi edellisten kerran EM-kisatasolla 2013 Susijengi-faneille kovin tutussa Koperin alkulohkossa. Koperin kisojen kuopus, silloin 17-vuotias Ludvig Håkanson, on viimeisen kymmenen vuoden ajan kolunnut Espanjan kenttiä ja muodostanut Ruotsin maajoukkueen sydämen yhdessä heittovoimaisen Tobias Borgin ja tehokkaasti korille rullaavan 210-senttisen Simon Birganderin kanssa.
- Ruotsin kokeneella osastolla on paljon kokemusta isoista rooleista Euroopan parhaissa sarjoissa. He ovat metsästäneet yhdessä arvokisapaikkaa pitkään ja Tampereen alkulohko on heille varmasti iso palkinto siitä. Seuraavaa sukupolvea edustavat niin ikään taitaviin pallollisiin pelaajiin lukeutuvat Pelle Larsson ja Barra Njie.
Vaikka paperilta luettuna Susijengi lienee keskiviikkoiltaan lähdettäessä hienoinen ennakkosuosikki, Möttölä muistuttaa EM-avausottelun arvaamattomasta luonteesta.
- Ruotsin valmistavat maaottelut eivät varmasti ole menneet niin hyvin kuin päävalmentaja Mikko Riipinen ja pelaajat olisivat toivoneet, mutta heitä koko kesän tarkkailleena näen joukkueen olevan saavuttamassa oman potentiaalinsa juuri kisojen alla. On myös muistettava, että ensimmäinen EM-kisaottelu on aina oma maailmansa ja niissä voi tapahtua mitä tahansa.
Susijengi ja Ruotsi kohtaavat Tampereen EM-alkulohkon avausottelussa keskiviikkona 27.8. klo 20.30 alkaen. Liput otteluun täältä!
Pelle Larsson (196 cm/24 v): ”Pitkästä aikaa ruotsalainen NBA-pelaaja. Micke Jantusen Utahin aikojen jengikaveri ja iso puheenaihe Ruotsissa Miami Heatin tulokaskauden myötä. Atleettinen, aggressiivinen ja monipuolinen hyökkäyspään pelaaja, joka haluaa varmasti ensimmäisissä miesten arvokisoissa jättää oman jälkensä.”
Barra Njie (191/24): ”Nopea korilleajaja ja Ruotsin paras pallollisen puolustaja, joka pystyy laittamaan kovaa painetta koko kentälle. Edustaa Braunschweigia Saksan Bundesliigassa. Ruotsin joukkueessa selvällä tavalla rytminmuuttaja.”
Melwin Pantzar (188/25): ”FIBA Europe Cupin lopputurnauksen MVP, joka teki viisivuotisen sopimuksen Malagan kanssa kesällä (jatkaa Bilbaossa vielä alkavan kauden lainalla). Ruotsin paras pistemies ja kolmen pisteen heittäjä tänä kesänä. Monipuolinen pelaaja, joka ajaa kovaa korille.”
Suomi ja Ruotsi ovat kohdanneet miesten maaottelussa 137 kertaa, joista Suomi on voittanut 78 ottelua. 2000-luvulla joukkueet ovat kohdanneet 25 kertaa, joista Suomi on voittanut 16 ottelua.
|
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
|
1 |
Denzel ANDERSSON |
204 |
1996 |
|
|
2 |
Adam RAMSTEDT |
210 |
1995 |
Göttingen (GER) |
|
5 |
Wilhelm FALK |
201 |
2003 |
|
|
6 |
Tobias BORG |
184 |
1993 |
|
|
9 |
Pelle LARSSON |
196 |
2001 |
Miami Heat (NBA) |
|
12 |
Ludvig HÅKANSON |
187 |
1996 |
Joventut Badalona (ESP) |
|
15 |
Mattias MARKUSSON |
217 |
1996 |
Roanne (FRA) |
|
16 |
Nicholas SPIRES |
210 |
1994 |
Södertälje BBK (SWE) |
|
18 |
Viktor GADDEFORS |
201 |
1992 |
New Taipei (TW) |
|
19 |
Melwin PANTZAR |
191 |
2000 |
Bilbao Basket (ESP) |
|
31 |
Barra NJIE |
191 |
2001 |
|
|
35 |
Simon BIRGANDER |
210 |
1997 |
Joventut Badalona (ESP) |
Päävalmentaja Mikko RIIPINEN
Valmentaja Joakim KÄLLMAN
Valmentaja Ludwig DEGERNÄS
Valmentaja Adam ENGSTRÖM
Susijengin ja Belgian maaliskuun 1. päivä pelattavan ottelun ennakkomyynti käynnistyi tiistaina 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille. Tänään päättyvässä ennakkomyynnissä lippuja on myyty jo yli 5400.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.
Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.
Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.
Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.
Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.