Papinaho kauden jälkeen Katajan käskyttäjäksi

6.2.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja ja 29-vuotias liikuntatieteiden maisteri Antti Papinaho ovat tehneet valmennussopimuksen alkaen kaudesta 2007-08. Sopimus on kolmivuotinen ja siinä on vuoden koeaika. Papinaho korvaa keväällä miesten edustusjoukkueen päävalmentajana yhdeksän peräkkäiskauden jälkeen sivuun siirtyvän Timo Heinosen.

Antti Papinaho aloitti päävalmentajauransa liigatasolla Vantaan Pussihukissa kaudella 2005-06. Mies luotsasi hukkalauman heti pudotuspeleihin, joissa lopulta hopealle yltänyt Kataja oli ensimmäisellä kierroksella parempi otteluvoitoin 3-1. Tällä kaudella Korisliigan nuorin päävalmentaja ehti luotsata vantaalaisia 30 runkosarjaottelun verran, kunnes seurajohto päätti tammikuun lopussa korvata miehen kokeneemmalla Kari Liimolla.

Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä raottaa käytyä hakuprosessia:

- Ensimmäisen kerran kyselin Antin mielenkiintoa Katajan peräsimeen melko tarkalleen vuosi sitten. Tämän jälkeen olimme muutaman kerran yhteyksissä ja kartoitimme mahdollista sopimusta. Lopullisesti palat loksahtivat kohdalleen tammikuussa, kun Pussihukat oli vapauttanut Antin tehtävästään.

Mahdollisten päävalmentajakandidaattien joukosta Katajassa oli heti kärkeen suljettu pois ns. keikkatyöläiset.

- Haimme tehtävään ensisijaisesti sitoutumiskykyistä, nuorta suomalaisvalmentajaa. Vaikka Antti on vielä sangen kokematon, hänellä on työhön sopiva koulutus ja jatkossa myös mahdollisuus tehdä hommia täysipäiväisesti. Olemme tehtyyn ratkaisuun erittäin tyytyväisiä ja luottavaisia, ihan koko joensuulaisenkin koripalloilun kannalta, Törmälä kertoo.

Muu miesten valmennusryhmä pyritään pitämään ennallaan.

- Olemme alustavasti neuvotelleet nykyisen valmennustiimin jäsenten Antti Hurrin ja Timo Eklundin kanssa, Törmälä toteaa.

Tällä hetkellä päätoimisena liikunnanopettajana työskentelevä Papinaho on luonnollisesti iloinen tulevasta tilaisuudesta.

- Otan minulle tarjotun mahdollisuuden nöyränä vastaan. Asetan suuren painoarvon sille, että pääsen nyt ensimmäistä kertaa valmentajaurallani tekemään päätoimisesti koulutustani vastaavaa työtä.

Antti Papinaho muuttaa Joensuuhun touko-kesäkuun vaihteessa.

Kataja solmi joulukuussa jatkosopimuksen kaudesta 2007-08 maajoukkuelaiturinsa Sami Lehtorannan kanssa. Lehtorannan lisäksi Katajalla on voimassa olevat pelaajasopimukset ensi kaudesta 2007-08 Anssi Kinnaslammen ja Ville Vesalan kanssa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

Näytä lisää vastaavia