22.3.2011 22:16 Suoraan koripallon naisten SM-sarjan välieriin selvinneet runkosarjan kärkijoukkueet Kotkan Peli-Karhut ja Lappeenrannan Catz avasivat semifinaalivaiheen pelit kotivoitoilla. PeKa kaatoi tiistai-iltana ToPon pistein 76-65 (43-35) ja Catz Espoo Teamin 76-55 (50-26). Loppuotteluun pääsee kolmella voitolla.
Shanika Freeman ja PeKa rutistivat välierien avausvoittoon ToPosta päätösjaksolla.
Reetta Piiparin Catz venyi voittajaksi lähes murskaluvuin Espoon ensimmäisestä haasteesta. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Runkosarjan voittanut PeKa joutui vääntämään tosissaan kukistaakseen sarjassa neljänneksi sijoittuneen Torpan Pojat. Helsinkiläisryhmä taipui selkeälle ennakkosuosikille vasta päätösneljänneksen aikana.
ToPo käväisi viimeisen kerran johtoasemassa (57-58) vielä 32 peliminuutin kohdalla. Shanika Freemanin (24/18) ja Lotta Richterin (5/4) perättäisillä kolmosilla emännät vääntäytyivät kuitenkin viiden pisteen johtoon, minkä jälkeen peli lähti rullaamaan vastustajan epäonnistuessa omissa paikoissaan.
- Hallitsimme peliä ensimmäisellä, toisella ja neljännellä jaksolla, mutta kolmas jakso oli välissä todella huono. Liike loppui, ja paikkapuolustaminen alkoi tökkiä. Ylipäätään joukkueen pelaaminen oli vähän jännittynyttä, PeKan valmentaja Seppo Kurki kuvaili.
Freemanin ohella PeKan parhaista tehoista vastasivat Krystal Vaughn (23/9) ja Amanda Lassiter (17/5).
ToPon parhaita olivat D'andra Moss (22/8) ja Taru Tuukkanen (14/12).
Runkosarjan kakkosen Lappeenrannan Catzin ja kolmosen Espoo Teamin ensimmäinen välierätaisto sen sijaan ratkesi nopeasti. Catz karkasi jo ensimmäisellä kymmenminuuttisella 27-9-johtoon ja lasketteli lopulta voittoon pistein 76-55.
Espoolaisten kohtaloksi koituivat peräti 33 menetystä. Catz taasen hukkasi pallon vastustajalle vain 14 kertaa. Vierailija vei levypallot selvästi 36-23, mutta se oli laiha lohtu kotijoukkueen päästessä juoksemaan lukuisia helppoja koreja.
- Siinä oli osittain hyvää puolustamista meiltä, mutta toisaalta vastustajalle tuli myös paljon halpoja menetyksiä. Espoo ei tainnut olla nyt ihan valmiina otteluun, mutta seuravasta kohtaamisesta tulee meille taatusti todella vaikea, Catzin valmentaja Mika Haakana arveli.
Lappeenrantalaisten pisteet jakautuivat hyvin tasaisesti viiden pelaajan päästyä yli kymmenen. Korkeimman pistemäärän heitti Jelena Reshetko (16/3) vanavedessään Reetta Piipari (15/1) ja Lisa Lee (15/4).
Espoolaisten ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Niina Laaksonen (12/12). Iltaa synkensivät kuitenkin peräti seitsemän menetystä.
Koripallon naisten SM-välierät jatkuvat perjantaina ToPon ja Espoo Teamin kotiotteluilla.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.