23.2.2011 Peli-Karhut lisäsi keskiviikkona etumatkaansa koripallon naisten SM-sarjan kärjessä. Kotkalaisjoukkue haki 84-65 (41-35) -vierasvoiton helsinkiläisestä Torpan Pojista. Äänekosken Huima vei keskiviikon toisen SM-taiston paikallisvastustajastaan HoNsU:sta.

Linda-Lotta Lehtoranta ja PeKa rynnivät vahvasti kohti runkosarjan voittoa.

Judie Lomax on pelannut kovilla tehoilla liityttyään Huiman joukkueeseen tammikuussa. Nyt Huima voitti Lomaxin johdolla HoNsU:n. Kuvat: Francois Perthuis.
Sarjassa viidentenä oleva ToPo piti PeKaa pihdeissään ensimmäisen 25 minuutin ajan. Kolmannen jakson jälkipuolisko meni vierailijalle 15-6, ja se riitti kotkalaisille ratkaisevaan karkumatkaan.
PeKa teki ratkaisevan eron kolmen pisteen heitoillaan. ToPon 22 yrityksestä onnistui vain yksi, mutta PeKa sai 21 kaukoheitostaan sentään seitsemän sisään.
Kotkalaiset jyräsivät viime otteluiden tapaan tasaisuudellaan. Korkeimman pistemäärän heitti Krystal Vaughn (24/13), mutta paljoa huonommiksi eivät jääneet Linda-Lotta Lehtoranta (19/2) ja Amanda Lassiterkaan (18/11).
ToPon kaikki kaikessa olivat identtisen saldon 27/15 keränneet Taru Tuukkanen ja D'andra Moss.
PeKa nousi voitollaan jo 38 pisteeseen. Joukkueella on runkosarjassa jäljellä enää kolme ottelua. Lähimmät uhkaajat ovat 30 pisteessä majailevat, mutta yhden kamppailun vähemmän pelanneet Lappeenrannan Catz ja Espoo Basket Team.
Peli-Karhut voi menettää runkosarjan ykköspaikkansa enää siinä tapauksessa, että se häviäisi loput ottelunsa ja toisaalta Espoo voittaisi kaikki jäljellä olevat pelinsä. Tällöin Espoo olisi tasapistetilanteessa keskinäisten otteluiden perusteella parempi.
Koripallon naisten SM-sarjan kauden neljännestä ja viimeisestä Keski-Suomen paikalliskamppailusta ei saatu suurta trilleriä aikaiseksi. Kotijoukkue Äänekosken Huima oli tälläkin kertaa Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoita parempi, mutta nyt lopputulos jyväskyläläisiä vastaan repesi murskalukemiin 92-58 (49-30).
Kaikki aiemmat kohtaamiset olivat päättyneet Huiman voittoon alle kymmenen pisteen marginaalilla, mutta keskiviikkona tiukasti väännettiin vain avausneljännes.
Huima hallitsi korinalustoja täydellisesti. Joukkue voitti levypallot 47-23, ja myös kahden pisteen heittotarkkuudessa oli huikea ero: Huima 74 prosenttia, HoNsU 30.
Huiman parhaista suorituksista vastasivat Judie Lomax (27/13) ja Kenya Robinson (21/12).
Vaisun HoNsUn ykkönen oli Dionne Pounds (18/3).
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.