22.5.2018 08:47 Naisten Korisliigan profiilipelaajiin lukeutuva Noora Järvikangas, 24, siirtyy Vimpelin Vedosta tuoreen Suomen mestarin Peli-Karhujen riveihin. Kotkalaisjoukkue vahvistuu lisäksi 19-vuotiaalla Ellen Järvisellä, joka siirtyy vuoden sopimuksella 1 Divisioonan Helmi Basketista PeKaan.
Noora Järvikangas siirtyy Vimpelistä Kotkaan. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.
184-senttinen Karhun Poikien kasvatti Järvikangas upotti 2017-18-kaudella 11,7 pistettä ottelua kohden ollen koko sarjan seitsemänneksi paras kotimaiden pisteidentekijä. Urallaan 62 nuorten maaottelua pelanneen Järvikankaan hyvät otteet huomattiin myös naisten maajoukkueen taholta, ja Järvikangas on kutsuttu Susiladiesin kesän leiritykseen.
- Kotka on tiettävästi perinteikäs koripallokaupunki, jossa on vahva koriskulttuuri ja Karhuvuoressa on hyvä tunnelma. Olen ihaillut PeKan nykyaikaista, liikkuvaa ja heittovoimaista peliä, ja on ollut kiva seurata Roope Mäkelän johtamien joukkueiden ja pelaajien kehittymistä pari edellistä kautta, Järvikangas kertoo.
- Tiedän, että minulla on paljon annettavaa ja uskon, että se pystytään hyödyntämään Kotkassa. En muistaakseni ole ikinä voittanut Steveco-areenalla – se asia pitäisi korjata.
Järvikangas on edustanut pääsarjaurallaan Vimpelin Vetoa ja Forssan Alkua sekä pelannut yliopistokoripalloa Oral Robertsissa.
Järvikankaan lisäksi Peli-Karhut vahvistuu 19-vuotiaalla, 175-senttisellä Ellen Järvisellä, joka oli viime kaudella I Divisioonaa pelanneen Helmi Basketin paras pisteidentekijä. Urallaan 22 juniorimaaottelua pelannut Järvinen nakutti 14,2 pistettä ottelua kohden 23 minuutin ottelukohtaisella peliajalla.
- Ellen on erittäin lahjakas 1-2-paikan pelaaja, jonka on syytä ottaa seuraava askel urallaan ja siirtyä Korisliigaan. Ellen kävi viime talvena testissä Kotkassa ja sen jälkeen minulle oli selvä, että hänen paikkansa on pääsarjassa.
Peli-Karhut julkaisee lähipäivinä lisää sopimusuutisia.
Lisätietoja: Noora Järvikangas
Lisätietoja: Ellen Järvinen
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.