23.5.2011 Pekka Salminen jatkaa Espoon Hongan päävalmentajana myös tulevalla kaudella. 46-vuotias Salminen nousi viime kaudella koripallon SM-sarjan päävalmentajien kaikkien aikojen voittotilastossa 11. sijalle.
Kokenut Pekka Salminen jatkaa Espoon Hongan peräsimessä. Kuva: Francois Perthuis.
Maajoukkueen valmennusportaaseen pitkään kuulunut ja viime kaudella Espoon Honkaa niin Korisliigassa kuin kansainvälisessä VTB United -liigassakin luotsannut Salminen on tyytyväinen jatkosopimuksen syntymiseen.
- Olen todella tyytyväinen ennen kaikkea tilanteeseen, missä Honka on juuri nyt, mutta tietysti myös uuteen sopimukseeni, kertoo Salminen, jolla alkaa ensi syksynä kymmenes kausi pääsarjajoukkueen valmentajana.
Myös seuran puolelta ollaan tyytyväisiä syntyneeseen jatkosopimukseen.
- Olen erittäin tyytyväinen siihen, että Pekka päätti jatkaa Hongassa. Yhteistyömme on sujunut todella hyvin ja odotan innolla jo nyt ensi kautta, toteaa Hongan manageri Sampsa Rekonen.
Salminen nousi päättyneellä liigakaudella SM-sarjan päävalmentajien kaikkien aikojen voittotilastossa 11. sijalle 173 voitollaan kaikkiaan 344 pääsarjaottelussa. Viime kaudella Korisliigaa valmentaneista Salmisen edellä on enää Ray Ailus 176 voitollaan.
Hongassa valmistaudutaan tulevaan kauteen jo täydellä tohinalla.
- Alkavalla kaudella meillä tulee olemaan kasassa erittäin vahva ryhmä. Olemme valmiit palauttamaan Hongan takaisin valtakunnan huipulle eli sinne, minne Honka perinteisesti kuuluukin. Myös mahdollisuus osallistua VTB-liigaan toimii paitsi minulle, myös joukkueelle, organisaatiollemme, faneillemme ja koko Honka-perhelle lisämotivaationa, Salminen kommentoi.
Honka on ehtinyt tehdä jo jatkosopimuksen Tuomas Iisalon kanssa. Uutena kiinnityksenä Honkaan siirtyy takamies Bojan Sarcevic, joka on pelannut edelliset viisi kautta Uudenkaupungin Korihaissa.
- Tuomas ja Bojan muodostavat takakentälle erinomaisen rungon, jonka ympärille on helppo rakentaa toimiva kokonaisuus, kuvailee Salminen.
Pitkän jatkosopimuksen Hongan kanssa tehnyt Iisalo on Salmisen luottopelaaja.
- Tuomas on mielestäni sarjan paras 2-paikan pelaaja, joka on näyttänyt pärjäävänsä kansainvälisillä kentillä sekä maaoukkueen kanssa että viime kaudella VTB-liigassa. Tuomaksella on mahdollisuus nousta vielä yhtä tasoa ylöspäin urallaan eikä vähiten uskomattoman harjoitusmoraalin johdosta, joka vetää tarvittaessa koko joukkuetta mukanaan, Salminen kehuu.
Salminen odottaa inolla myös yhteistyötä Sarcevicin kanssa.
- Bojan oli jo viime kaudella sarjan parhaita kotimaisia pelaajia. Uskomme, että hän pystyy ottamaan vielä yhden harppauksen urallaan ja aiheuttamaan harmaita hiuksia vastustajille.
Honka tulee julkaisemaan vielä tällä viikolla lisää sopimuspelaajia.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.