Peli-Karhut isoon voittoon Hongasta, Korisliiga joulutauolle Catzin komennossa

20.12.2014 Tapiolan Honka ei pystynyt laittamaan vastaan Peli-Karhuille vuoden viimeisellä Korisliiga-kierroksella, kun kotkalaiset hakivat hienon 83-51 (48-30) -voiton Tapiolan urheiluhallista. Muualla hallitseva mestari Catz haki sarjapisteet mukaansa Forssasta, Huima voitti ToPon kärkikamppailussa ja Veto lisäsi Riennon tuskaa sarjan häntäpäässä.

Keira Peak johti PeKan hyökkäystä mallikkaasti voitto-ottelussa Honkaa vastaan.

Dayeesha Hollinsin edustama Catz päätti korisvuoden 2014 voittoon, ja Korisliigan kärkipaikkaan.

Täksi kaudeksi Vimpelin Vetoon siirtynyt Kenya McBee latoi taululle hurjan tupla-tuplan kun Veto voitti vierasottelussa Turun Riennon. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo & Francois Perthuis

 

Peli-Karhut päätti koripallovuoden 2014 osaltaan komeasti, kun se haki tärkeät sarjapisteet Tapiolan urheiluhallista numeroin 83-51 (48-30). Vierasvoiton myötä kotkalaiset pysyvät edelleen iskuetäisyydellä, kolmen voiton päässä sarjaa johtavasta Catzista.

 

Ottelun ratkaisu nähtiin kahdessa osassa. Avausjakson lukemin 23-12 nimiinsä vienyt PeKa lähti puoliajalle jo ratkaisevan tuntuisessa 18 pisteen johdossa. Vahvaan puolustukseen pelinsä perustava PeKa löi viimeiset naulat arkkuun vielä päätösneljänneksellä, jonka se voitti vakuuttavasti 22-8.

 

- Meillä on urheilullinen joukkue, olemme fyysisesti kovia. Se näkyi tänäänkin puolustuksessamme. Honka kuuluu sarjan yllättäjiin ja joukkue on vaarallinen, sillä kaikki pelaajat heittävät hyvin. Päätettiin tehdä puolustukseen taktisia muutoksia, jotka toimivat ja saimme Hongan heittopelin kuriin, kertasi PeKan pääkäskijä Seppo Kurki.

 

Kotijoukkue Hongan leirissä näkemykset mukailivat Kurjen vastaavia.

 

- Yritys hyvä, mutta PeKa:n amerikkalaispelaajien urheilullisuus oli meille liian kova pala purtavaksi. PeKa:n hyvä joukkuepuolustus pakotti meidät pois omasta hyökkäyspelistämme. Jen (Schlott) jäi tänään liian yksin, vaikka kantoikin joukkuetta ansiokkaasti, Honka-luotsi Kimmo Kujansivu summasi.

 

Vierailijoiden riveistä esille itsensä nostivat Kujansivun mainitsemat amerikkalaispelaajat. Laiturit Jasmine Gill (18 pistettä/11 levypalloa) ja Natasha Thames (16/10) urakoivat tupla-tuplat, eikä takamies Keira Peakilta (14/9) kyseisestä saavutuksesta puuttunut kuin levypallo.

 

Kotijoukkue Hongan Jennifer Schlott (22/6/3 syöttöä) kantoi joukkuettaan niin hyvin kuin pystyi, mutta voitosta taistelemiseen asti se ei tänään riittänyt. Ainoa toinen kaksinumeroisille pistelukemille yltänyt Honka-pelaaja oli 10 pistettä pussittanut ja 5 levypalloa haalinut Tuuli Menna.

 

 

Ottelutilastot: Honka-PeKa

 

 

Äänekosken Huima voittoon kierroksen kärkikamppailussa

 

Äänekosken liikuntatalon yleisö sai nauttia kovatasoisesta koripallosta, kun kotijoukkue Huima onnistui kaatamaan sarjan kärkipään paikoista myös kilpailevan ToPon. Päätössummerin soidessa taululla seisoivat lukemat 93-81 (46-36). ToPolle tappio oli kolmas perättäinen.

 

Tasaisen avausjakson jälkeen ottelu alkoi kääntymään kotijoukkue Huiman eduksi toisen kymmenminuuttisen puolenvälin jälkeen. Tilanteesta 30-29 alkanut kuuden minuutin jakso meni Huimalle lukemin 16-7 ja siivitti kotijoukkueen 10:n pisteen johtoon kun siirryttiin isolle tauolle, eikä Huima tuota johtoa enää käsistään pois päästänyt.

 

Kotijoukkueen vakuuttavimmista esityksistä vastasivat tutut nimet, kun Michaela Houser pussitti 31 pistettä, Kenya Robinson (20/14/6) oli monipuolisen tehokas ja myös Chandra Harris (11/11) toimitti tupla-tuplan.

 

Vierailija ToPon riveistä edukseen erottuivat tupla-tuplan urakoinut sentteri Niina Laaksonen (21/10), vahvan ottelun kokonaisuutena pelannut Dionne Pounds (20/6/6) sekä totutun tehokas Heta Korpivaara (17/6/4).

 

 

Ottelutilastot: Huima-ToPo

 

 

Catz joulutauolle vierasvoiton siivittämänä

 

Forssan Alku ei saanut voittoputkeaan jatkettua kun Feeniksin parketille tuli vierailemaan hallitseva mestari Catz, mutta tyytyväisiä voidaan forssalaisten leirissä olla päivän esityksen jälkeen. Alkukauden vaikeista ajoista on tapahtunut lähes täydellinen suunnanmuutos parempaan.

 

Ensimmäisen kymmenminuuttisen voittanut Alku johti ottelua vielä toisen jakson alussa lukemin 21-16, mutta puolustuspään intensiteettiään nostaneet lappeenrantalaiset veivät jakson lopun nimiinsä lukemin 15-4, ja karkasivat puoliajalle 31-25 -johdossa.

 

Toisella puoliajallakin Alku pystyi sinnittelemään vierailijoiden mukana aina päätösjakson puoliväliin asti, mutta mestareiden rutiinitaso siivitti lappeenrantalaiset lopulta selkeään 66-46 (31-25) -voittoon.

 

Vierailija Catzin tehokkaimpina päivän koitoksessa esiintyivät Alexandria Anderson (19/6/4 riistoa/2 torjuntaa) sekä Chandrea Jones (12/11).

 

Alun puolelta korkeinta suoritustasoa pitivät yllä Minna Sten (14/6), Sarah Hansen (10/14) sekä hyökkäystä hienosti johtanut Ashley Evans (8/6 syöttöä).

 

 

Ottelutilastot: FoA-Catz

 

 

Veto syvensi Riennon tuskaa sarjan häntäpäässä

 

Vimpelin Veto onnistui päättämään kauden kaksi voittoa putoamisviivan yläpuolella, kun se vuoden viimeisessä ottelussaan voitti putoamispaikalla tällä hetkellä olevan Turun Riennon lukemin 86-69 (39-34).

 

Ottelun ratkaisu nähtiin vasta päätösneljänneksellä, jonka alussa Riento kävi hetkellisesti kolmen pisteen päässä tilanteessa, Vedon johtaessa ottelua 62-59. Seuranneet yhdeksän minuuttia menivät vierailijoille lukemin 24-10, eikä ottelun päätössummerin soidessa paremmasta joukkueesta ollut epäselvyyttä.

 

Vierailija Vedon Kenya McBee latoi taululle hurjan tupla-tuplan, pussittaen 30 pistettä ja repien käsiinsä 22 levypalloa. Breanna Salley tarjosi tukea 21:n pisteen edestä.

 

Kotijoukkueen Shafontaye Myers oli totuttuun tapaan joukkueensa pisteykkönen pussitettuaan 26 pistettä. Amber Moore (19/6/3 syöttöä) ja Sanni Salonen (15/10) suoriutuivat ottelusta myös puhtain paperein.

 

Ottelutilastot: TuRi-ViVe

 

 

 

 

 

 

 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia