Pellom Wrightin tilalle Alkuun

28.2.2011 Kahtena edelliskautena Forssan Alussa naisten SM-sarjaa pelannut Ashley Pellom, 25, palaa forssalaisjoukkueen vahvuuteen. Pellom korvaa pelinrakentaja Judy Wrightin, joka jättää Alun omasta aloitteestaan.

Ashley Pellom tekee paluun FoA-paitaan.

Judy Wright puolestaan jättää Forssan. Kuvat: Francois Perthuis.

Pellom oli pelikokoonpanossa jo viime lauantaina Espoo Teamia vastaan. Kyseessä oli Wrightin ”jäähyväispeli” ja asenne sen mukainen, joten Pellomia ei vielä kentällä nähty. FoA hurjasteli 29 pistettä heittäneen Wrightin johdolla 79-64-voittoon.

- Judy pelasi tosi hyvin. Oli mukava katsoa penkiltä, kun koko joukkue pelasi hyvin ja tunnelma oli tietysti sen mukainen. Positiivinen ja miellyttävä aloitus minulle – vaikka en edes pelannut!,  kommentoi Pellom.

Forssan Alku kertoo tiedotteessaan Wrightin ilmoittaneen halustaan jättää kauden kesken. Korvaaja löytyi nopeasti, kun ennestään tuttu Pellom oli valmis saapumaan vanhan seuransa apuun.

170-senttinen Pellom esiintyi viime kaudella Alussa 15,9 pisteen, 8,0 levypallon ja 2,5 syötön keskiarvoilla. Samankokoinen Wright kirjautti tilastoihinsa keskimäärin 16,9 pistettä, 7,6 levypalloa ja 3,4 syöttöä.

Alulla on runkosarjassa jäljellä enää kolme ottelua. Näiden otteluiden aikana Alulla on aikaa ajaa Pellom sisään tämän vuoden joukkueeseen. Tulikaste koko joukkueella on puolivälierissä 17.-20.3., missä kohtaavat runkosarjan joukkueet 3.-6. FoA on tällä hetkellä sarjassa viidentenä ja varmistanut paikkansa puolivälierissä.

 
23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

Näytä lisää vastaavia