22.3.2017 Suomi-koriksen ”Grand Old Man” Pentti Salmi on saanut Urheilutoimittajain Liiton Elämäntyö urheilutoimittajana –tunnustuksen.

Suomi-koriksen ”Grand Old Man” Pentti Salmi sai keskiviikkona Urheilutoimittajain Liiton Elämäntyö urheilutoimittajana –tunnustuksen. Kuva: Matti Koskinen
- Olen urheilutoimittajana aika monelta varmasti kysynyt, miltä nyt tuntuu, Salmi vastaa tuttuun kysymykseen nauraen.
- Joka päivä näyttää olevan juhlapäivä, kun eilen oli nimipäivä ja tänään tällainen tunnustus!
Tammikuussa 89 vuotta täyttänyt Salmi teki pitkän työn urheilutoimittajana työskennellen muun muassa TUL-lehdessä (1946–1957), Suomen Sosialidemokraatti -lehdessä (1957–1972) sekä Yle Urheilussa (1972–1991).
Salmi oli toimittajana olympialaisissa kaikkiaan 16 kertaa (1952–1988). Miesten koripallon EM-kisoissa hän työskenteli kahdeksan kertaa ja MM-kisoissakin nejästi.
Peräti 41 Koripallon vuosikirjaa vuosina 1971–2010 Koripalloliitolle toimittanut Salmi on valittu Suomi-koriksen Hall of Fameen, ja Helsingin Kisa-Toverit on nostanut hänen valmentajapaitansa Helsingin Urheilutalon kattoon.
Vuonna 2004 Salmelle myönnettiin Suomen Urheilumuseosäätiön kunniakirja työstä urheilukirjallisuuden parissa. Pro Urheilu -mitalin hän vastaanotti vuonna 2007.
Salmi sai vuonna 2009 Koripalloliiton kultaisen koripallon, ja jo aiemmin hänelle on myönnetty liiton kultainen ansiomerkki, vapaaehtoistyöstä Heikki Tuomala –palkinto ja hänet on kutsuttu liiton kunniajäseneksi.
Lue myös
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.