4.8.2022 13:49 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Perrion Callandret, 27, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. Aiemmin NBA G Leaguessa pelaavaa Windy City Bullsia edustanut Callandret tulee pelaamaan ensimmäistä kauttaan Euroopassa.

Callandret on pelannut kokonaisuudessaan kaksi kautta Windy City Bullsissa, jossa hän tilastoi viime kaudella 4,1 pistettä, 2,6 levypalloa ja 3,3 syöttöä ottelua kohden. Callandret on ollut Bullsin sopimuspelaaja kolmen kauden ajan ja pelannut yhteensä G Leaguessa 59 ottelua, joista 6 aloitusviisikossa.
Koronakaudella 2020-21 NBA G Leaguessa pelattiin vähän yli kuukauden mittainen kausi, johon Bulls ei osallistunut. Tämän vuoksi Callandretilta ei löydy pelejä tuolta kaudelta. Callandret on ollut kaksi kesää myös Chicago Bullsin kesäliigajoukkueen mukana Las Vegasissa. Viimeisin edustus on tältä kesältä, mistä BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson bongasi hänet.
– Perrion on nähnyt G Leaguen ja haluaa nyt katsoa mahdollisuuksia Euroopassa. Minulla oli mahdollisuus tavata hänet Las Vegasissa ja olemme innoissamme, että hän tulee meille. Hän on urheilullinen, vahva, monipuolinen ja hyvä puolustuksessa. Kaikkein tärkeintä on, että hän on nälkäinen etenemään koripallourallaan, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kertoo.
Callandret teki syksyllä 2019 pelaajasopimuksen Chicago Bullsin kanssa, minkä myötä häneltä löytyy myös yksi preseason-ottelu Bullsin NBA-joukkueen riveistä. Windy City Bulls on Chicago Bullsin farmijoukkue. Yliopistouransa Callandret pelasi Idahossa, jossa hän tilastoi seniorikaudellaan 9,6 pistettä, 3,4 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden.
BC Nokialla on pelaajasopimukset Callandretin lisäksi Kalle Peltosen, Mikael Laihosen, Antero Lehdon, Niko Mattilan, Antti Ahosen ja Hugo Bomanin kanssa. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson, jonka apuna on Tanner Massey
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.