11.2.2005 Suomen maajoukkuepelureiden Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon italialaisjoukkue Scavolini Pesaro raivasi tiensä Euroliigan 16 parhaan joukkueen joukkoon myöhään torstai-iltana. Pesaro kaatoi Charles Smithin paluun siivittämänä Italian hallitsevan mestarin Montepaschi Sienan 83-69.
Pesaro oli Sienaa vastaan pakkovoiton edessä. Voitto nosti Pesaron voittosuhteeseen 7-7, jolla se pääsi B-lohkossa tasapisteisiin Sienan ja kreikkalaisen AEK Ateenan kanssa. Kolmikon keskinäisten otteluiden vertailussa Pesaro jäi ryhmän viimeiseksi ja lohkossa kuudenneksi. Seitsemäs voitto oli silti Pesarolle elintärkeä, sillä se nosti joukkueen Euroliigan kolmen alkulohkon parhaaksi lohkokuutoseksi ja siten jatkoon. Mikäli Pesaro olisi hävinnyt, olisi kyseisen paikan ottanut itselleen espanjalainen Unicaja Malaga (6-8), joka päätöskierroksella voitti C-lohkossa Benetton Trevison. Euroliigan jatkosarjaan eteni lohkojen viisi parasta sekä paras lohkokuutonen. Jatkolohkojen arvonnat suoritetaan maanantaina 14.2.
Charles Smith oli torstaina Pesaron sankari. Nilkkavamman vuoksi lähes kolme viikkoa sivussa ollut Smith palasi tositoimiin ja heti joukkueensa parhaaksi korintekijäksi heitettyään 20 pistettä. Hanno Möttölä sai virhetilinsä täyteen pelattuaan 23 minuuttia. Hän ehti sitä ennen kirjauttaa tililleen viisi pistettä, kaksi levypalloa, yhden riiston ja yhden syötön. Teemu Rannikko pääsi peliin 12 minuutiksi, jonka aikana suomalaispelintekijä pussitti yhden kolmosen ja vapautti kahdesti joukkuekaverinsa korintekoon.
Scavolini Pesaro otti komennon ottelussa kotiyleisönsä riemuksi jo avausjaksolla päästyään 20-9-johtoasemaan. Johto ei enää vaihtunut, vaan isännät onnistuivat pitämään vieraansa selkänsä takana. Hetken näytti pesarolaisittain pahalta neljännellä jaksolla, kun Möttölä sai viidennen virheensä ja Siena kiri kahdeksan pisteen päähän (72-64). Scoonie Penn teki nopeasti viisi pistettä ja Robert Archibald lisäsi kaksi, joiden ansiosta Pesaron oli jälleen helpompi hengittää.
Hanno Möttölä pelasi kaikki Pesaron 14 Euroliigan alkusarjan peliä. Keskiarvoikseen 209-senttinen suomalainen tehtaili 14,5 pistettä, 5,7 levypalloa ja 1,5 riistoa ottelua kohden 30,1 minuutissa. Hänen heittoprosenttinsa olivat hyvää luokkaa kakkosten napsahtaessa sisään 51,5 prosentin (49/95), kolmosten 40,0 prosentin (18/45) ja vapaaheittojen 82,5 prosentin (52,/61) tarkkuudella.
Teemu Rannikon peliaika väheni oleellisesti Pennin liityttyä Pesaron vahvuuteen joulukuun lopussa. Rannikon keskiarvoiksi muodostui lopulta 4,9 pistettä, 1,5 levyriä ja 1,5 syöttöä 19,4 minuutissa. Ennen Pennin mukaantuloa Rannikko pelasi järjestään yli 25 minuuttia ottelua kohden.
Euroliigan C-lohkossa Jukka Matisen edustama Frankfurt Skyliners hävisi päätöskierroksen pelinsä Moskovan TsSKA:lle kotonaan lukemin 88-103. Moskovan TsSKA:sta tuli Euroliigan historian ensimmäinen joukkue, joka on selvittänyt alkusarjan tappioitta. Se voitti kaikki 14 peliään. Skylinersin kausi meni pipariksi lukuisten loukkaantumisten vuoksi. Joukkueen sijoitus lohkossa oli seitsemäs ja voittosuhde 4-10.
Matinen on ollut yksi Skylinersin sairastuvalla pariinkin otteeseen piipahtanut peluri. Hän oli poissa nilkkavamman vuoksi myös TsSKA-ottelusta. Niissä yhdeksässä ottelussa, jotka Matinen pelasi, hän teki keskimäärin 2,6 pistettä ja poimi 2,1 levyriä. Ottelut olivat Matiselle alkuun painajaista, kun hyvänä heittäjänä tunnettu suomalainen ei löytänyt sihtiään. Matisen pelitilanneheittojen onnistumisprosentti oli Euroliiga-peleissä surkea 16,3 (7/43). Aloitus oli mahdollisimman huono, kun Matinen pommitti kuudessa ensimmäisessä ottelussa 18 ensimmäistä kolmosyritystään ohi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.