26.8.2022 11:53 Pirkka Street Basket rantautui perjantaina Virroille, missä Liikkuva Koulu ja K-Supermarket Virrat järjestivät tapahtuman ensimmäistä kertaa. Pitkään odotettu tapahtuma keräsi paikalle 150 innokasta koululaista.

Pelipäivä alkoi täydellisessä syksyisessä auringonpaisteessa, ja Virtain K-Supermarket parkkipaikalle nousi neljä katukoriskenttää. Joukkueet saapuivat paikalle hyvin valmistautuneina, koripallosääntöjen lisäksi luokissa oli panostettu kannustuskyltteihin ja -huutoihin. Tapahtumassa vallitsikin reipas ja hauska yhteishenki koko päivän ajan!
Liikkuva Koulu -koordinaattori Sari Kolu vastasi tapahtuman paikallisesta organisoinnista:
Kartoitamme jatkuvasti erilaisia liikunnallisia tapahtumia kouluille, löysin Pirkka Street Basket -kiertueen ja päätin hakea mukaan, vaikka meillä ei paikallista koripalloseuraa olekaan. Talkoolaisia saimme mukaan kunnan liikuntapalveluista ja paikallisesta koulusta, pelinohjaajiksi pyysimme vanhempia koululaisia.
Pirkka Street Basket 2022 on osa Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyötä, jonka tavoitteena on edistää lasten liikunnallisuutta. Kiertue jatkuu maanantaina 29.8 Helsingissä.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Kevään 2026 ensimmäinen viikko huipentui Pälkäneelle
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rauman alakoululaiset
Vuoden hauskin koulupäivä saapui Turkuun
Tämän vuoden ensimmäinen PSB -tapahtuma oli Lahdessa
Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Ouluun saakka 15 tapahtuman voimin.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.
Vuosi 2025 merkitsi Pirkka Street Basketille suurta merkkipaalua, kun koko Suomen kattava katukoripallokiertue vietti 10-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuosi toi mukanaan enemmän tapahtumia ja liikunnan riemua kuin koskaan aikaisemmin.
Kotkan alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää