PuHu Juniorit - poikien akatemiaohjelma kehittää pelaajia tavoitteellisessa toimintaympäristössä

28.5.2021 13:07 PuHu Juniorit haluaa auttaa tavoitteellisia nuoria urheilijoita eteenpäin kohti seuraavaa porrasta uralla.

PuHu Junioreiden toiminta-ajatus miesten M1DB:n osalta on tarjota erinomainen harjoitusympäristö juuri tätä sarjatasoa tarvitsevalle, nuorelle pelaajalle. Seura ja joukkue haluaa auttaa tavoitteellisia nuoria urheilijoita eteenpäin kohti seuraavaa porrasta uralla.

Pelaajistossa on myöhemmällä iällä ammattimaisesta harjoittelusta kiinnostuneita, nuoria miestensarjan otteluita tarvitsevia, sekä kokeneempia tavoitteellisesti harjoittelevia pelaajia. Tarkoituksena on auttaa pelaajia saavuttamaan itselleen asettamia tavoitteita ja ohjata heitä eteenpäin ylempiin sarjoihin. Kaiken keskiössä on pelaaja ja hänen kehityksensä sekä pelaajana että ihmisenä. 

Harjoittelu PuHu Junioreissa kestää vertailun lähes jokaiseen joukkueeseen maassamme. Joukkue harjoitteli 5-8 kertaa viikossa. Jokaiseen iltaharjoitukseen kuului mukaan fysiikkaharjoitus. Aamuharjoituksiin tarjottiin mahdollisuus kolmena aamuna viikossa. Aamuharjoittelussa mukana oli pelaajia Martinlaakson lukiosta sekä miesten joukkueesta. Osa miesten joukkueen pelaajista kuului eri urheiluoppilaitosten piiriin ja aamuharjoittelu oli koordinoitu silloin näitten oppilaitosten kanssa. Toki korona haittasi merkittävästi myös koulujen aamuharjoittelua. Myös PuHu Junioreiden mahdollisuus aamuharjoitteluun oli hetkellisesti poikki. Saimme kuitenkin harjoitella miesten joukkueen kanssa myös aamuisin lähes koko kauden läpi. 

Valmennuksesta vastasi kaudella 2020-21 ammattivalmentajat sekä muutama kokenut oman toimen ohella toiminut valmentaja. Lisäksi fysiikkavalmennukseen osallistui fysioterapeutti kerran viikossa. Vaatimustaso harjoituksissa oli korkea ja se myös yllätti osan pelaajista. Alku oli kivinen, mutta pelaajien tottuessa talon tavoille kehitys oli hurjaa. 
 

Avoimet harjoitukset alkavat kesäkuussa

PuHu Juniorit aloittaa kauden 2021-22 joukkueen rakentamisen kesäkuussa. Kaikille PuHu Junioreiden toiminnasta kiinnostuneille pelaajille tarkoitetut avoimet kesäharjoitukset alkavat maanantaina 7.6. klo 20:00 Martinlaakson koululla. 

Joukkue harjoittelee kesällä 4-8 kertaa viikossa viikosta riippuen. Kesään mahtuu myös muutaman viikon omatoiminen harjoitusjakso. Kesän harjoitusohjelmat jaetaan pelaajille harjoituksissa maanantaina 7.6. 

Kesäajan harjoittelu tapahtuu koronarajoitukset huomioiden. 

Kaikkia uusia, toiminnasta kiinnostuneita pelaajia pyydetään olemaan yhteydessä valmennukseen joko puhelimella tai sähköpostitse. 

Mikko Larkas +358405698555, mikko.larkas@puhujuniorit.fi

Jani Salo +358401306120, jani.salo@puhujuniorit.fi

 
13.6.2021 18:21 Läntinen alue

Turku Riverbasket 2021

USKALLATKO OLLA PELAAMATTA?

11.6.2021 09:33 Seura tiedottaa

Dream Big -tyttökorisleiri järjestetään Kisakalliossa 23.–25.7.

Menossa mukana päävalmentajana Lotta-Maj Lahtinen, rehtorina Pekka Salminen sekä Janette Aarnio, Roosa Lehtoranta, Lotta Vehka-Aho, Sara Rokkanen ja muita Susiladies-pelaajia.

11.6.2021 09:10 Seura tiedottaa

Perinteinen Kouvot-turnaus järjestetään 12.-14.11. Kouvolassa

Kouvot järjestää perinteikkään Kouvot-turnauksen jälleen syksyllä. Turnaus pelataan 12.-14. marraskuuta. Ilmoittautuminen aukeaa tiistaina 15.6. klo 9:00.

10.6.2021 08:41 Seura tiedottaa

Jampe Lehtosen muistostipendi kiersi kotikonnuille – 500 euroa HoNsUn Alabatou Sanelle

Koripallon parissa elämäntyönsä tehneen Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu jyväskyläläisen HoNsUn Alabatou Sanelle. Kannustuspalkinto on suuruudeltaan 500 euroa.

9.6.2021 16:53 Seura tiedottaa

Tule tuomariksi Tallink-turnaukseen 27.-29.8.2021

Tallink Tournament kerää jälleen koripallojuniorit Espooseen elokuun lopussa. Turnaus starttaa perinteisesti uuden kauden ja tällä kertaa mukaan on ilmoittautunut ennätysmäärä joukkueita. Mukaan tarvitaan paljon erotuomareita, jotta saadaan toteutettua huippuviikonloppu junioreille.

4.6.2021 17:00 Läntinen alue

Uusi toiminnallinen kuntosali kehittää YMCA Tampereen harjoitusolosuhteita

YMCA Tampereen omistaman Namikan Kisahallin yhteyteen on valmistunut koripalloilijoiden voima- ja oheisharjoittelua tukeva kuntosali. Remontin yhteydessä samaan osoitteeseen ovat muuttaneet myös urheilutoiminnan toimistot sekä valmentajien kokoontumis- ja koulutustila YMCA Sport Lounge.

4.6.2021 11:34 Seura tiedottaa

Rekolan Urheilijat hakee valmentajaa kaudelle 2021-2022

Rekolan Urheilijat on perinteikäs vantaalainen seura, joka tarjoaa harrastustoimintaa Itä- ja Pohjois-Vantaalla.

4.6.2021 10:12 Seura tiedottaa

Puhuttarien ohjelma tarjoaa koripalloilijalle kehittävän ympäristön

PuHu Juniorit aloittaa kesäharjoittelun viikolla 23. Samalla alkaa Puhuttarien joukkueen rakentaminen kaudelle 2021–22 naisten I divisioonaan.

3.6.2021 15:26 Seura tiedottaa

Keravan Kori-80 hakee valmentajia

Keravan Kori-80 on Keski-Uusimaalainen koripalloseura, joka haluaa kasvattajaseurana tarjota kilpaurheiluun motivoituneille junioreille laadukasta valmennusta ja hyvät puitteet valmennukselle.

3.6.2021 08:58 Katukoris

Hyvinkään perinteinen katukoristurnaus järjestetään 14.8.

Turnaus järjestetään Hotel Sveitsin piha-alueella. Hyvinkään Katukoriksen kummipelaajina toimivat Pontevan omat kasvatit Naisten Korisliigasta tuttu Anni Jämsä ja Susijengin Edon Maxhuni.

31.5.2021 23:05 Läntinen alue

FoKoPo etsii valmentajaa

FoKoPon miesten joukkueeseen etsitään valmentajaa kaudelle 21-22

31.5.2021 08:27 Seura tiedottaa

Samuel Haanpään taitovalmennusjaksot kesällä Helsingissä

Entinen Susijengin kultaranne ja nykyinen taito- ja fysiikkavalmentaja Samuel Haanpää järjestää kesän aikana koripalloilijoiden taitovalmennuksia Helsingissä. Junioreille suunnatut heitto- ja taitoharjoittelun tehojaksot järjestetään kesä-heinäkuussa 8.6.–1.7. välisenä aikana. Valmennusjaksot perustuvat aidosti kokonaisvaltaiseen yksilövalmennukseen pienryhmissä.

25.5.2021 16:05 Läntinen alue

JBT ilmoittautuminen käynnissä

Syyskuun 3. - 5.9. pelataan jälleen Turun seudulla JBT -turnaus! Ilmoittautuminen on nyt avoinna. Tervetuloa!

24.5.2021 09:10 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden valmentajakoulutusten sarja saavutti huippusuosion

Yhteenvetoa PuHu Junioreden kevään valmentajakoulutuksista. Ylpeänä seura kertoo, että viisiosainen koulutusten sarja keräsi valtavan määrän valmentajia yhteen eri puolilta Suomea.

21.5.2021 08:03 Seura tiedottaa

Raholan Pyrkivän projektissa tuetaan nuoria kentällä ja sen ulkopuolella – Tuukka Kotti mukaan mentoriksi

I divisioona B:ssä pelaava Raholan Pyrkivän edustusjoukkue uudistaa toimintaansa ja pyrkii olemaan edelläkävijä vastuullisena kasvattajaseurana. Joukkue aloittaa Tuukka Kotin ja Jussi Tanhuanpään tuella projektin, jossa panostetaan pelaajien mentorointiin ja koripallon ulkopuolisiin tukipalveluihin.

20.5.2021 15:39 Seura tiedottaa

Janne Stude PuHu Juniorit ry:n toiminnanjohtajaksi

PuHu Juniorit ry:n hallitus on nimittänyt Janne Studen seuran uudeksi toiminnanjohtajaksi 1.6.2021 alkaen.

19.5.2021 22:07 Läntinen alue

Tampereen Pyrintö valmistautuu kauteen 2021-22

Tampereen Pyrinnön kausi 2021-22 pyörähtää tai on jo pyörähtänyt käyntiin eri joukkueiden osalta. Valmennustoiminnan organisointia on vastuutettu uudella tavalla, päävalmentajat eri joukkueisiin on nimetty ja valmennustaffit ovat kokonaisuudessaan hyvällä mallilla.

19.5.2021 21:59 Läntinen alue

Raipe Helminen mukaan Delfin Basketin keskusteluiltaan

Kun on toista vuotta puhumatta, puhumista varmasti riittää. Delfin Basket Tournamentiin on syntymässä todellinen koriksen tarinoiden tori. Mukana on valmennuksen huippuja - jopa kiekkoikoni Raipe Helminen.

18.5.2021 16:14 Seura tiedottaa

EBT vanhemmat juniorit ja miehet valmiina kauteen 2021-2022

EBT on valmiina viemään poikapuoltaan eteenpäin hankalien koronakausien jälkeen. Aika on ollut kaikille haastava, joten on syytä palauttaa mieleen, mikä tekee koripallosta parhaan harrastuksen - tiiviissä yhteisessä joukkueessa toimiminen, pelaaminen, haasteiden kohtaaminen ja onnistuminen yhdessä, sekä henkilökohtainen kehittyminen taito- ja fysiikkapuolella.

14.5.2021 15:27 Keskinen alue

HoNsU hakee valmennuspäällikköä

Laadukkaan toiminnan ja seuran kehittymisen takaamiseksi etsimme seuraamme valmennuspäällikköä. Olemme saaneet valmennuspäällikön palkkaukseen seuratoiminnan kehittämistuen Opetus- ja kulttuuriministeriöltä kaudelle 2021-2022.

Näytä lisää vastaavia