Punaportin Blues rekrytoi - haussa päätoiminen lapsuusvaiheen valmennuspäällikkö

14.3.2021 14:20 Punaportin Blues ry on hämeenlinnalainen koripallon erikoisseura, jonka tarkoituksena on kasvattaa elämässä pärjääviä ihmisiä koripallon avulla sekä levittää koripalloa lajina.

Seuran tavoitteena on tehdä Hämeenlinnan seudun laadukkainta urheilukasvatustyötä. Seurassamme on vankkaa osaamista etenkin lapsuusvaiheen urheilukasvatukseen, ja meille omaleimaista toimintaa ovat sisääntuloikäluokan maksuttomuus yritysyhteistyön mahdollistamana sekä aktiivinen perheliikunta taaperoikäisille.

Kiinnostaako nousukiidossa olevan seuran keulapaikka?

Punaportin Blues on noin 200 juniorin seura, jolla on ollut aktiivista junioritoimintaa viimeisen neljän kauden ajan. Tällä hetkellä meillä on joukkueita eskareista U16 vaiheeseen ja toiminta laajenee joka kausi. Meidän strategisena tavoitteena on olla toiminta-alueemme paras urheiluseura valmennuksen laadulla ja osaamisella mitattuna. Oletko sinä meidän ensimmäinen päätoiminen valmentaja?

Lapsuusvaiheen valmennuspäällikön tehtävän perustamisen tavoitteena on
1. Kasvattaa seuran pelaajamäärää ja pelaajien osaamisen tasoa
2. Kehittää lapsuusvaiheen lasten ja heidän perheiden kiinnittymistä seuraan ja lajiin
3. Lisätä seurassa toimivien valmentajien määrää sekä heidän osaamistansa

Lapsuusvaiheen valmennuspäällikön tehtävät
1. Tärkein tehtäväsi on Bluesin eskari- ja supermikrojoukkueiden kokoaminen & johtaminen. Sinun palkkaamisen myötä tavoitteenamme on saada jatkossa +20 ikäluokat tyttöihin ja poikiin mikrovaiheeseen, sekä vanhemmista apuvalmentajia ja aktiivisia toimijoita muihin rooleihin.
2. Etsimme ihmistä joka pystyy kehittämään seuramme jäseniä koripalloilijoina sekä auttamaan heitä kasvamaan ihmisenä. Meidän mielestämme tämä onnistuu parhaiten salissa ja olet soveltuvin osin valmentajana eri ryhmien viikoittaisissa yhteistreeneissä.
3. Etsimme valmentajaa jolla on kokemusta, näkemystä ja intohimoa seuramme kokonaisvaltaiseen kehittämiseen. Nuoren ja kasvavan seuran ensimmäisenä päätoimisena valmentajana olet keskeisessä roolissa toimintakulttuurimme rakentamisessa. Meidän tavoitteena on palkata toinen päätoiminen valmentaja kolmen vuoden kuluessa sinun palkkauksesta. Sinun aikaansaama lisäys toiminnan laadussa ja harrastajamäärissä on kriittinen menestystekijä tämän mahdollistamiseksi.

Vaikka meillä pääseekin tekemään monipuolisesti erilaisia valmennus- ja kehittämistoimia, emme kuitenkaan etsi joka paikan höylää seuratyön arkiaskareisiin. Meidän ydintoimintaamme on hyvien harjoitusten pitäminen, ja sinun fokuksesi on kentällä tapahtuvan toiminnan laadussa ja tämän toiminnan edellytysten parantamisessa.

Työ on itsenäistä ja sinun roolisi on olla kokemattomampien valmentajien ja seuratoimijoiden johtajana ja mentorina. Työparinasi toimii sarjatoimintavaiheen valmennuspäällikkömme Janne Pulkkanen.

Toivomme sinulta
- vankkaa kokemusta lasten ja nuorten valmentamisesta
- erinomaisia vuorovaikutustaitoja
- soveltuvaa koulutusta sekä HKVT-koulutusta
- intohimoa itsensä jatkuvaan kehittämiseen
- vilpitöntä innostusta tehtävään
- joustavuutta, sillä työajat ovat iltaisin ja viikonloppuisin ja työtehtäviä tarkennetaan yhdessä sopien osaamisesi ja seuran tarpeiden mukaisesti kausittain.

Eduksi katsotaan
- kokemus valmennuspäällikön tai junioripäällikön tehtävistä
- kokemus maajoukkuevalmennuksesta

Työn on tarkoitus alkaa viimeistään elokuun alusta 1.8., mutta sopivan hakijan löydyttyä työt voi aloittaa jo kesällä.

Lisätietoja antaa,
Tristan Fay
Puheenjohtaja
Punaportin Blues
045 113 7983
fay.tristan@gmail.com

Hakemukset palkkatoivomuksineen sähköpostilla 4.4.2021 mennessä osoitteeseen fay.tristan@gmail.com

 
1.4.2021 09:58 Läntinen alue

BC Nokia etsii motivoituneita ja kehityshaluisia valmentajia

BC Nokia hakee valmentajia mukaan seuransa valmennustiimiin. Erityisesti etsimme vahvistuksia tyttöjen joukkueisiin. Tarjoamme valmentajille ja ohjaajille monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista. Lisäksi valmentajalla on mahdollisuus työskennellä osa-aikaisesti kerho-ohjaajana.

29.3.2021 21:33 Seura tiedottaa

JBT pelataan 3.-5.9.2021

Perinteinen JBT turnaus järjestetään tänä vuonna syyskuussa, jolloin uskotaan koronaepidemiatilanteen sallivan normaalit turnausjärjestelyt.

29.7.2020 10:30 Läntinen alue

Porilainen koripalloseura BC Sisu hakee toimintaansa uusia valmentajia

Tua no ni, ny olis tarvetta uusille korisvalkuille Poriin. BC Sisu on kehittynyt tasaisesti viime vuosina ja nyt olis ihan oikeasti tarvetta osaaville valmentajille. Sisussa on tietty visio, miten tulemme kehittämään toimintaamme lähivuosina.

14.7.2020 10:20 Läntinen alue

Miia Lindström YMCA Tampereen minikoripallokoordinaattoriksi

YMCA Tampereen kehitystyö saa jälleen merkittävää myötätuulta taakseen, kun Miia Lindström aloittaa 1.8.2020 yhdistyksen minikoripallokoordinaattorina. Sopimus on yksivuotinen.

8.6.2020 13:55 Läntinen alue

33. Delfin Basket Tournament 31.7.-2.8.2020 Tampereella

Ilmoittautuminen 33. Delfin Basket Tournamentiin on nyt avoinna ja turnaus järjestetään 31.7.-2.8.2020 Tampereella. Delfin Basket on loistava tapa startata uusi koripallokausi, tavata koripallon ystäviä ympäri Suomea sekä nauttia aurinkoisesta Tampereesta. Sarjoja on tarjolla mikroista aina aikuisten avoimeen FUN-sarjaan asti.

2.6.2020 13:34 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 19.-20.9.2020 Loimaalla.

8.5.2020 14:20 Läntinen alue

Korihait hakee valmentajia juniorijoukkueisiin

Korihait on perinteikäs uusikaupunkilainen koripalloseura, joka liikuttaa lajin parissa kaikenikäisiä ihmisiä. Korihaiden juniorijoukkueisiin haetaan uusia valmentajia niin vastuu- kuin apuvalmentajiksi kaudelle 2020-21.

9.4.2020 14:07 Läntinen alue

Heikki Järnström mukaan YMCA Tampereen valmennukseen

YMCA Tampere ja Heikki Järnström, 44, ovat tehneet valmentajasopimuksen pelikaudelle 2020-2021. Järnström ottaa päävastuun seuran U13-U15 -pojista sekä osallistuu seuran kehitystyöhön.

4.4.2020 09:14 Läntinen alue

Tule kehittymään valmentajana Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrinnön valmennustiimit kaudelle 2020-21 ovat suurelta osin valmiit, mutta lisävahvistusta kaivataan sekä vanhempiin että nuorempiin ikäluokkiin.

3.4.2020 14:07 Läntinen alue

BC Nokia tarjoaa motivoituneelle ja kehityshaluiselle valmentajalle laadukkaan toimintaympäristön kehittää itseään

Olemme rohkeasti uudistaneet toimintaympäristöämme, jotta se tukee niin pelaajia kuin valmentajiakin heidän henkilökohtaisten tavoitteiden saavuttamisessa. Eniten uusia lisenssipelaajia Suomessa vuonna 2019 on konkreettinen esimerkki siitä, että etenemme oikeaan suuntaan.

29.3.2020 11:17 Läntinen alue

YMCA Tampere hakee sitoutuneita ja kehityshaluisia valmentajia mukaan kasvavaan ja kehittyvään toimintaansa

YMCA Tampere on kasvava, koripallotoiminnan määrätietoiseen kehityssuunnitelmaan sitoutunut yhdistys. Toimintaamme ohjaa käynnissä oleva kehitysprojekti, jossa harrastamisen rinnalle kehitämme tavoitteellista kilpatoimintaa.

25.9.2019 21:36 Läntinen alue

Namikaturnaus Tampereella päättää kauden 9.-10.5.2020

Namikaturnaus 2020 järjestetään perinteisesti äitienpäiväviikonloppuna Tampereella. Kuten aina, Namikaturnaus ja aurinkoinen Tampere toimii päänäyttämönä koripallokauden päättäjäisissä 9.-10.5.2020.

23.9.2019 17:25 Läntinen alue

Pyrinnön syyslomaleiri

Pyrinnön syyslomaleiri tulee jälleen! Tule mukaan!

29.8.2019 15:22 Läntinen alue

AND1-turnaus 4.-6.1.2020 Salossa

13. kertaa järjestettävä AND1-turnaus pelataan Salossa 4.-6.1.2020. Ilmoittautuminen turnaukseen on jo täydessä vauhdissa!

9.8.2019 11:12 Läntinen alue

Pikkusudet korisriehoja Nokialla! Tule yhteen, tule kaikkiin tai jotain siltä väliltä!

Tervehdys kaikki koriskamut ympäri Suomen. BC Nokia järjestää jälleen tulevana talvena Pikkususi korisriehoja Nokialla!

6.8.2019 10:07 Läntinen alue

Tuomariksi Mieleinen Basketiin Loimaalle 21.-22.9.2019

Loimaan Korikonkareiden 21.-22.9.2019 järjestämään Mieleinen Basketiin haetaan nyt innokkaita tuomareita viheltämään mikro-, mini ja U14-ikäisten korisotteluita.

5.8.2019 10:14 Läntinen alue

Mieleinen Basket -junioriturnaus syyskuussa Loimaalla

Mikro-, mini- ja U14-ikäisten syysturnaus Mieleinen Basket järjestetään 21.-22.9.2019 Loimaalla.

29.7.2019 12:16 Läntinen alue

Alex Vaenebergin korisleiri 2004-2009 syntyneille junnuille

Tule mukaan Alex Vaenebergin Korisleirille Tesoman palloiluhallille 17-18.8.2019 klo 10-17. Korisleiri on tarkoitettu kaikille 2004-2009 syntyneille tytöille ja pojille seurasta riippumatta (Minit, C-ja B).

26.6.2019 07:39 Naisten I divisioona

Tampereen Pyrinnön naiset lähtevät hakemaan nousua liigaan

Tyttöjen pelaajapolulle halutaan tarjota mahdollisuus kilpailla myös aikuisten korkeimmalla sarjatasolla.

19.6.2019 18:17 Läntinen alue

Turun NMKY:n päävalmentajat kaudella 2019-20

Turun NMKY lähtee kauteen 2019-20 seuraavalla päävalmentajaryhmällä. Kaikilla valmentajilla on monien vuosien kokemus valmennuksesta, kahdella aina Korisliigaa myöden. Kauden teemana on yhteistyö valmentajien kesken eri ikäluokissa.

Näytä lisää vastaavia