27.3.2022 18:50 Naisten Korisliigan pudotuspelit alkavat huomenna. Käsittelyssä otteluparit HBA-ViVe ja ToPo-EBT.

HBA hyökkää Vimpelin kimppuun. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Ylemmässä jatkosarjassa neljänneksi sijoittunut HBA-Märsky saa vastaansa Vimpelin Vedon, joka oli ylemmän jatkosarjan viides. Ottelu on puolieräpareista se, jossa joukkueet ovat kauden aikana tulleet toisilleen tutuiksi sillä kohtaamisia on tällä kaudella takana neljä kappaletta.
Molemmat joukkueet ovat kirjauttaneet kaksi voittoa, joten odotettavissa on jännittävä ottelusarja.
- Meillä on joukkueessa positiivinen fiilis ja kiva, että saadaan yleisöä halliin. Vastassa kova joukkue ja edessä on varmasti jännittäviä pelejä, HBA:n Janette Aarnio sanoo.

HBA rakentuu naiskoripallon tulevaisuuden lupauksista ja se on näkynyt joukkueen tasaisuudessa. Onnistujia on kauden aikana löytynyt laajalta rintamalta. Isossa roolissa ovat tällä kaudella mm. Elina Aarnisalo, Henna Sandvik, Saana Kujala sekä Aarnio.
- Puolustuspeli on ehdottomasti meidän vahvuus. Hyökkäyspäässä pyritään pelaamaan nopeasti, Aarnio pohtii.
Vastassa on Vimpelin Veto, joka ihastutti erityisesti syksyllä, mutta kevätkaudella joukkueella on ollut hankalampaa.
Joukkue nojaa kovasti yksilötaitoon ja sillä on riveissään kaksi kuukauden Valopilkku palkinnon pokannutta pelaajaa Shaylen Burnett ja Kym Royster. Burnett on ollut loukkaantunena, mutta palasi joukkueen riveihin pudotuspelien kynnyksellä.
- Vimpeli on hyvä levypallojoukkue ja muutenkin vahva korin alla. Lisäksi kaukoheittojen kanssa on oltava tarkkana, Aarnio sanoo.
Ottelusarjan avausottelu pelataan maanantaina Helsingissä.
Ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi sijoittunut ToPo kohtaa puolivälierissä alemman jatkosarjan voittaneen EBT:n. Muihin puolivälieräsarjoihin verrattuna ainakin matkustuskilometrit jäävät vähäisiksi. Molemmissa joukkueissa odotetaan pudotuspelejä vesi kielellä.
- Hienoa päästä pelaamaan pudotuspelejä yleisön edessä. Se tuo tunnelmaa, joka on erittäin olennaista ratkaisupeleissä, ToPo:n Meri Kanerva sanoo.
ToPo on tällä kaudella hallinnut keskinäisiä kohtaamisia. Edellinen joukkueiden välinen kohtaaminen on kuitenkin joulukuulta ja molemmat joukkueet ovat ehtineet muuttua. ToPo on sen jälkeen vahvistunut Gabriela Bronsonilla ja EBT puolestaan Taylor Jonesilla.
- Jatkosarjojen myötä edellisestä pelistä ToPoa vastaan on kulunut jo yli kolme kuukautta. Molempien joukkueiden peli on tässä ajassa varmasti muuttunut ja kehittynyt. Mielenkiintoista nähdä, onko eri jatkosarjoissa pelaaminen vaikuttanut paljon esimerkiksi pelaamisen tempoon tai fyysisyyteen, EBT:n Venla Määttänen pohtii.
EBT:n amerikkalaisvahvistukset Alyesha Lovett ja Jones ovat onnistuneet hyvin. Lisäksi kotimaisista nimistä Sanni Tuomisto, Lotta Vesiluoma ja Määttänen ovat jälleen vuoden kokeneempia.
- Pyritään pitämään pelin tempo korkealla ja siirtymään hyökkäyksiin nopeasti. 1vs1 ajot korille sekä vapaan pelaajan löytäminen kaarelta ovat meille tyypillinen tapa onnistua korinteossa, Määttänen kertaa.

ToPo:n vahvuuksiksi Määttänen kertoo korinaluspelaamisen ja taitavat pallonkäsittelijät. Levypallopelaaminen näytteleekin isoa roolia pudotuspelisarjassa.
- Voitot puolivälieräsarjassa kulminoituvat todennäköisesti levypallopelaamiseen sekä siirtymäpuolustukseen, Määttänen kertaa.
ToPo:lta löytyy riveistään mm. Taru Tuukkanen, jolla on kokemusta kevään peleistä enemmän, kuin monilla joukkueilla. Hänen lisäkseen Erika Davenport ja Bronson ovat pelanneet tilastollisesti vahvasti. Kotimaiset pelaajat täydentävät rungon.
Myös Kanerva nostaa joukkueensa koon ja levypallopelaamisen ToPo:n vahvuuksiksi. EBT:n vahvuudet ovat myös tiedossa.
- EBT on hyvä juoksemaan kenttää sekä pelaamaan kovaa jokaisessa tilanteessa, hän sanoo.
Asenne ja voitontahto näyttelevät isoa roolia ottelusarjassa.
- Puolivälierät tulevat olemaan varmasti kovia vääntöjä. Peleissä tärkeänä tulee olemaan yhdessä tekeminen ja oman pelitavan toteuttaminen. Näissä peleissä joukkueen tahto voittaa tulee olemaan ratkaiseva, Kanerva kertaa.
Puolivälieräsarja alkaa maanantaina Helsingissä.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.