Pyrinnön ensi kauden valmennustiimit muotoutumassa

11.3.2017 Pyrinnön koripallojaoston valmistautuminen kauteen 2017-18 on hyvässä vauhdissa. Nuorten päävalmentajat on valittu ja valmennustiimien kasaaminenkin on jo pitkällä.


Pyrintö on suomen 3.suurin koripalloseura, n. 650 lisenssipelaajaa. Pyrintö pelaa tällä kaudella kaikissa nuorten SM-sarjoissa, peräti 8 joukkueella.  Edustusjoukkueet mukaan lukien Pyrinnöllä on peräti 13 joukkuetta valtakunnallisissa sarjoissa. Lisäksi tietysti lukematon määrä aluesarjojen joukkueita.
 

Pyrintö uskoo Susijengin EM-kotikisojen tuovan lajin pariin uusia harrastajia, siksi ajoissa valmistautuminen on erityisen tärkeää. Laaja toiminta vaatii paljon tekijöitä. 

- Vaikka meillä on ensi kaudelle jokaiseen tiimiin jo nyt vähintään 3 valmentajaa, tarvitsemme ehdottomasti vielä uusia tekijöitä, sillä esim. C-pojissa tulee olemaan peräti 60 poikaa, kertoo nuorten valmennuspäällikkö Jukka Raja-aho.


Pyrinnön koripallojaoston johtokunta on vahvistanut seuraavat päävalmentajavalinnat kaudelle 2017-18: 
 

A-tytöt    Denis Kucevic
B-tytöt    Pinja Laitinen
C-tytöt    Jukka Etu-Seppälä
Minitytöt    Kimmo Salonen
Mikrotytöt-08  Juuso Liljeroos
Mikrotytöt-09  Juho Sopanen

A-pojat    Artem Khvorost
B-pojat    Tomi Koskinen
C-pojat    Santeri Liljeberg
Minipojat    Jukka Raja-aho
Mikropojat08  Johanna Parta
Mikropojat09  Tuomas Holli

- Päävalmentajillamme on sopivassa suhteessa kokemusta ja dynaamisuutta, arvioi Jukka Raja-aho.
 

Pyrintö on panostanut vuosikymmeniä pitkäjänteisyyteen ja oman pelaajapolun rakentamiseen.

-Ihailen sitä intohimoa, pyyteettömyyttä ja jatkuvaa kehittymisen halua, jota mm. päävalmentajiltamme löytyy. Lisäksi valmennustiimeissämme on lukuisia eteenpäin pyrkiviä valmentajia, tulevaisuuden päävalmentajia sekä seurauskollisia työjuhtia joiden kokemus ja luotettavuus ovat seuramme menestyksen ydin, suitsuttaa valmennuspäällikkö Raja-aho.   


Koripallojaoston puheenjohtaja Maija Strandberg todistaa samaa näkemystä valmentajien innokkuudesta.

- Teetimme helmikuussa valmentajillemme kyselyn, jossa valmentajat olivat tyytyväisiä kehityshaluiseen ilmapiiriin, koulutuksiin ja siihen, että valmentajat saavat seurassamme riittävästi myös haastetta, kertoo Maija Strandberg.
 

Jos olet muuttamassa Tampereen seudulle, tai asut jo täällä ja kaipaat uusia haasteita, ota yhteyttä nuorten valmennuspäällikkö Jukka Raja-ahoon puh. 0400833058  tai jukka.raja-aho(at)tampereenpyrinto.fi

 
30.5.2025 14:05 Seura tiedottaa

BC Nokia Junioreiden valmentajat kaudelle 2025-2026

BC Nokian junioreiden valmentajista löytyy paljon vanhoja ja uusia nimiä. Junioreiden valmentajista löytyy paljon kokemusta ja osaamista.

30.5.2025 14:01 Seura tiedottaa

Michael Besselink mukaan WB-Panttereiden valmennukseen

WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.

29.5.2025 10:10 Seura tiedottaa

Pantterit naisten I divisioona -joukkueella avoimia harjoituksia kesäkuussa

Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.

28.5.2025 13:45 Seura tiedottaa

LePy tekee isoja satsauksia valmennukseen

LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.

23.5.2025 12:07 Seura tiedottaa

YMCA Tampereen vastuuvalmentajat kaudelle 2025-26

YMCA Tampere koripallon vastuuvalmentajat ovat selvillä tulevalle kaudelle 2025-26. Jokaisen ikäluokan vastuuvalmentajana ensi kaudella on päätoiminen koripallovalmentaja.

22.5.2025 12:29 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY:n päävalmentajat kaudelle 2025-2026

Uutta ja vanhaa ensi kauden päävalmentajien joukossa.

21.5.2025 10:06 Seura tiedottaa

Namikalaiset valmentajat kokoontuivat verkostotapaamiseen Helsingissä

Suomen NMKY:n Urheiluliitto järjesti tiistaina 13.5. ensimmäisen päätoimisten koripallovalmentajien verkostotapaamisen Helsingissä. Yhteensä 15 valmentajaa neljästä NMKY:n jäsenyhdistyksestä kokoontui HNMKY:n vieraaksi Namika Areenalle.

19.5.2025 13:24 Seura tiedottaa

LePyn naisten I divisioona -joukkueella avoimet harjoitukset

Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.

16.5.2025 14:54 Seura tiedottaa

Panttereiden miesten I divisioona B -joukkue järjestää avoimia harjoituksia Herttoniemenrannan liikuntahallilla

Panttereiden miesten joukkueen avoimet harjoitukset Herttoniemenrannan liikuntahallilla tiistaina 20.5 klo 20:00-21:00 ja torstaina 22.5 klo 20:45-22:00.

15.5.2025 14:03 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden päävalmentajat 2025-2026 julkaistu

PuHu Junioreiden päävalmentajissa on paljon kokemusta ja osaamista myös alkavalla kaudella.

Näytä lisää vastaavia