Pyrinnön menetykset kostautuivat Baltian liigassa

11.11.2014 Tampereen Pyrintö kärsi tappion Baltian liigan kotiottelussaan Pyynikin palloiluhallissa liettualaiselle Pieno Zvaigdesille loppunumeroin 73-82 (38-37). Pyrintö menetti puoliajan jälkeen peli-ilmeensä ja liettualaiset rankaisivat armottomasti jokaisesta menetyksestä toisessa päässä.

Damon Williams keräsi 13 pistettä, kun Pyrintö hävisi Baltian liigassa Pienolle. Kuva: Francois Perthuis.


Pyrintö pysyi pystyssä ensimmäisellä puoliajalla hyökkäyksensä ansiosta, mutta läpi pelin takkuillut puolustus ja lukuisat menetykset kostautuivat lopullisesti kolmannen neljänneksen viimeisellä minuutilla, jonka Pieno vei peräti 7-0 ja karkasi kymmenen pisteen päähän.

Päätösneljänneksellä vieraat iskivät vielä kovempaa ja karkasivat 15 pisteen johtoon, josta tamperelaiset eivät enää palautuneet. Pyrintö pääsi parhaimmillaan yhdeksän pisteen päähän, mutta lähemmäksi virta ei riittänyt.

- Olimme tänään yhdeksän pistettä huonompi joukkue. Emme vain ole keskenämme nyt samalla sivulla. Tyrone Kent on ollut vasta eilisestä asti mukana. Meillä on tilastossa 19 menetystä ja oman kirjanpitomme mukaan vastustaja teki niistä suoraan 22 pistettä, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola aloitti.

- Se oli tänään suurin syy tappioon. Kun emme tietäneet mihin syöttää ja miten liikkua pallottomana, menetyksiä tuli paljon. Syystä tai toisesta pelaajat ovat tällä hetkellä huonolla itseluottamuksella liikkeellä. Epävarmuus tuo epäonnistumisia ja epäonnistumiset heikentävät itseluottamusta.

Pyrinnön pisteidenteosta vastasivat Will Harris (19/10), Damon Williams (13/6/3 syöttöä), ensimmäisen pelinsä punapaidassa pelannut Tyrone Kent (13/3) ja Topias Palmi (9/2).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

19.4.2025 17:21 Erotuomarit

Kaksi suomalaista erotuomaria kansainväliselle uralle pyörätuolikoripallossa

Enni Alm ja Paulus Parkatti suorittivat IWBF:n Zone-erotuomariklinikat hyväksytysti Sveitsissä ja Italiassa. 

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

18.4.2025 15:41 Naisten I divisioona

Puhuttaret naisten ykkösdivisioonan mestariksi

Naisten I divisioonan voittajajoukkue selvisi tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 54–63. Ratkaisevaa kolmatta finaaliottelua oli katsomassa 428 katsojaa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 15:12 Pääjuttu

Koriksen EM-kotikisoihin myyty yli 50 000 lippua!

Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

17.4.2025 11:09 NCAA

Elina Aarnisalo vaihtaa yliopistoaan ja liittyy North Carolinan vahvuuteen

Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.

16.4.2025 22:27 Miesten I divisioona A

Lahti vei divisioona A:n ensimmäisen finaalin – PeU-Basket finaaleihin divisioona B:ssä

Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät tänään Luhta Areenalla, jossa Lahti Basketball voitti ensimmäisen loppuottelun 1187 katsojan edessä. Miesten I divisioona B:ssä puolestaan varmistui toinenkin finalisti, kun PeU-Basket eteni loppuotteluihin.

16.4.2025 08:19 Pääjuttu

Jantunen johdatti Paris Basketballin Euroliigan pudotuspeleihin

Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.

Näytä lisää vastaavia