Pyrinnön naisissa tehdään töitä Korisliiga-paikan vakiinnuttamiseksi

12.7.2021 08:45 Tampereen Pyrintö valmistautuu uuteen Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Painopisteenä kesäharjoittelussa on urheilullisuus lajitaidoista tinkimättä.

Tampereen Pyrintö valmistautuu tulevaan naisten Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Kuva: Antti Harju.

Naisten valmennustiimissä Nikkilän rinnalla jatkaa Marcus Ketola sekä WU19-17 joukkueen päävalmentaja Petteri Molenius. Uutena fysiikkavalmentajana mukana on Jani Ikonen, joka toimii myös Pyrinnön miesten joukkueen fysioterapeuttina.

Haastavan edelliskauden jälkeen joukkueille on asetettu uudet kilpailulliset tavoitteet. Pyrintö on panostanut erityisesti fysiikkavalmennukseen, jossa on hyödynnetty myös seuran yleisurheiluosaamista juoksu- ja nopeusominaisuuksien kehittämisessä. Yhteisharjoittelun kannalta alkukesä on ollut hiukan rikkonainen, sillä loukkaantumisten jälkeen osa pelaajista ei ole vielä pystynyt täysipainotteiseen harjoitteluun ja useita pelaajia on ollut nuorten maajoukkueleirityksissä tai muualla töissä. Omatoimijakson päättyessä olisi tarkoitus päästä aloittamaan harjoittelu joukkueena.

Kesän harjoitteluun on tuonut oman mausteensa kovat harjoitusvahvistukset. Harjoituksissa ovat vierailleet mm. Äijäsen sisarukset Heta ja Anniina, Salmisen Ella sekä Pirttisen Veera. Samoin Pyynikillä on nähty aiemmista Pyrinnön aikuispelureista Iina Keski-Saari ja Evianna Sipilä. Hienoa tasonmittausta ja kovaa sparrausta muille pelaajille, unohtamatta suinkaan Anni Jämsää, jonka panos ja esimerkki nuorelle joukkueelle jo viime kaudella oli merkittävä.

Korisliigajoukkue vahvistuu

Edelliskaudella Pyrintö sai opetuksen liigan ja divarin välisestä tasoerosta, mutta nyt on tarkoitus kilpailla kummassakin sarjassa tosissaan. Pyrintö rakentaa järjestelmällisesti tyttöjen pelaajapolkua ja jatkuvuus toiminnalle pyritään rakentamaan oman juniorituotannon kautta. Muutoksiakin tulee, sillä joitakin pelaaja on lopettanut tai siirtyy opiskelemaan ja/tai pelaamaan muualle. Toiveena on, että edelliskauden perusrunkoa säilyisi ja tämän lisäksi liigajoukkueeseen haetaan muutamia selkeitä koti- ja ulkomaisia vahvistuksia. Pyrintö tavoittelee ensisijaisesti kokemusta kotimaasta ja ulkomaalaispelaajien profiili tulee riippumaan tästä lopputuloksesta.

Pyrintö aloittaa 36. kautensa naisten pääsarjassa, ja aiempi menestys velvoittaa – tavoitteena on vakiinnuttaa paikka Korisliigassa ja myös tavoitella menestystä pitkäjänteisellä ohjelmalla. Liigakoris kuuluu Pirkanmaalle ja Pyrintö haluaa tarjota yhteistyössä Tampereen urheiluakatemian kanssa kilpailukykyisen kehitysohjelman, pelaajapolun junnuista liigaan ja pidemmällekin.

Saitko opiskelupaikan Tampereelta tai haluatko liittyä mukaan osaksi Pyrinnön ohjelmaa – ota yhteyttä: päävalmentaja Antti Nikkilä, antti.nikkila@pyrinto.fi, 050-5120411 tai joukkueenjohtaja Taina Hurme, taina.hurme@kolumbus.fi, 044-5750527.

 
2.8.2021 09:03 Seura tiedottaa

Delfin Basket avasi kauden terveellisesti ja turvallisesti

Heti ensimmäisestä avausheitosta sen huomasi - tätä oli odotettu! Koriskauden perinteinen avaus, Delfin Basket Tournament tuli pitkän kuivan kauden jälkeen enemmän kuin tarpeeseen. Mukana oli mukavasti heti 256 joukkuetta.

30.7.2021 08:30 Katukoris

Hyvinkään perinteinen katukoristurnaus järjestetään 14.8.

Turnaus järjestetään Hotel Sveitsin piha-alueella. Hyvinkään Katukoriksen kummipelaajina toimivat Pontevan omat kasvatit Naisten Korisliigasta tuttu Anni Jämsä ja Susijengin Edon Maxhuni.

28.7.2021 08:12 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan miesten edustusjoukkueen ja A-poikien valmentajat selvillä

Janne Hartikainen vastaa valmennuksesta apunaan Luke Lloyd.

22.7.2021 08:13 Seura tiedottaa

Miia Lindström YMCA Tampereen lasten valmentajaksi

YMCA Tampere on palkannut Miia Lindströmin toistaiseksi voimassa olevalla kokoaikaisella työsopimuksella lasten koripallotoiminnan valmentajaksi. Miia aloittaa tehtävässään 1.8.2021.

12.7.2021 08:41 Seura tiedottaa

PeKa-akatemian harjoitukset ovat avoimia heinäkuussa

Haluatko mennä eteenpäin koripalloilijana? Ota yhteyttä ja tule Kotkaan harjoittelemaan Peli-Karhut-akatemian kanssa.

12.7.2021 08:38 Seura tiedottaa

Matias Lehtinen jatkaa Hyvinkään Pontevassa seuravalmentajana

Hyvinkään Ponteva on tehnyt 1+1-vuotisen jatkosopimuksen Matias Lehtisen kanssa. Lehtisen toimenkuva sisältää mm. naisten ja alle 19-vuotiaiden tyttöjen yhdistelmäjoukkueen valmentamisen, alle 16-vuotiaiden tyttöjen sekä nuorempien poikajunioreiden valmentamista.

9.7.2021 08:56 Seura tiedottaa

Petri Jaakkola Namika Lappeenrannan päävalmentajaksi

Lappeenrannan Namika on kiinnittänyt Petri Jaakkolan miesten Divisioona B:ssä pelaavan edustusjoukkueensa päävalmentajaksi. Joukkueen toisena valmentajana toimii pelaajauraansa jatkava Aubrey Conerly.

7.7.2021 08:49 Seura tiedottaa

Raholan Pyrkivän miesten joukkueen harjoitukset ovat kesällä avoimet kaikille

Raholan Pyrkivän miesten Divisioona B -joukkue aloittaa harjoittelun maanantain 12.7. Kesän ajan harjoitukset ovat kaikille avoimet.

5.7.2021 08:54 Seura tiedottaa

Suvitie Open 2022 Katukoristurnaus 7.8.2021

Kesän kuumin katukoristurnaus järjestetään Raumalla meren äärellä, lauantaina 7.8. Ottelut pelataan merellisissä maisemissa Suvitien varrella Löylymestarin pihalla.

1.7.2021 07:29 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongalta uusia panostuksia vanhimpien junioreiden kehityspolkuun

Tapiolan Hongassa on mahdollisuus harrastaa koripalloa monella eri tasolla ja monia eri polkuja pitkin. Jokaiselle löytyy omaa motivaatiota ja taitoa vastaava polku kuljettavaksi. Viimeisimpänä kehityskohteena on ollut kaikkein korkeimmalle huipulle tähtäävien pelaajien polku ja sitä varten seuran hallitus teki helmikuussa päätöksen lisätä panostusta yli 16-vuotiaiden junioreiden toimintaan. Panostuksen lähtökohtana on uusi kehitysohjelma, joka antaa seuran kasvateille mahdollisuuden edetä korisurallaan haluamaansa tavoitetta kohti.

29.6.2021 09:25 Seura tiedottaa

Kaukasten Voiman järjestämä Jokelan katukoris 7.8.2021

Perinteinen Jokelan katukoris pelataan 23:n kerran la 7.8.2021.

23.6.2021 17:53 Seura tiedottaa

Porvoon Tarmo hakee valmentajaa!

Porvoon Tarmo etsii nuorten valmennuksesta innostunutta valmentajaa päävalmentajaksi/apuvalmentajaksi 2010-2014 syntyneiden joukkueisiin.

22.6.2021 12:02 Läntinen alue

Hannu Naumanen valittu Punaportin Bluesin lapsuusvaiheen valmennuspäälliköksi

Punaportin Blues on hämeenlinnalainen koripalloseura, jonka tarkoituksena on kasvattaa elämässä pärjääviä ihmisiä koripallon avulla sekä levittää koripalloa lajina. Seuran tavoitteena on tehdä Hämeenlinnan seudun laadukkainta urheilukasvatustyötä.

21.6.2021 13:48 Seura tiedottaa

Pakilan Visan 2008-2011 syntyneiden poikien harjoitusryhmä etsii uusia pelaajia!

Lasten ja nuorten harrastukset ovat käynnistyneet. Nyt on hyvä aika löytää lapselle uusi harrastus. Erityisesti vuosina 2008-2011 syntyneiden poikien harjoitusryhmään mahtuu uusia pelaajia. Mikäli ryhmän koko kasvaa liian suureksi, pyritään muodostamaan ikäluokkiin lisää joukkueita.

18.6.2021 09:06 Seura tiedottaa

Pakilan Visa: 2nd Chance 2004-06 -syntyneille tytöille Helsingissä

Oletko lopettanut korisharrastuksesi tai miettinyt sen lopettamista koronakeskeytysten, opiskelukiireiden tai muiden harrastusten vuoksi? Älä luovuta, vaan "Take a 2nd Chance"!

13.6.2021 18:21 Läntinen alue

Turku Riverbasket 2021

USKALLATKO OLLA PELAAMATTA?

11.6.2021 09:33 Seura tiedottaa

Dream Big -tyttökorisleiri järjestetään Kisakalliossa 23.–25.7.

Menossa mukana päävalmentajana Lotta-Maj Lahtinen, rehtorina Pekka Salminen sekä Janette Aarnio, Roosa Lehtoranta, Lotta Vehka-Aho, Sara Rokkanen ja muita Susiladies-pelaajia.

11.6.2021 09:10 Seura tiedottaa

Perinteinen Kouvot-turnaus järjestetään 12.-14.11. Kouvolassa

Kouvot järjestää perinteikkään Kouvot-turnauksen jälleen syksyllä. Turnaus pelataan 12.-14. marraskuuta. Ilmoittautuminen aukeaa tiistaina 15.6. klo 9:00.

10.6.2021 08:41 Seura tiedottaa

Jampe Lehtosen muistostipendi kiersi kotikonnuille – 500 euroa HoNsUn Alabatou Sanelle

Koripallon parissa elämäntyönsä tehneen Jarmo Lehtosen muistostipendi on luovutettu jyväskyläläisen HoNsUn Alabatou Sanelle. Kannustuspalkinto on suuruudeltaan 500 euroa.

9.6.2021 16:53 Seura tiedottaa

Tule tuomariksi Tallink-turnaukseen 27.-29.8.2021

Tallink Tournament kerää jälleen koripallojuniorit Espooseen elokuun lopussa. Turnaus starttaa perinteisesti uuden kauden ja tällä kertaa mukaan on ilmoittautunut ennätysmäärä joukkueita. Mukaan tarvitaan paljon erotuomareita, jotta saadaan toteutettua huippuviikonloppu junioreille.

Näytä lisää vastaavia