Pyrinnön naisissa tehdään töitä Korisliiga-paikan vakiinnuttamiseksi

12.7.2021 08:45 Tampereen Pyrintö valmistautuu uuteen Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Painopisteenä kesäharjoittelussa on urheilullisuus lajitaidoista tinkimättä.

Tampereen Pyrintö valmistautuu tulevaan naisten Korisliiga- ja divarikauteen päävalmentaja Antti Nikkilän johdolla. Kuva: Antti Harju.

Naisten valmennustiimissä Nikkilän rinnalla jatkaa Marcus Ketola sekä WU19-17 joukkueen päävalmentaja Petteri Molenius. Uutena fysiikkavalmentajana mukana on Jani Ikonen, joka toimii myös Pyrinnön miesten joukkueen fysioterapeuttina.

Haastavan edelliskauden jälkeen joukkueille on asetettu uudet kilpailulliset tavoitteet. Pyrintö on panostanut erityisesti fysiikkavalmennukseen, jossa on hyödynnetty myös seuran yleisurheiluosaamista juoksu- ja nopeusominaisuuksien kehittämisessä. Yhteisharjoittelun kannalta alkukesä on ollut hiukan rikkonainen, sillä loukkaantumisten jälkeen osa pelaajista ei ole vielä pystynyt täysipainotteiseen harjoitteluun ja useita pelaajia on ollut nuorten maajoukkueleirityksissä tai muualla töissä. Omatoimijakson päättyessä olisi tarkoitus päästä aloittamaan harjoittelu joukkueena.

Kesän harjoitteluun on tuonut oman mausteensa kovat harjoitusvahvistukset. Harjoituksissa ovat vierailleet mm. Äijäsen sisarukset Heta ja Anniina, Salmisen Ella sekä Pirttisen Veera. Samoin Pyynikillä on nähty aiemmista Pyrinnön aikuispelureista Iina Keski-Saari ja Evianna Sipilä. Hienoa tasonmittausta ja kovaa sparrausta muille pelaajille, unohtamatta suinkaan Anni Jämsää, jonka panos ja esimerkki nuorelle joukkueelle jo viime kaudella oli merkittävä.

Korisliigajoukkue vahvistuu

Edelliskaudella Pyrintö sai opetuksen liigan ja divarin välisestä tasoerosta, mutta nyt on tarkoitus kilpailla kummassakin sarjassa tosissaan. Pyrintö rakentaa järjestelmällisesti tyttöjen pelaajapolkua ja jatkuvuus toiminnalle pyritään rakentamaan oman juniorituotannon kautta. Muutoksiakin tulee, sillä joitakin pelaaja on lopettanut tai siirtyy opiskelemaan ja/tai pelaamaan muualle. Toiveena on, että edelliskauden perusrunkoa säilyisi ja tämän lisäksi liigajoukkueeseen haetaan muutamia selkeitä koti- ja ulkomaisia vahvistuksia. Pyrintö tavoittelee ensisijaisesti kokemusta kotimaasta ja ulkomaalaispelaajien profiili tulee riippumaan tästä lopputuloksesta.

Pyrintö aloittaa 36. kautensa naisten pääsarjassa, ja aiempi menestys velvoittaa – tavoitteena on vakiinnuttaa paikka Korisliigassa ja myös tavoitella menestystä pitkäjänteisellä ohjelmalla. Liigakoris kuuluu Pirkanmaalle ja Pyrintö haluaa tarjota yhteistyössä Tampereen urheiluakatemian kanssa kilpailukykyisen kehitysohjelman, pelaajapolun junnuista liigaan ja pidemmällekin.

Saitko opiskelupaikan Tampereelta tai haluatko liittyä mukaan osaksi Pyrinnön ohjelmaa – ota yhteyttä: päävalmentaja Antti Nikkilä, antti.nikkila@pyrinto.fi, 050-5120411 tai joukkueenjohtaja Taina Hurme, taina.hurme@kolumbus.fi, 044-5750527.

 
2.12.2021 15:27 Seura tiedottaa

Tervetuloa Lauttasaaren yhteiskoulun yläkoulun korisluokalle

Lauttasaaren yhteiskoulun (LYK) yläkoulun urheiluluokalla on tavoitteellisen koripalloilijan mahdollista yhdistää koulu ja koripallon laji- ja ominaisuusharjoittelu Pääkaupunkiseudun Urheiluakatemian (Urhea) urheiluyläkoulukonseptin mukaisesti.

1.12.2021 12:02 Seura tiedottaa

Opiskelun ja koripallon voi yhdistää Puistopolun peruskoulussa

Puistopolun peruskoulu on Helsingin Vuosaaressa sijaitseva yhtenäinen peruskoulu, jossa järjestetään painotettua liikunnanopetusta sekä alakoulussa että yläkoulussa.

25.10.2021 15:11 Kaakkoinen alue

Easter Tournament Lahti 15.-17.4.2022 ilmoittautuminen on avattu!

Easter Tournament 2022 koristurnauksen ilmoittautuminen on avattu! Turnaus pelataan ensi keväänä pääsiäisen aikaan 15.-17.4.2022 ja puitteet Lahdessa ovat mitä parhaimmat!

13.10.2021 12:33 Seura tiedottaa

Tapiolan Honka etsii lasten ja nuorten fysiikkavalmentajaa määräaikaiseen työsuhteeseen

Tapiolan Honka on Suomen toiseksi suurin koripalloseura, joka tarjoaa koripallotoimintaa niin lapsille, nuorille kuin aikuisillekin. Jokaiselle pelaajalle ja valmentajalle löytyy omaa motivaatiota ja taitoa vastaava polku kuljettavaksi.

8.10.2021 08:44 Seura tiedottaa

Ehdotus modernista katukoripallokentästä julki Helsingin Alppilassa

Helsingin Alppilaan ehdotettu liikuntapaikka sisältää katukoripallokentän, ulkokuntosalin ja street workout -telineet.

7.10.2021 16:03 Seura tiedottaa

"Hoops for learning" -hanke rantautuu nokialaisille kouluille

BC Nokia, Yhdysvaltain Suomen suurlähetystö sekä Nokian kaupunki ovat sopineet yhteisestä "Hoops for learning"-hankkeesta.

5.10.2021 11:36 Seura tiedottaa

Ota Sasun syöttö kiinni - Susijengi-tähti tarjoaa paikan syysloman korisleirille

Susijengissä ja Espanjan pääsarjassa Teneriffalla pelaava Sasu Salin tekee hyvää yhdessä entisten ja nykyisten Susijengi-pelaajien kanssa tarjoamalla yhden paikan syysloman leirille.

4.10.2021 11:08 Seura tiedottaa

EBT järjestää 15.-16.1.2022 maksuttoman Pikkusudet-turnauksen Espoonlahdessa

Turnauksessa on sarjat 2014 ja 2015 syntyneille pojille ja tytöille. Ilmoittautua voi myös jompaankumpaan sarjaan sekajoukkueella.

30.9.2021 14:54 Seura tiedottaa

Junioreiden taitoleiri syyslomalla 18.-20.10. Kisakalliossa

Syyslomalla Kisakallion Urheiluopistolla järjestetään korisjunioreiden taitoleiri, STC Shooting Camp. Leiri rakentuu monipuolisista sekä yksilötaitoihin painottuvista sisällöistä. Leiri järjestetään 18.-20.10.

30.9.2021 09:03 Seura tiedottaa

Vantaan Energia -turnauksen ilmoittautuminen aukeaa 4.10. klo 10:00

PuHu Junioreiden järjestämä juniorikoripallon suurtapahtuma järjestetään perinteiseen tapaan Vantaalla taas tammikuussa 14.-16.1.2022. Viime vuonna koronarajoitusten takia peruutettu turnaus on jatkossa nimetty tapahtuman uuden pääyhteistyökumppanin mukaan Vantaan Energia -turnaukseksi.

16.9.2021 12:52 Läntinen alue

Jukka Lindbergistä Ura Basketin minikorisvastaava

Todella pitkän linjan seura-aktiivi palkattiin huolehtimaan seuran nuorimmistä ikäluokista.

2.9.2021 12:31 Läntinen alue

Hypäri 3x3 käynnistynyt, Derrick Crayton mukaan YMCA Tampereen valmennukseen

YMCA Tampereen ja Tamspiritin Hypäri 3x3 -koripallokonsepti tarjoaa alakouluikäisille mahdollisuuden maksuttomaan koripalloharrastukseen 2-3 kertaa viikossa iltapäivisin heti koulupäivän yhteydessä. Ensimmäinen viikko keräsi neljään toimipaikkaan 180 ilmoittautunutta.

25.8.2021 13:31 Seura tiedottaa

Biddy Basketin 1-tason leiri Pohjassa

Biddy Basket on 40 vuoden ajan vienyt tyttöjen ja poikien joukkueita Amerikkaan sekä viimeiset 10 vuotta lisäksi Espanjaan. Valinnat joukkueisiin tapahtuu 3-tasoisen leirityksen kautta.

20.8.2021 06:56 Seura tiedottaa

Hokki Basket - Koripallohokki hakee valmentajia

Hokki Basket - Koripallohokki ry. on loviisalainen koripalloseura. Se on perustettu vuonna 1985 ja seura on keskittynyt nuorisokoripalloiluun. Nyt Matti tarvitsee apua.

19.8.2021 15:54 Keskinen alue

Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi

HoNsU haluaa kehittyä edelleen - Tristan Fay HoNsUn valmennuspäälliköksi!

18.8.2021 15:21 Läntinen alue

Valmentajaksi Raholan Pyrkivään!

Raholan Pyrkivä on perinteikäs länsi-tamperelainen koripalloseura. Seura kasvaa ja kehittyy vahvasti, ja panostamme paljon juniorijoukkueiden toimintaan nyt ja jatkossa. Etsimme nyt päävalmentajaa minipoikien joukkueeseen (2010 ja 2011 syntyneet)

12.8.2021 13:16 Seura tiedottaa

Hyvinkään Ponteva hakee seuraansa uutta juniorivalmentajaa

Voimistelu- ja Urheiluseura Hyvinkään Ponteva on perustettu vuonna 1916. Koripalloa Pontevassa on pelattu 50-luvulta lähtien. Seura hakee valmennustiimiä tukemaan nyt uutta valmentajaa.

10.8.2021 14:33 Seura tiedottaa

KaU Karkkilan I divisioona B -joukkue järjestää avoimet harjoitukset

Joukkue etsii kokoonpanoonsa pelaajia, jotka ovat valmiita harjoittelemaan kovaa ja ammattimaisesti kehittyäkseen koripalloilijana.

2.8.2021 09:03 Seura tiedottaa

Delfin Basket avasi kauden terveellisesti ja turvallisesti

Heti ensimmäisestä avausheitosta sen huomasi - tätä oli odotettu! Koriskauden perinteinen avaus, Delfin Basket Tournament tuli pitkän kuivan kauden jälkeen enemmän kuin tarpeeseen. Mukana oli mukavasti heti 256 joukkuetta.

30.7.2021 08:30 Katukoris

Hyvinkään perinteinen katukoristurnaus järjestetään 14.8.

Turnaus järjestetään Hotel Sveitsin piha-alueella. Hyvinkään Katukoriksen kummipelaajina toimivat Pontevan omat kasvatit Naisten Korisliigasta tuttu Anni Jämsä ja Susijengin Edon Maxhuni.

Näytä lisää vastaavia