Pyrinnön voittoputki yhdeksän ottelun mittainen

24.2.2012 Korisliigan hallitsevan mestarin Tampereen Pyrinnön voittoputki jatkuu edelleen. Perjantaina Pyrintö haki yhdeksännen perättäisen voittonsa kaatamalla kovakuntoisen KTP:n 82–71 (40–38). Voitot perjantaina hakivat myös Nilan Bisons sekä Salon Vilpas.

Kenneth Lowen Pyrintö on hurjassa iskussa.

Jeb Ivey johti Bisonsin vierasvoittoon Helsingissä.

Allen Durham riehui Lahdessa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Voitto KTP:sta ei kuitenkaan ollut Pyrinnölle läpihuutojuttu. Perjantain ottelussa KTP johti avausjakson jälkeen pistein 14–20, ja vaikka Pyrintö olikin toisella jaksolla hyökkäyspäässä KTP:lle pysäyttämätön, johtivat kotkalaiset vielä kahdeksan minuuttia ennen loppua pistein 55–57.

 

Seuraavan viisiminuuttisen aikana Pyrinnön puolustuspeli loksahti kuitenkin uomiinsa ja tamperelaiset veivät jakson 19-6. Lopussa KTP ei onnistunut enää kaventamaan piste-eroa alle kymmenen.

 

Pyrinnön tehokkain pelaaja oli hurjaa kuukautta pelaava Kenneth Lowe (24/2), jonka lisäksi Antero Lehto (19/4), Damon Williams (18/9/3 riistoa) sekä Antti Nikkilä (6/10) uurastivat tehokkaat minuutit. KTP:lta esille nousivat Timothy Blue (22/11/2 blokkia) sekä Jukka Matinen (20/3).

 

Bisons mylvi Helsingissä

 

Torpan Poikien viiden pelin mittainen voittoputki katkesi perjantaina Töölön Kisahallissa, kun sarjakakkonen Nilan Bisons Loimaalta uusi syksyisen vierasvoittonsa 87–96 (48–54)-tuloksella.

 

Kaksi edellistä peliään hävinnyt Bisons johti tasaista peliä pidempään, mutta ToPokin kävi niukassa johdossa päätösjakson alkupuoliskolla. Lopussa Ryan McDade ja Jeb Ivey johtivat kuitenkin vieraat karkumatkalle.

 

– Tämä oli mielestäni kauden paras voittomme. Teimme puolustuspäässä joitakin virheitä, mutta hyökkäyksessä onnistuimme joukkueena upeasti. Ivey teki mahtavat pisteet olematta kuitenkaan lainkaan itsekäs, kehui Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Jeb Ivey (31/5/3 syöttöä) upotti seitsemän kolmosta ja keräsi ottelun komeimmat pisteet. Bisonsin voimahahmoja olivat myös Martin Zeno (22/6/5 syöttöä), Ryan McDade (14/11/4 syöttöä), Mikko Koivisto (15/4) sekä Matti Nuutinen (13/11).

 

ToPolta loimaalaisrynnistykseen vastasivat Justin Hawkins (24/7), Josh Wilson (18/1/3 syöttöä) ja Chase Griffin (15/3).

 

Vilpas vierasvoittoon

 

Salon Vilpas katkaisi neljän pelin tappioputkensa hakemalla 73-92 (35-43)-voiton liigajumbo Namika Lahdesta vieraskentällä. Vilpas sinetöi voittonsa päätösneljänneksellä, joka päättyi salolaisille selkeästi 32–17.

 

Kentän hahmot olivat Vilppaan Emmanuel Holloway (25/3) sekä Allen Durham (23/12), joka oli päätösjaksolla aivan omaa luokkaansa. Kovat pisteet upotti myös Roope Ahonen (17/6).

 

Lahdesta parhaimmassa vireessä olivat Brant Bailey (24/5), Sami Pekkola (16/2) ja Malik Moore (11/5/8 syöttöä).

 

(STT)


 
24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

6.5.2022 20:33 Korisliiga

Vihdoin tasaväkinen vääntö – kolmas Korisliiga-finaali ratkesi epäonnistuneeseen voittoheittoon

Kauhajoki piti pintansa Salon Vilppaan loppukiriä vastaan ja nousi Korisliiga-finaaleissa 2–1-johtoon.

4.5.2022 20:02 Korisliiga

Vilpas tuli otteluun täysin uudella varmuudella – Korisliiga-finaalit tasan

Salon Vilpas tasoitti miesten Korisliigan finaalisarjan Kauhajokea vastaan 1–1:een.

2.5.2022 20:56 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ryminällä käyntiin – Kauhajoki otti rajun avausvoiton

Rene Rougeau ja Lee Skinner dominoivat kentällä, kun Kauhajoki kaatoi Salon Vilppaan miesten Korisliiga-finaalien avauksessa.

2.5.2022 09:30 Korisliiga

Korisliigan finaalit tänään käytiin – avausfinaali vapaasti katsottavissa Jimiltä

Kauhajoki ja Vilpas huipentavat Pantterijahdin tänään käynnistyvässä finaalisarjassa. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa. Avausfinaalin ennakkostudio käynnistyy tänään klo 18.00.

1.5.2022 16:50 Korisliiga

Janne Koskimies: ”Viime vuosien ylivoimaisesti kovimmat kilpakumppanit kohtaavat finaalisarjassa”

Kauhajoki lähtee neljänteen peräkkäiseen finaalisarjaan ennakkosuosikin viitta harteillaan. Päävalmentaja Koskimies myöntää, että vastus on pahin mahdollinen, kuten kauden aikaiset keskinäiset kohtaamiset ovat osoittaneet.

1.5.2022 10:15 Korisliiga

Sami Toiviainen: ”Kauhajoki herättää suuria tunteita Salossa”

Hallitseva Suomen mestari lähtee monissa papereissa finaalisarjaan hienoisena altavastaajana, mutta se sopii paremmin kuin hyvin salolaisjoukkueelle, joka runkosarjassa aiheutti Kauhajoella harmaita hiuksia.

30.4.2022 20:50 Korisliiga

Kauhajoen Severi Kaukiainen luottaa joukkueensa kykyyn käsitellä ennakkosuosikin paineet: ”Valmentaja ja vahvistukset pitävät huolta, ettei jengi lähde leijumaan”

Kauhajoki esitti yhden kaikkien aikojen runkosarjasuorituksista miesten Korisliigassa. Finaalissa vastaan asettuu vanha tuttu ja hallitseva mestari, Salon Vilpas, mutta takamies Severi Kaukiainen tietää, miten tilanne pitää kohdata.

30.4.2022 08:45 Korisliiga

Vilppaan Juho Nenosella edessään kymmenennet Korisliiga-finaalit – muistaa yhä uransa raskaimmat loppuottelut

Juho Nenonen on juossut parketille Korisliigan loppuotteluissa jo yhdeksän kertaa. Maanantaina 2. toukokuuta juhlitaan pyöreitä, kun hänen edustamansa hallitseva mestari Salon Vilpas kohtaa kauden ennakkosuosikin Kauhajoen.

29.4.2022 20:46 Korisliiga

Huffin ja Koposen seurataipaleelle huima päätös – Seagulls pronssille 30 pisteen voitolla

Helsinki Seagulls kaatoi Kataja Basketin Korisliigan pronssiottelussa pistein 84–54.

Näytä lisää vastaavia