2.12.2014 Tampereen Pyrintö nousi Baltian liigan ottelussa KK Pärnua vastaan 14 pisteen takaa 92-87 (79-79, 35-44) jatkoaikavoittoon. Damon Williams vei ”Punakoneen” jatkoajalle, mutta lisäajalla Tyrone Kent ja Alex Vaenerberg viimeistelivät pelin kotijoukkueelle.
Damon Williamsin voitontahto oli avainasemassa, kun Pyrintö otti voiton Baltian liigassa. Kuva: Matti O. Koskinen.
Pärnu tuli otteluun kovalla itseluottamuksella ja rokotti jokaisesta huonosta ratkaisusta armottomasti. Puoliajalle mentiinkin vieraiden 35-44-johdossa.
Puoliaikapalaverin jälkeen Pyrinnön peli-ilme kuitenkin nousi dramaattisesti ja viimeistään neljännellä neljänneksellä valkopaidat huomasivat, että ovat jälleen pelissä mukana.
Kun varsinaista peliaikaa oli enää pelattavana viisi minuuttia, Pyrintö tasoitti pelin ja Tyrone Kent (26/4/4 riistoa) ja Damon Williams (22/9/4 riistoa/4 torjuntaa) veivät pelin lopulta jatkoajalle.
Bonusajalla Alex Vaenerberg (12/3/3 syöttöä/3 riistoa) ja Williams veivät isännät 88-84-johtoon. Pärnu nousi vielä yhden pisteen päähän, mutta Pyrintö viimeisteli pelin vapaaheittoviivalta.
- Näytimme jo eilen harjoituksissa todella väsyneiltä, mutta tauolla kävimme läpi, että onko meillä luonnetta vai ei. Oli hieno nähdä, että oikeastaan ensimmäistä kertaa tällä kaudella pystyimme nousemaan vaikeasta tilanteesta voittoon, Pyrintö-luotsi Pieti Poikola kommentoi.
Kentin, Williamsin ja Vaenerbergin lisäksi Pyrinnön onnistujiin kuului Topias Palmi, joka heitti 11 pistettä.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.