Pyrintö valinnut päävalmentajat ensi kaudelle

15.2.2019 16:05 Tampereen Pyrinnön koripallojaoston valmistautuminen kauteen 2019-20 on hyvässä vauhdissa. Kaikkien nuorten ikäluokkien päävalmentajat on nimetty ja valmennustiimit alkavat muotoutua.

Pyrinnössä on nykyisin yli 730 lisenssipelaajaa. Seura pelaa tällä kaudella kaikissa nuorten SM-sarjoissa, joten pelaajat pääsevät kilpailemaan ikäluokkansa parhaita vastaan. Hyvät joukkuekaverit ja osaavat valmentajat tarjoavat erinomaisen mahdollisuuden kehittyä urheilijana. Lisäksi Pyrinnöllä on tietysti lukematon määrä aluesarjojen joukkueita ja toimintaa Pikkususista veteraanikorikseen.

Pyrinnön päävalmentajat kaudella 2019-20:

Miesten Korisliiga Sami Toiviainen
Pyrintö Akatemia (m. 1-div.A) Damon Williams
A-pojat (01-03 synt.) Artem Khvorost
B-pojat (04-05) Santeri Liljeberg
C-pojat (06-07) Petteri Molenius
Minipojat 08 Jukka Raja-aho
Minipojat 09 Tuomas Holli
Mikropojat 10 Ilari Kärkinen
Mikropojat 11 Kimmo Lehtinen

Naisten 1-div. Juri Heinämäki
A-tytöt (01-03 synt.) Juha-Pekka Männistö
B-tytöt (04-05) Pinja Laitinen
C-tytöt (06-07) Kimmo Salonen
Minitytöt 08 Antti Nikkilä
Minitytöt 09 Juho Sopanen
Mikrotytöt 10 Miia Lindström
Mikrotytöt 11 Mirva Jokinen

Supermikro- ja Pikkususi-toiminnan koordinoija Patrik Harsu


Valmennuspäällikkö Jukka ”Kössi” Raja-aho on tyytyväinen valintoihin.
- Aikas kova nippu. Päävalmentaryhmässämme on kokemusta ja osaamista, mutta myös dynaamisuutta ja halua ottaa uudenlaisia haasteita, kehuu valmennuspäällikkö vastuuvalmentajien asennetta.
- Se on sekä yksittäiselle valmentajalle että kokonaiselle seuralle kehittymisen edellytys, Kössi linjaa.

Pyrintö vannoo toiminnassaan valmentajien yhteistyöhön eikä halua rakentaa muureja joukkueiden ympärille.
– Miesten Akatemia-joukkueen päävalmentaja Damon Williams on myös apuvalmentajana Artsin (Khvorost) johtamassa A-poikien valmennustiimissä ja naisten edustusjoukkueen päävalmentaja Juri Heinämäki luo yhteistä linjaa kuulumalla Pinja Laitisen johtamaan B-tyttöjen staffiin, kertoo Kössi esimerkin.
- Yhtä lailla pelaajat liikkuvat joukkueiden välillä. Kun joku pelaaja tarvitsee kovempia haasteita, hänet voidaan siirtää vanhempaan ikäluokkaan joko kokeilemaan tai pysyvämmin. Se avaa taas nuoremmassa ikäluokassa pelipaikan ja -minuutteja uusille pelaajille sekä pakottaa muut ottamaan suurempaa vastuuta.



Juha-Pekka Männistö toimii tällä kaudella C-poikien ja 2010- syntyneiden tyttöjen apuvalmentajana.
Ensi kaudella nuorten maajoukkuevalmentaja ottaa vastuun A-tyttöjen lahjakkaasta ikäluokasta.
- Naisten ja A-tyttöjen yhteistyö on varmasti ensi kaudellakin tiivistä, joten on hieno asia, että saamme Jurin ja Marcuksen (Ketola) tiimiin uuden kovan luokan tekijän, jolla on tuore kokemus kansainvälisen koriksen vaatimuksista, Kössi lausuu tyytyväisenä.

Myös poika- ja mieskoriksen pelaajapolkuun on suunniteltu merkittävää kehitysaskelta. Pyrintö hakee ensi kaudelle villiä korttia miesten 1B-divisioonaan. Pyrintö on jo luonut organisaatiota tätä ajatellen ja pelaajiahan seurassa riittää. Tampere vetää opiskelu- ja työpaikkojen myötä ja oma pelaajatuotanto on tunnetusti tehokasta. Joukkueen päävalmentajana tulee toimimaan Artem Khvorost.

B-ikäisissä Pinja Laitinen ja Santeri Liljeberg edustavat jo pysyvyyttä, pelaajat ovat tutttuja tältä ja aiemmalta kaudelta. Samoin C-tytöissä joissa Kimmo Salonen tuntee pelaajansa jo useamman vuoden takaa. C-pojissa sen sijaan astutaan uuteen, kun viime vuodet pääasiassa aikuiskoriksessa ja A-ikäisissä valmentanut Petteri Molenius ottaa vastuulleen C-poikien suuren ikäluokan, jossa on määrän lisäksi paljon lahjakkaita pelaajia.
- Arvostan suuresti, että Petteri tarttuu rohkeasti uuteen. Hän on erittäin osaava, nuori, mutta suhteellisen kokenut valmentaja joka tuo näihin ikäluokkiin uudenlaisen otteen, sanoo Kössi.

Nuoremmissa ikäluokissa valmentajissa on pieniä muutoksia.
- Aika usein kuulee sanottavan, että seurojen pitäisi laittaa nuorempiin ikäluokkiin parhaat valmentajat.
Tiedä parhaista, mutta vähintäänkin tosi kovia valmentajia meillä mineissä ja mikroissakin on, kehuu Kössi.

Pyrintö panostaa nuorimpiin ikäluokkiin monella tapaa. Yksi iso uudistus on, että seura on palkannut Patrik Harsun kehittämään ja toteuttamaan kasvavaa Pikkususi- ja Supermikrotoimintaa.
- Patu kiertää aktiivisesti päiväkodeissa ja kouluilla esittelemässä lajia sekä suunnittelee toimintamallia, jolla jo ensi kaudella saisimme yhä useamman lapsen harrastamaan korista. Tavoitteena on viedä toiminta mahdollisimman lähelle heidän kotiaan.

Todellisesta pyrintöläisestä #aina-hengestä kertoo esim. se, että mahtavan päivätyön tehneet Tomi Koskinen ja Kari Kilpinen jatkavat mukana ensi kaudellakin, vaikka rooli vaihtuukin välillä apuvalmentajaksi.
- Valmentajamme ovat kiitettävän sitoutuneita seuraan. Se mahdollistaa toiminnan kehittämisen ja koripalloharrastuksen paikallisen kasvun. Se luo myös uskottavuutta, kun ei muutaman vuoden välein tarvitse aloittaa alusta.
- Siksihän meillä on näin hyvä tilanne, kiteyttää Kössi

Valmennustiimien kokoaminen jatkuu. Uudet valmentajat ovat edelleen tervetulleita, sillä tekemistä riittää, kaipaat sitten valmentajana urheilullisia haasteita tai vaikka sydämesi sykkisikin enemmän harrastekorikselle.

 

 
30.5.2025 14:05 Seura tiedottaa

BC Nokia Junioreiden valmentajat kaudelle 2025-2026

BC Nokian junioreiden valmentajista löytyy paljon vanhoja ja uusia nimiä. Junioreiden valmentajista löytyy paljon kokemusta ja osaamista.

25.4.2025 20:30 Seura tiedottaa

Bc Nokia Juniorit hakee päävalmentajaa B-divisioonaan

Miesten I divisioona B:ssä pelaava Bc Nokia 2 hakee päävalmentajaa.

11.12.2024 11:03 Seura tiedottaa

Nokianvirran koulu mahdollistaa tavoitteelliselle koripalloilijalle koulun ja harjoittelun yhdistämisen

Lukuvuoden 2025 - 2026 liikuntaluokka tullaan muodostamaan testimenettelyn kautta talven 2025 aikana.

18.9.2024 16:46 Seura tiedottaa

OP-Pikkujättiturnaus 8-9.3.2025

OP-Pikkujätti -turnaus pelataan perinteisesti Perniössä 8-9.3.2025. Ilmoittautuminen aukeaa 1. lokakuuta.

29.8.2024 18:10 Seura tiedottaa

21. Mesuca Basket -junioriturnaus

Mesuca järjestää 21. junioriturnauksen lauantaina 14. syyskuuta Salossa.

29.8.2024 18:06 Seura tiedottaa

21. Jokinen Basket -aikuisturnaus

21. Jokinen Basket -aikuisturnaus järjestetään Salossa.

28.8.2024 12:53 Seura tiedottaa

Porin BC Sisu etsii valmentajia ja vapaaehtoisia ottamaan vastuuta paikallisista junioritiimeistä!

Seuran vapaaehtoisten ja henkilökunnan tehokkaan pohjatyön ansiosta koripallo on Porissa kovassa nosteessa ja seuramme kasvaa. Toivotamme sinut lämpimästi tervetulleeksi hyppäämään mukaan missioomme - tehdään Porista koripallokaupunki!

7.8.2024 11:16 Seura tiedottaa

AND1-turnaus 2025 pelataan jälleen loppiaisena Salossa

Perinteinen AND1-turnaus järjestetään Salossa loppiaisena 3.-5. tammikuuta 2025. Tapahtuma kokoaa yhteen yli 1300 juniorikoripalloilijaa eri puolilta Suomea ja tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea turnauksen taikaa, nauttien koriksen riemusta.

5.8.2024 13:39 Seura tiedottaa

Rauma Basketin ensi kauden valmentajat julkaistu – koriskouluun etsitään ohjaajia

Mukana on viime kaudelta tuttuja valmentajia mutta myös kokonaan uusia kasvoja. Uusia valmentajia mahtuu vielä mukaan, ja koriskouluun etsitään vielä ohjaajia.

3.7.2024 16:14 Seura tiedottaa

Unified- tai junnuvalmentajaksi Pyrintöön

Tampereen Pyrintö hakee lisää valmentajia ja partneripelaajia Unified-korikseen sekä valmentajia eri ikäluokkien juniorijoukkueisiin. Haluamasi roolin ja vastuuta saat varmasti riittävästi, mutta pienempikin apu on arvokasta.

Näytä lisää vastaavia