7.2.2014 Hallitseva mestari Nilan Bisons sai tuta perjantaina runkosarjakauden neljännen tappionsa ja toisen kotonaan, kun ensimmäisen vieraspelinsä pitkään aikaan pelannut Kataja Basket haki voiton 63–67 (28–33) URHOtv:n todistaessa. Katajan voiton takuumiehenä hääri Teemu Rannikko, joka omisti kentän 28 pisteellään.
Teemu Rannikko sai biisoninnahan harteilleen Loimaalla.
Big Mike Morrison hallitsi korinalustoja Bisonsia vastaan.
Antero Lehdon Pyrinnön kotitaika pitää.
Timo Heinonen oli KTP:n pistelinko Kobria vastaan.
Ronnie Clarkin kolmonen masensi Korihait Pohitullissa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Matti O. Koskinen, Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Kataja nousi kolmannella jaksolla parhaimmillaan 14 pisteen johtoon, kun Rannikko heilutteli tahtipuikkoa hyökkäyspäässä, Mike Morrison tuhosi loimaalaisten korintekoaikeet lähietäisyydeltä ja Katajan liikkuva joukkuepuolustus sai Bisonsin kadottamaan pisteidentekotaitonsa.
Tuplamestari viritti kuitenkin tuttuun tapaan kotiyleisönsä edessä kirin, joka nosti sen Ilpo Pehkosen kakkosella ja bonusvapaaheitolla 59–58-johtoon vajaat kaksi minuuttia ennen loppua.
Tämän jälkeen pelin ratkaisi joensuulaisille Teemu Rannikko kahdella kolmosellaan.
– Tämä oli tyypillisen kiihkeä Bisons-peli, jossa ei koreilla juhlittu. Peli oli jo hanskassamme, mutta hukkasimme sen. Taistelimme hyvin puolustuspäässä, mutta hyökkäys ei ollut kovin nättiä, totesi Katajan päävalmentajaksi sairauslomansa jälkeen palannut Jukka Toijala.
Kentän tähti Teemu Rannikko (28/1) esitteli kauden parastaan. Mike Morrison (15/15/3 riistoa) oli korinalustan valtias ja Alex Wesby (10/6) hankkiutui vapaaheittoviivalle ahkerasti.
Edelleen ilman Antto Nikkarista pelanneesta Bisonsista Tuukka Kotti (13/10) ja Frank Robinson (13/10/2 blokkia) napsivat tupla-tuplat ja Ilpo Pehkonen (11/2) jatkoi avausviisikon pelinrakentajana hyviä otteitaan. Bisonsin uusi takamies Aubrey Coleman ei vielä pelannut.
Viime päivinä ankarassa otteluruuhkassa tarponut Kouvolan Kouvot piti Tampereen Pyrintöä pinteessä Pyynikillä viimeiseen asti, mutta Pyrintö nappasi silti kouvolalaisista odotetun 97–92 (59–52)-kotivoiton.
Ottelun avauspuolisko oli ”80-lukulaista” hurlumheikoripalloa, jossa joukkueet upottivat kovia koreja toistensa jälkeen ja mättivät kahteen pekkaan yhteensä 111 pistettä 20 minuuttiin.
Kolmannesta jaksosta alkaen Pyrintö alkoi kärkkyä voittoa ja nousi kahdesti yhdeksän pisteen johtoon, mutta Kouvot ei suostunut myymään nahkaansa helpolla. Kaksi minuuttia ennen loppua Kouvot rynni tasatilanteeseen 87–87, kunnes BJ Raymondin kakkonen ja Antero Lehdon vapaaheitot veivät kotijoukkueen tavoittamattomiin.
– Kävimme jo matsipalaverissa läpi, miten Kouvot hyökkää. Vilpasta vastaan träppäsimme, samoin Kouvoja vastaan Kouvolassa. Halusin haastaa joukkuettamme jatkamalla tätä. Kouvojen 72,5% heittoprosentti ja 23 syöttöä kertoo heidän hyvästä hyökkäyksestään, mutta ainakin tästä saadaan hyviä klippejä treenaamiseen, arvioi iltaa Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.
Poikola kiittelikin voitosta apuvalmentajaansa.
– Tänään Lasse Rantala hyökkäyksen valmentajana voitti.
Kaikki kauden kotiottelunsa voittaneista tamperelaisista Antero Lehto (21/1/6 syöttöä) ja BJ Raymond (19/11) olivat tuttuun tapaansa erinomaiset, eivätkä kauaksi jääneet myöskään Kelvin Lewis (17/2) ja Damon Williams (15/7).
Kouvoista kovimmat tehot kirjauttivat Ville Kaunisto (22/8), Justin Hawkins (16/6/8 syöttöä) ja Gregg Thondique (15/8).
Myös KTP jatkoi hyviä kotipelejään viihdyttämällä kotiyleisöään peräti 16 onnistuneella kolmen pisteen korilla. Kotkalaisten saaliiksi jäi tammikuun yllättäjäjoukkue Lapuan Korikobrat pistein 91–78 (53–38).
Kotkalaisten pelätty heittohurmos löytyi toisella neljänneksellä, jonka kuluessa KTP onnistui kolmosessa käytännössä joka toisella peliminuutilla. Parhaimmillaan kotkalaisjohto kävi 26 pisteessä kolmannen jakson puolivälissä.
KTP:n ässä oli Timo Heinonen (26/7), jonka pisteistä 19 syntyi jo pelin puoliväliin mennessä. Korinalustan jässikkänä juhli hurjan levypallosaaliin napannut Chris Owens (23/21/4 syöttöä/2 blokkia). Takamieslupaus Joonas Lehtoranta (14/3) onnistui neljästi kolmosessa.
Korikobrista Jesse Perry (21/14/2 blokkia) oli pirteänä, kun taas Korisliigan tammikuun pelaaja Kyle Fogg (17/8/3 syöttöä) puristettiin kotkalaispuolustuksen toimesta ahtaalle.
Alkukaudella kitsaanlaisesti vierasvoittoja hakenut Tapiolan Honka onnistui nyt jo toisen perättäisen kerran hakemaan voiton Espoon ulkopuolelta, kun Pekka Salmisen suojatit kaatoivat Korihait Uudessakaupungissa heittosirkuksessa 100–103 (50–57).
Espoolaispelaajien ranteet kävivät tulikuumina pelin avauskymmenminuuttisen aikana. Honka sujautti 37 pistettä Korihaiden sukkaan ja karkasi jo 17 pisteen johtoon. Korihait osoitti kuitenkin toisella jaksolla, että peli on kaukana pelatusta.
Pelin jälkipuoliskosta kehkeytyi yleisöönmenevä ja kovatempoinen trilleri. Honka johti neljännen jakson puolivälissä jo 12 pisteellä, mutta Korihait ryhmittyi vielä kerran takaa-ajoon.
Vain 18 sekuntia ennen loppua Honka lähti Josh Dollardin onnistuneiden vapaaheittojen jälkeen aikalisälle tilanteessa 100–100. Viimeinen ratkaisu pelattiin Ronnie Clarkille, jonka kolmonen kolme sekuntia ennen loppua takasi espoolaisille voiton.
Clark (29/3/3 riistoa) oli pelin pistekuningas. Espoolaisista myös Brady Morningstar (21/4/3 riistoa), Jaraun Burrows (20/2/7 syöttöä) ja Tuomas Iisalo (17/0) olivat virkeitä.
Korihaiden parhaat olivat James Padgett (26/9/3 syöttöä) ja Josh Dollard (22/8).
(STT-Basket.fi)
Kotkalainen KTP-Basket lähtee kauteen mitalipelejä tavoitellen. Seura on saanut riveihinsä tervetulleen paluumuuttajan, sillä oma kasvatti Tomi Lommi pukee vihervalkoisen paidan ensi kertaa sitten juniorivuosien.
Kobrat valui viime kauden lopussa pudotuspelien ulkopuolelle, mutta uutena joukkoon liittyvä takamies Lassi Kilpinen vakuuttaa, että joukkuepeliä teroittamalla seura pystyy vaikka mihin.
Muualla Euroopassa kolme viimeisintä pelivuottaan viettänyt laituri Aapeli Alanen on liittynyt Jyri Lehtosen valmentamaan Kouvoihin, ja luvassa on pelaajan mukaan nopeaa toimintaa, joka aiheuttaa vastustajille varmasti valmistautumisvaikeuksia.
Bisons Loimaa lähtee jälleen yrittämään paikkansa vakiinnuttamista Korisliigassa. Operaatiota luotsaamaan on palkattu Juri Heinämäki, joka hakee etuja kaikella muulla kuin muita matkimalla.
BC Nokia kamppailee jälleen noustakseen ensimmäisen kerran mitaleille sitten vuoden 2016. Tänä syksynä joukkue on saanut riveihinsä paluumuuton Suomeen tehneen Harold ”Fiifi” Aidoon.
Kauhajoki lähtee viimekeväisten hopeamitalien jälkeen metsästämään jälleen mestaruutta niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin. Takakentälleen joukkue on saanut rajujen kokemusten kouliman korintekoekspertin Topias Palmin.
Salon Vilpas nappasi Saksasta itselleen sentteri Luukas Vaaran, joka ei ole koskaan aiemmin pelannut miesten Korisliigaa. Sekä joukkueella että pelaajalla nälkä on viime kausien jäljiltä kova.
Kataja Basket ylsi viime keväänä Korisliigan pronssimitaleille ja voitti Suomen cupin. Yksi nousukiidon avainpelaajista oli laituri Thomas Tumba.
39-vuotias Korisliiga-veteraani palaa kasvattajaseuraansa ja alkaa johtaa nuorentunutta joukkuetta. Hän kokee silti oppivansa työssään yhä itsekin uusia asioita.
Korihait on kokenut kovia vuosia ja kamppailut enemmän sarjapaikasta kuin Korisliigan kärkisijoista. Veteraanipelinjohtaja Bojan Sarcevic pyysi joukkuetta asettamaan tavoitteen korkealle, jotta hän sai kesän harjoittelukauteen motivaatiota.
Lahti Basketballin nuoret suomalaispelaajat ovat jälleen valmiita kovaan työhön. Kotimaisen rungon kovin pisteidentekijä oli viime kaudella Erik Sajantila, joka tahtoo nyt kehittää pallollisia taitoja ja fysiikkaa.
Helsinki Seagulls lähtee uuteen kauteen halukkaana toistamaan viimekautisen mestaruutensa. Joukkoja kentällä johtaa Suomeen juurtunut veteraanipelaaja René Rougeau.
Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.
Kahdesti Susijengiä EM-kisoissa (2013, 2015) edustanut Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 33, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. 187-senttisen Ahosen ansioluetteloon kuuluvat mm. Espanjan kakkosliigan ja Espanjan kakkoscupin mestaruudet, kahdeksan kautta Korisliigaa ja kahdeksan kautta ammattilaisena ulkomailla.
Susijengin MM-kisajoukkueeseen kuulunut ToPo Juniorien kasvatti Henri Kantonen, 198 cm ja 26 vuotta, jatkaa uraansa Karhu Basketissa. Viime kaudella Karhun Korisliigan hopealle ja FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon johdattaneen Kantosen ja Karhun sopimuksessa on ulkomaanpykälä, joka on voimassa tammikuuhun asti.
Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman syövereissä vaikuttavan Millpointin kanssa. Millpoint tulee avuksi kehittämään Koripalloliiton virallista verkkokauppaa.
Korisliigan viime vuosien kestomenestyjä ja viime keväänä FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon edennyt Karhu Basket on jatkanut aktiivisena siirtomarkkinoilla. Tuoreimpana kiinnityksenään kauhajokiset hankkivat riveihinsä viime kauden Romaniassa pelanneen 195-senttisen ja 28-vuotiaan Susijengi-laituri Shawn Hopkinsin.
Erinomaisen kevään Romaniassa pelannut Tampereen Pyrinnön kasvatti ja Susijengin vakiokasvo Topias Palmi, 28, on allekirjoittanut yksivuotisen sopimuksen Korisliigaan ja FIBA Mestareiden Liigan karsintaan valmistautuvan Karhu Basketin kanssa. Lisäksi Karhu Basket on allekirjoittanut kaksivuotisen pelaajasopimuksen 203-senttisen Chris Brandonin kanssa.
Karhu Basketissa erinomaista jälkeä niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin tehnyt Susijengi-takamies ja Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 25, käyttää ulkomaanoptionsa ja siirtyy ensi kaudeksi Slovakian mestarin Patrioti Levicen takalinjoille.