25.5.2017 Kotkalaiskasvatti Roosa Lehtoranta siirtyy Peli-Karhuista Espooseen. Vahvana korintekijänä tunnettu laituri valmistautuu maajoukkuekesään ja pukee syksyllä päälleen Unitedin paidan.

Roosa Lehtoranta, 20, siirtyy kasvattajaseurastaan Peli-Karhuista Espoo Unitedin paitaan. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi 2017-18 on 20-vuotiaalle Lehtorannalle jo neljäs naisten Korisliigassa. Nuori hyökkäyspään tehonainen odottaa innolla alkavaa kautta, joka on hänelle ensimmäinen kasvattajaseuransa ulkopuolella.
- Hienoa päästä pelaamaan Espooseen! Nyt oli hyvä aika lähteä Kotkasta ja päästä testaamaan mihin omat siivet kantaa muualla, Lehtoranta iloitsee seuran tiedotteessa.
Lehtorannalla on takanaan kolme kokonaista kautta naisten Korisliigassa. Toissakaudella 176-senttinen laituri valittiin vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi ja viime kaudella vastuu peliparketilla kasvoi. Kolmentoista pisteen ottelukeskiarvolla menneellä kaudella tehoillut nainen kertoo tuovansa osaamistaan erityisesti uuden kotijoukkueensa hyökkäyspäähän.
- Kyllä mun vahvuudet joukkueelle on erityisesti hyökkäyspäässä, korinteossa. Espoon valmennus on kuitenkin nähnyt mun pelaamisessa paljon muutakin ja se on totta kai hienoa, koska haluan kehittyä monipuolisesti. Lähden tekemään hyvin motivoituneena työtä meidän joukkueen, sekä oman kehittymiseni eteen.
Unitedin naisten päävalmentaja Kimmo Kujansivu, sekä urheilutoimenjohtaja Reetta Piipari iloitsevat uudesta sopimuspelaajasta. 30 pelaajan vahvuiseen naisten maajoukkuerinkiin kuuluva Lehtoranta tuo nuoresta iästään huolimatta paljon kokemusta Tapiolaan.
- Roosa on yksi naisten Korisliigan kovimmista pelaajista. Olen luonnollisesti iloinen, että hän uskoo meidän tapaan tehdä asioita ja päätti tulla Espooseen. Uskon, että Roosa ottaa uuden kehitysaskeleen meidän kanssa ja pystyy auttamaan joukkuettamme merkittävästi ensi kaudella, Kujansivu kuvailee.
- Olen vilpittömän iloinen siitä, että Roosa valitsi jatkaa uraansa täällä. Hänessä on valtavasti potentiaalia ja tahtoa, lisäksi hänellä on kertynyt noin nuoreen ikään jo paljon kokemusta, niin naisten pääsarjatasolta, kuin kansainvälisiltä kentiltäkin. Roosa oli meidän naisten joukkueeseen tärkeä kiinnitys, Kotkasta itsekin espoolaistunut Piipari jatkaa.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.