16.11.2017 Sasu Salinin ja Petteri Koposen joukkueet kokivat ikävät tappiot Euroliigassa. Erik Murphyn ja Jamar Wilsonin Nanterren vahva meno sai sen sijaan jatkoa Mestarien liigassa.
Sasu Salinin Malaga joutui taipumaan kahden jatkoajan jälkeen. (Kuva: Ville Vuorinen)
Jarmar Wilson on aloittanut hienosti Nanterressa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Matti Nuutisen Pitesti on aloittanut kauden vahvasti Romanian liigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Malagan ja Zalgiriksen ottelussa nähtiin todellista draamaa, kun ensin varsinaisella peliajalla Malagan Ray McCallum nosti joukkueen tasoihin kolme sekuntia ennen loppua ja toisti tempun jatkoajalla, kun peliä oli jäljellä kaksi sekuntia. Zalgiris pelasi aikalisän jälkeen pallon Edgaras Ulanovasin käsiin, joka upotti kakkosen sukkaan summerin soidessa. Näin Zalgiris ryöväsi pisteet 85-83 (72-72, 41-34)-voitolla. Salin urakoi 35,5 minuuttia ja heitti kuusi pistettä, otti yhden levypallon, antoi kuusi syöttöä ja riisti pallon kolmasti. Malagalla on seitsemästä ottelusta kolme voittoa.
Koposen Barcelona tarjosi Bambergille vieraskentällä tyrmäystippoja heti avausneljänneksellä voittamalla ensimmäisen kymmenminuuttisen peräti 38-12. Bamberg ei kuitenkaan luovuttanut, vaan aloitti toisella neljänneksellä takaa-ajon ja nousi jo tauolle lähdettäessä 12 pisteen päähän. Päätösneljänneksellä saksalaiset nousivat kuitenkin rinnalle ja ohi voittaen ottelun 84-81 (37-49). Koponen pääsi kentälle seitsemäksi minuutiksi ja sai kasaan yhden levypallon ja yhden syötön. Barcelonalla on seitsemästä pelistä kaksi voittoa.
Mestarien liigassa Wilsonin ja Murphyn Nanterre voitti kotikentällään puolalaisen Zielona Goran 95-82 (48-33). Murphy kuului joukkueen aloitusviisikkoon ja neljässä minuutissa hän tilastoi kaksi pistettä. Wilson sen sijaan hääri kentällä 26 minuuttia ja avitti joukkuettaan kahdeksan pisteen, neljän levypallon, peräti yhdeksän syötön ja kolmen riiston edestä. Ei siis ihme, että Nanterren päävalmentaja Pascal Donnadieu kehui hiljattain joukkueeseen liittynyttä Wilsonia ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
- Hän on erinomainen sekä kentällä että sen ulkopuolella, Donnadieu suitsutti.
Nanterre johtaa nyt D-lohkoa viidellä voitolla ja yhdellä tappiolla.
Carl Lindbom jäi ilman peliaikaa, kun Utenos Juventus hävisi Oldenburgin vieraana 95-102 (51-44). Juventuksella on Mestarien liigassa kaksi voittoa ja neljä tappiota.
Romanian liigassa Matti Nuutisen Pitesti jatkoi vahvaa alkukauttaan ja nousi sarjakärkeen voittamalla Dinamo Bukarestin selvällä 89-58 (40-36)-voitolla. Nuutinen oli jälleen hyvässä iskussa 11 pisteellä, neljällä levypallolla, yhdellä syötöllä ja riistolla. Pitestillä on kuudesta pelistä viisi voittoa ja pitää jaettua sarjapaikkaa.
Antto Nikkarisen Jämtland joutui urakoimaan kaksi jatkoaikaa ennen kuin sai selätettyä Södertäljen 103-100 (91-91, 80-80, 44-36). Nikkarinen jäi 17 minuutissa pisteittä, otti kolme levypalloa ja antoi kuusi syöttöä. Jämtland on neljällä voitolla ja kolmella tappiolla sarjassa neljäntenä.
Tshekin liigassa Alexander Madsenin USK Praha otti 70-66 (29-34)-voiton Usti nad Labemia vastaan. Madsen häikäisi jälleen monipuolisuudellaan, kun hän 32 minuutissa tilastoi 12 pistettä, kuusi levypalloa, syötön ja kaksi torjuntaa. Prahalla on seitsemästä ottelusta neljä voittoa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.