Salminen korvaa Pavicevicin Hongan päävalmentajana

20.9.2010 Pekka Salminen valmentaa Espoon Honkaa alkavalla kaudella koripallon kotimaisessa pääsarjassa ja kansainvälisessä VTB United-liigassa. Maajoukkueen valmennusportaaseen pitkään kuulunut ja viime kaudella Joensuun Katajaa Koriliigassa luotsannut Salminen, 46, ei empinyt tarttua hänelle tarjoutuneeseen tilaisuuteen, kun Mihailo Pavicevic, 52, päätti purkaa sopimuksensa Hongan kanssa.

Viime kaudella Joensuun Katajaa luotsannut Pekka Salminen (kuvassa) siirtyy pikakomennuksella Espoon Hongan luotsiksi korvaten sopimuksensa irtisanoneen Mihailo Pavicevicin.

Salminen (vas.) on Suomen koripallomaajoukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja. Kuvassa oikella päävalmentaja Henrik Dettmann. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

- Keskustelimme asiasta ensimmäinen kerran viime perjantaina, joten onhan tässä edetty varsin nopeasti puolin ja toisin. Vedän Hongalle ensimmäiset harjoitukset maanantaina, kertoo Salminen.

Salmisen tulikaste 2000-luvun menestyneimmän suomalaisseuran peräsimessä nähdään puolestaan jo ensi perjantaina, kun Kouvot saapuu Korisliigan avauskierroksen merkeissä Espooseen.

- Hongan kannalta oli onni, että Salmisen kaltainen suomalainen huippuvalmentaja oli vielä vapaana, toteaa seuran puheenjohtaja Mika Sohlberg.

Suomessa aiemmin Vantaan Pussihukkia, ToPoa ja Katajaa valmentanut Salminen on valmis vastaamaan omalta osaltaan taatusti vaativaan, mutta onnistuessaan myös palkitsevaan haasteeseen.

- Jossain vaiheessa nuorena miehenä asetin tavoitteekseni valmentaa ulkomailla ja toteutin sen, Salminen viittaa länsinaapurin suuntaan ja Solnaan, jossa hän juhli kaksi kertaa Ruotsin mestaruutta.

Honka ja VTB-liiga tarjosivat luontevan jatkumon Salmisen uralle.

- Seuraava tavoitteeni on ollut valmentaa jossain Euroopan liigassa. Ajattelin nyt samoin kuin silloin aikoinani Ruotsiin lähtiessäni, että perhana mikä mies minä olen, jos en tarttuisi tällaiseen tilaisuuteen, sanoo Salminen.

Pavicevic jää Montenegroon

Hongassa kaikki oli jo valmiina seuran viisi kertaa Suomen mestariksi valmentaneen Pavicevicin paluuseen Espooseen yhden välivuoden jälkeen. Hongan ja Pavicevicin purettu sopimus kattoi ensi kauden.

- Sovimme Pavicevicin kanssa, että hän pitää ensin pienen tauon Montenegron EM-karsintaurakan jälkeen. Pavicevicin piti saapua Suomeen tiistaina, mutta emme tavoittaneet häntä siinä vaiheessa puoleentoista vuorokauteen. Sitten Pavicevic lähetti minulle tekstiviestin, jossa hän kertoi päätöksestään jäädä Montenegroon ja lastensa luokse, kertoo Sohlberg Hongan lehdistötiedotteessa.

Hongalle päätös tuli seuran tiedotteen mukaan ns. puun takaa.

- Kymmenen vuoden mittainen yhteinen taival loppui ikävällä tavalla, muotoilee Sohlberg.

Hongan päähuomio on VTB-liigassa

Honka nousi kuitenkin nopeasti takaiskustaan ja sillä on jalkeilla vahva valmennustrio.

Joukkueen valmennuksesta kesästä lähtien vastannut Jussi Syrjänen toimii Salmisen apuna. Joonas Iisalo on puolestaan Hongan uusi fysiikkavalmentaja. Työtä ja kiirettä riittää, sillä Honka pelaa alkavalla kaudella pelkästään runkosarjojen merkeissä muhkeat 54 ottelua.

Korisliigan keväisiin ratkaisuihin on vielä riittävästi aikaa, joten Salminen panostaa tässä vaiheessa VTB-liigaan, jonka Honka käynnistää 6. lokakuuta pelattavalla kotiottelulla ukrainalaista Dnipro Dnipropetrovskia vastaan.

- VTB-liiga on nyt keskeisin tavoitteemme. Erityisesti kotiottelut on varustettu huutomerkeillä. Ensi kevään tilannetta pitää vielä tutkia, kuvailee Salminen nykyistä tilannetta.

Pikahälytyksellä Honkaan saapunut Salminen ei voi vielä lähteä laatimaan mitään aikataulullista tavoitetta Hongan valmiuden osalta. Kaikki tarmo keskitetään nyt vain ja ainoastaan oman joukkueen tekemiseen nimenomaan puolustuksen kautta, missä Salminen on tunnetusti taitavimmillaan.

- Toisaalta joukkue on jo harjoitellut hyvin Syrjäsen kanssa ja lisäksi monet Hongan pelaajat ovat minulle entuudestaan tuttuja maajoukkueesta, muistuttaa Salminen.

Korisliigan avausottelu Honka-Kouvot perjantaina klo 18.30 Tapiolan Urheiluhallissa.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia