11.2.2025 10:45 Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Jussi Savolainen jatkaa Vilppaan päävalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen
Vilppaan omana kasvattina Jussi Savolainen on tyytyväinen jatkoon tutussa seurassa.
– Hyvät fiilikset jatkaa Vilppaassa vähintään kahden kauden ajan. Olemme Teemun kanssa saaneet päivitettyä pelitapaamme ja kehitettyä harjoitteluamme tällä kaudella. Päättäväisen työnteon, Vilppaan organisaation ammattimaisuuden sekä Salon kaupungin ja yhteistyökumppaneiden tarjoamisen mahtavien puitteiden ansiosta tämä on mahdollista myös jatkossa. Nyt solmitut jatkosopimukset antavat FIBA-tauolla paikan suunnitella myös tulevaa, vaikka pääpaino tulee olemaan tämän kauden joukkueen iskukyvyn hiomisessa huippuunsa, arvioi Savolainen seuran tiedotteessa.
37-vuotias Savolainen siirtyi Vilppaan päävalmentajan pallille kesällä 2022 seuraten tehtävässä Sami Toiviaista. Avauskaudella hän luotsasi salolaiset neljänneksi, kun Kataja Basket oli Joensuun pronssiottelussa parempi. Toisella kaudellaan Vilpas oli kuudes ja kausi päättyi puolivälieriin Kauhajokea vastaan voitoin 3-1.
Savolainen saavutti tammikuussa sadan ottelun rajapyykin päävalmentajana ja nousee lähiaikoina Vilppaan neljänneksi kokeneimmaksi päävalmentajaksi Korisliigassa. Listan ykkösenä on Mikko Tupamäki (267) perässään Tommi Koskinen (120) ja Bernard Harris (117). Jussi Savolaisen (102) edellä on vielä hetken aikaa Joonas Iisalo (104).
Pelaajaurallaan Savolainen edusti Vilpasta 121 liigapelissä ja hän on mukana myös Suomen nuorten maajoukkuetoiminnassa. Heinäkuussa Savolainen lähtee U20-maajoukkueen kanssa Kreikan Iraklionin EM-kisoihin. Päävalmentajana toimii Mikko Tupamäki ja Suomen lohkossa pelaavat Israel, Espanja ja Puola.
44-vuotias Teemu Rannikko päätti huikean pelaajauransa Suomen mestaruuteen Vilppaan paidassa keväällä 2021 ja kukaan tuskin yllättyi, että valmennushommat kiehtoivat peliuran jälkeen. Hän liittyi Sami Toiviaisen valmennusryhmään heti seuraavalla kaudella ja yhteistyö Savolaisen kanssa on jatkunut nyt kaksi vuotta.
– Hyvillä mielin laitoin nimen paperiin. Tätä kautta on paljon jäljellä ja tärkeimmät pelit ovat vielä edessä, mutta sivusilmällä pitää miettiä myös tulevaa kautta. Jussin kanssa yhteistyö on toiminut varsin hyvin ja henkilökohtaisena tavoitteena on tehdä asiat vieläkin paremmin ja sitä kautta kehittyä valmentajana, kertoo suomikoriksen legenda.
Turun NMKY:n kasvatti Rannikko on kuulunut jo vuosia Susijengin valmennusryhmään ja Suomen EM-karsinnat päättyvät helmikuussa, jolloin Susijengi kohtaa Serbian kotona ja Tanskan vieraissa.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.