Salon Vilpas solmi pelaajasopimuksia

28.4.2016 Salon Vilpas on solminut ensimmäiset uudet pelaajasopimukset kaudelle 2016/2017. Tuoreen päävalmentajan Joonas Iisalon ensimmäiset kiinnitykset ovat kahden vuoden sopimuksilla seuraan siirtyvät nuorten maajoukkueista tutut nimet Aatu Kivimäki (18v/184cm) ja Riku Laine (18/197), sekä vuoden jatkosopimuksen tehnyt joukkueen oma kasvatti Jesse Räkköläinen (18/187).

Aatu Kivimäki on pelannut nuoresta iästään huolimatta neljä kautta aikuisten sarjoissa. Nuorten maaotteluita Kivimäellä on kasassa 49.

Ura-kasvatti Riku Laine pelasi menneen kauden lopussa Joonas Iisalon alaisuudessa FoKoPon paidassa. Kuvat: Johan Paulin & Tytti Nuoramo

Korisliigan puolivälierissä Kouvolan Kouvoille otteluvoitoin 3-2 hävinnyt Salon Vilpas on uuden päävalmentajansa Joonas Iisalon johdolla tehnyt ensimmäiset uudet pelaajasopimukset kaudella 2016/2017. Tuoreina kasvoina salolaisten vahvuuteen liittyvät kaksivuotisilla sopimuksilla nuorten maajoukkueista tutut Aatu Kivimäki (18/184cn) ja Riku Laine (18/197). Vuoden sopimuksella Vilppaassa jatkaa seuran oma kasvatti Jesse Räkköläinen (18/187).

Räkköläinen kirjautti peliminuutteja Korisliigassa menneellä kaudella viidessä ottelussa, mutta oli Miesten 1-divisioona B:ssä pelaavan PeU-Basketin tärkeimpiä pelaajia 9,5 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoilla.

- Jesse on minulle uusi tuttavuus valmentajana, mutta olen kuullut pelkkää hyvää nuoren miehen työmoraalista ja motivaatiosta. Omien kasvattien merkitystä joukkueessa ei voi korostaa liikaa ja hän tulee varmasti haastamaan takakenttäämme pelaten samalla Perniössä isoja minuutteja, toteaa Vilpas-luotsi Iisalo seuran tiedotteessa.

Karkkilan Urheilijoiden kasvatti, takamies Aatu Kivimäki on nuoresta iästään huolimatta kerännyt aikuisten sarjoista kokemusta jo neljän kauden ajalta. KaUn paidassa niin 1-Divisioona A:ta kuin B:tä pelannut Kivimäki oli menneellä kaudella karkkilalaisten ykkönen pisteissä (18,2) sekä syötöissä (4,8).

A-poikien SM-sarjassa Kivimäki kirjautti keskiarvoikseen 21 ottelussa 21,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 7,4 syöttöä ottelua kohden. Kivimäellä on vyöllään kaikkiaan 49 nuorten maaottelua. 18-vuotias Kivimäki on Joonas Iisalolle tuttu pelaaja jo kaudelta 2012-2013, jolloin Iisalo luotsasi Karkkilaa I divisioonassa.


- Aatun työmoraali, ennakkoluuloton asenne ja kyky omaksua asioita pisti heti silmään, kun nostin 15-vuotiaan nuorukaisen KaU:n edustusjoukkueen pelaavaan kokoonpanoon. Neljänä divarikautena Aatu on kasvanut henkisesti ja fyysisesti ja nyt on aika ottaa haasteet vastaan Korisliigassa ja Vilppaassa. Aatu on puhdas pointti, jolla on ikäisekseen korkea basketball IQ sekä hyvä pallonkäsittely- ja heittotaito, arvioi Iisalo.

Kaarinan Uran kasvatti Riku Laine on edustanut nuorten maajoukkueita kaikkiaan 44 ottelun verran. Laiturin paikalla viihtyvä Laine pelasi menneellä kaudella niin 1-Divisioona B:n Kaarinan Uran kuin myös 1-Divisioona A:n Forssan Koripoikien riveissä, jonne miehen tuleva valmentaja Iisalo värväsi Laineen kesken kauden.

Urassa vahvat tilastot (14,2/6,9/4,1 syöttöä) tauluun lyönyt Laine pelasi FoKoPon paidassa loppukaudesta 10 ottelua 5,2 pisteen, 3,4 levypallon ja 1,6 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla.

- Valmensin Rikua loppukauden Forssassa. Hän on erinomainen syöttäjä, joka ymmärtää peliä erittäin hyvin. Se, mikä erottaa hänet monesta pelaajasta on hänen taistelutahtonsa ja tilannekovuutensa. Ei ole olemassa lattiapalloa tai levypalloa, jota Riku ei yrittäisi saada. Sellainen sytyttää joukkueen peleissä ja tuo intensiteettiä harjoituksiin, Iisalo pyörittelee.

Lisätiedot: Aatu Kivimäki
Lisätiedot: Riku Laine
 
13.9.2021 23:18 Mestarien liiga

Vilpas taipui Mestarien liigan karsinnoissa

Salon Vilppaan historian ensimmäinen euro-ottelu päättyi karvaaseen tappioon romanialaista Cluj-Napocaa vastaan. Vastustajan salama-alusta toipunut Vilpas taisteli takaisin peliin, mutta taipui lopulta 106–97 (51–51).

12.9.2021 12:53 Mestarien liiga

Vilpas-leiri luottavaisena Mestarien liigan karsintaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas matkasi perjantaina Ateenaan, jossa se aloittaa maanantaina Mestarien liigan karsinnan romanialaista Cluj Napocaa vastaan. VeikkausTV näyttää ottelun suorana.

17.8.2021 18:23 Susijengi

Hannes Pöllä Kouvojen paitaan

Viimeiset neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Oklahomassa ja Tennessee-Martinissa pelannut Susijengin sentteri ja Lahti Basketball Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 211 cm ja 23 vuotta, edustaa alkavalla 2021-22 Korisliiga-kaudella Kouvoja.

16.8.2021 09:50 Korisliiga

Henri Kantonen, Cameron Jones ja Rene Rougeau tekevät paluun Korisliigaan ja Kauhajoelle

Susijengiin murtautunut ja viime kaudella Ranskan Pro B:ssä pelannut Henri Kantonen vahvistaa Karhu Basketia alkavalla kaudella. Edellisen mestaruuden takuumiehet Rene Rougeau ja Cameron Jones pukevat oranssin paidan jälleen.

13.8.2021 10:58 Korisliiga

Petteri Koponen Korisliigaan pitkän tauon jälkeen, vahvistaa Seagullsia

Korisliigasta keväällä 2008 Suomen mestarina ja liigan arvokkaimpana pelaajana lähtenyt MaSu-Basketin kasvatti Petteri Koponen, 33, palaa kotimaan pääsarjakentille kolmentoista ulkomaan ammattilaisvuoden jälkeen. Susijengin pitkäaikaisen keulakuvan, mm. Espanjassa, Venäjällä ja Italiassa uraa tehneen Koposen uusi seura on Helsinki Seagulls.

5.8.2021 13:34 Susijengi

Roope Ahonen Vilppaaseen kymmenen vuoden jälkeen

Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, salolainen Vilpas Vikings sai haaviinsa yhden kesän siirtomarkkinoiden kovimmista pelaajista, kun Vilppaan oma kasvatti Roope Ahonen, 31, allekirjoitti seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen. Keväällä Espanjan kakkosliigan mestaruutta juhlineen Ahosen sopimuksessa on ulkomaanoptio 15.8. asti.

23.7.2021 10:01 Korisliiga

Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Pantterijahti käynnistyy lokakuussa alussa ja Suomen mestari on selvillä viimeistään 9.5.2022. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 22 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

18.7.2021 12:03 Susijengi

Shawn Hopkinsille sopimus Islannin liigaan

Viimeisen kahden kauden ajan Korisliigan ystäviä Tampereen Pyrinnössä ja BC Nokiassa ihastuttanut BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, 26, on allekirjoittanut ensimmäisen Suomen ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Susijengin vahvuuteen kuuluva 195-senttinen Hopkins edustaa ensi kaudella KK Stjarnania Islannin liigassa.

7.7.2021 09:00 Korisliiga

Joonas Lehtoranta palaa KTP-Basketiin

Kevään Hollannin liigassa Feyenoordissa pelannut Joonas Lehtoranta, 27, on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen kasvattajaseuransa KTP-Basketin kanssa. Lehtoranta siirtyi Korisliiga-kauden jälkeen juuri Kotkasta Hollantiin.

27.6.2021 08:34 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi Belgian pääsarjan Phoenix Brysseliin

Korisliigan Vuoden pelaajaksi valittu Okko Järvi, 25, siirtyy urallaan ensimmäistä kertaa ulkomaille, kun hän solmi vuoden mittaisen sopimuksen belgialaisseuran kanssa. Järvi on kesän ajan kuulunut Susijengin Open Gym -leiritykseen.

24.6.2021 08:46 Korisliiga

Kobrat julkaisi ensi kauden joukkueensa rungon: Carter, Kilpinen ja JBA-kaksikko Lapualle

Korisliiga-kauteen valmistuva Kobrat on solminut sopimukset Paul Carterin, Justus Kilpisen, Henry Boydin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Lapualaisjoukkue luottaa jatkossakin Jussi Turjaan ja Juho Lehtorantaan.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

16.6.2021 13:08 Korisliiga

Vuoden ulkomaalaispelaaja Jeremiah Wood ja Vilpas jatkosopimukseen

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas ja finaaleiden arvokkaimmaksi pelaajaksi sekä Vuoden ulkomaalaispelaajaksi valittu Jeremiah Wood solmivat yksivuotisen jatkosopimuksen.

9.6.2021 14:50 Korisliiga

Osku Heinoselle kahden vuoden jatkosopimus Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen Osku Heinosen kanssa. Kokenut ja tarkkakätinen Heinonen aloittaa jo 12. kautensa Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa.

7.6.2021 11:26 Korisliiga

Pyrinnölle merkittävä jatkosopimus, David Gonzalvez jatkaa Tampereella kevääseen 2023

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen kapteeninsa David Gonzalvezin, 33, kanssa. Tuleva kausi on amerikkalaisen kuudes Korisliigassa.

3.6.2021 10:00 Susijengi

Matti Nuutinen nostaa tossut naulaan

Kolmet arvokisat, kahdet EM-karsinnat ja yhdet MM-karsinnat Susijengin sinivalkopaidassa pelannut likaisen työn tekijä ja kaksinkertainen Suomen mestari, kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Matti Nuutinen, 31, lopettaa koripallouransa.

2.6.2021 15:00 Mestarien liiga

Suomen mestari Vilpas lähtee Mestarien liigan karsintoihin

Keväällä ensimmäisen koripalloilun Suomen mestaruutensa voittanut Salon Vilpas on päättänyt osallistua syyskuussa Mestarien liigan karsintoihin. Mestarien liigan karsinnat pelataan 13.–17. syyskuuta. Arvonta suoritetaan heinäkuussa ja otteluohjelma varmistetaan heinäkuun viimeinen päivä.

2.6.2021 13:00 Suomen Cup

Koripallon Suomen Cup Ylelle pitkällä sopimuksella

Suomen Koripalloliitto ja Yle solmivat kolmivuotisen sopimuksen miesten ja naisten Suomen Cupin finaaliviikonloppujen tv-oikeuksista.

2.6.2021 08:34 Korisliiga

Korisliigassa ja Susijengissä debytoinut Remu Raitanen siirtyy KTP:hen

KTP-Basket ja Susijengin nuorempaan osastoon kuuluva Remu Raitanen solmivat 1+1-mallisen sopimuksen. 206-senttinen Raitanen esiintyi viime kesänä ensimmäistä kertaa Susijengin paidassa.

30.5.2021 14:12 Korisliiga

Aatu Kivimäki Tigers Tübingenin vahvuuteen

Kevään 2021 Suomen mestaruuden salolaiselle Vilpas Vikingsille ratkaisseiden pelaajien eliittiin ryminällä kohonnut karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 23, siirtyy ensi kaudeksi Saksan kakkostasolle Pro A:han. Kivimäen uusi työnantaja on suomalaisen valmentajakaksikon Daniel Jansson-Hussain Dassouki luotsaama Tigers Tübingen.

Näytä lisää vastaavia