3.5.2016 Miesten Korisliigan pronssimitalisti vuosimallia 2016 selvisi jännittävien vaiheiden jälkeen Töölön Kisahallissa, kun sarjanousija BC Nokia kukisti niin ikään upean kevään pelanneen Helsinki Seagullsin lukemin 66-69 (33-38). Mitali on seuran historian ensimmäinen miesten pääsarjatasolla.
Dragan Labovicin BC Nokia saalisti seurahistorian ensimmäisen mitalin pronssien muodossa. Kuva: Francois Perthuis.
Ottelun avausneljännes (13-18) mentiin alkuminuuttien koneiden käynnistelyjen jälkeen vieraiden ollessa hienoisesti ohjaksissa. Seagulls kiri toisella kympillä tilanteeseen 20-21 -tilanteeseen, muttei onnistunut nousemaan ohi puoliaikaan mennessä.
Nokialaiset iskivät isomman vaihteen silmään tultuaan tauolta ja karkasi kolmannella jaksolla parhaimmillaan 14 pisteen (37-51) johtoon, mutta kotijoukkue iski samantien takaisin ja kuroi eron vielä kolmannen neljänneksen päätteeksi lukemiin 50-51.
BC Nokia oli 58-67 -johdossa Vuk Malidzanin (10/4) onnistumisilla vielä reilu minuutti ennen loppua, mutta Seagulls hilautui James Sinclairin (18/5) johdolla uhkaamaan vieraiden johtoasemaa. Isännät kävivät niin lähellä jatkoaikaa, kuin mahdollista, kun Carl Lindbomin (11/7) vaikea kolmonen upposi koriin, mutta pallo irtosi kädestä muutaman sadasosasekunnin liian myöhään.
- Ensimmäiseksi haluan onnitella pelaajiani ja staffiani, sekä koko BC Nokian organisaatiota. Tämä oli rankka ja pitkä kausi, totesi pronssimitalistien päävalmentaja Oliver Vidin.
- Tiesimme, että pelistä tulisi vaikea. Semifinaaleissa häviäminen on aina pettymys, mutta näissä peleissä usein voittaa se joukkue, joka haluaa voittoa enemmän.
Tuoreiden pronssimitalistien kirkkaimmat onnistujat olivat Eldar Skamo (16/3), tupla-tuplan kerännyt Dragan Labovic (18/10) sekä rutkasti energiaa nokialaisten peliin tuonut Niko Mattila (7/3).
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kataja Basketin KeShawn Curry, joka tilastoi 23,9 pistettä ottelua kohden. Seagullsin Lassi Nikkarisen nimi puolestaan komeilee kauden päätteeksi syöttötilaston kärjessä.
Miesten Korisliigan viimeinen jatkosarjakierros on pelattu ja puolivälieräparit vihdoin selvillä. Viimeisen playoff-paikan vei Kouvot. Pudotuspelit alkavat lauantaina 22. maaliskuuta.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Kouvot ja BC Nokia taistelevat viimeisestä pudotuspelipaikasta. Katajan KeShawn Curry ja Kouvojen Blake Francis puolestaan ratkaisevat korikuninkuuden.
Korisliigan alemmassa jatkosarjassa voittivat tänään Tampereen Pyrintö ja Kouvot, ylemmässä Salon Vilpas.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.