15.5.2015 Special Olympics Finland Unified koripallon joukkue, joka on tunnettu nimellä Sisu Sudet osallistuu joka neljäs vuosi järjestettäviin Special Olympics Kesämaailmankisoihin, jotka järjestetään tänä vuonna Los Angelesissa 25.7.–2.8.2015. Joukkue kohtaa kutsuturnauksessa Malmilla tänä viikonloppuna pääkaupunkiseudulta kutsuttuja A-poikajoukkueita.

Joukkue osallistui ensimmäisiin kansainvälisiin kisoihin Belgiassa syyskuussa 2014 pidetyissä Special Olympics Euroopan kesäkisoissa. Vaikka ensimmäinen kisamatka oli vasta tänä vuonna, on joukkueen tarina alkanut jo keväällä 2012, jolloin Suomessa pidettiin ensimmäinen Unified koripallon avoin lajileiri. Joukkue on muokkaantunut matkan varrella, mutta joukkueen arvot ovat olleet samat jo alkumetreiltä asti.
Sisu Sudet koostuu monista omanlaisista persoonoistaan ja jokainen on omalla tavallaan tähti ja tärkeä joukkueen jäsen kokemassa koripallon riemuja.
Sitoutuminen yhdessä tehtyihin sääntöihin ja käytänteisiin on joukkueessa vahvaa. Tämä on eri seurajoukkueista koottujen pelaajien pitkäjänteisen työn ja yhteisen ponnistuksen tulos.
Malmilla järjestettävä kutsuturnaus Turnaus on osa Sisu Susien eli Special Olympics Finland Unified koripallojoukkueen valmistautumista kohti heinäkuun Los Angelesin kisoja. Sisu Susien vastustajaksi on kutsuttuna A-poikajoukkueet EBT:stä, PakVi:sta ja HNMKY:stä.
La 16.5.2015
11.30 SisuSudet – EBT
17.30 PakVi – SisuSudet
Su 17.5.2015
11.30 SisuSudet – HNMKY
Joukkue toivottaa kaikki tervetulleiksi kannustamaan ja nauttimaan Unified koriksesta!
Vapaaehtoisella sisäänpääsymaksulla voit halutessasi tukea paikan päällä Sisu Susien kisamatkaa.
Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.
Baltic Sea Cup -turnauksen yhteydessä Tallinnassa järjestettävä kansainvälinen valmentajaklinikka tuo yhteen Euroopan huippuosaajia. Kaksipäiväinen tapahtuma tarjoaa valmentajille inspiroivia luentoja ja käytännönläheisiä oppeja.
Koripalloliitto järjesti kyselyn, jossa kerättiin suomalaisen koripalloperheen tunnuslukuja. Kaikkien vastanneiden kesken arvottiin 1 000 euron arvoinen seurastipendi, jonka voitto meni Äänekoskelle.
Koripalloliitto on nimittänyt uudeksi kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikökseen Hanne Pirkolan, joka aloittaa tehtävässään joulukuussa 2025. Pirkola vastaa jatkossa Koripalloliiton kaakon, idän ja pohjoisen alueiden seurayhteistyöstä, kilpailutoiminnasta ja kehitysprojekteista.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!
Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.
Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.
Tilaisuus järjestetään hybriditilaisuutena (voit osallistua etänä tai läsnä) Olympiastadionilla, Helsingissä perjantaina 24.10. klo 17.00.