25.11.2016 Kansainvälistä kehitysvammaisten Special Olympics –koripalloviikkoa vietetään jälleen 26.11.-4.12. Special Olympics –koripallo on nostanut suosiotaan jatkuvasti Suomessa ja uusia joukkueita perustetaan joka kaudelle.

Kansainvälistä Special Olympics -koripalloviikkoa vietetään 26.11.-4.12.

Unified-peleissä otetaan todella ilo irti onnistumisista ja yhdessä tekemisestä.
Special Olympics –koripalloviikon teema näkyy myös Korisliigassa, kun Tampereen Pyrinnön ja BC Nokian välisen ottelun puoliajalla pelataan Unified-näytösottelu. Myös näytösottelussa ovat vastakkain Pyrintö ja BC Nokia.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat rinta rinnan samoissa joukkueissa. Kuluvalla kaudella Koripalloliiton alaista Special Olympics –sarjaa pelataan neljässä sarjassa yhteensä 16 joukkueen voimin.
Mukana on joukkueita Kotkasta (KTP), Helsingistä (HNMKY ja Sykki), Espoosta (Honka), Vantaalta (PuHu), Tampereelta (Pyrintö) sekä Nokialta (BC Nokia).
Suomen Unified-koripallojoukkue teki ensiesiintymisensä kansainvälisillä kentillä vuoden 2014 Special Olympics Euroopan Kesäkisoissa Belgiassa. Kesällä 2015 Suomen joukkue osallistui astetta isompiin kilpailuihin, kun Los Angelesissa järjestettiin Special Olympics Kesämaailmankisat.
2.12. kello 18.30 Pyynikin palloiluhallissa Tampereen Pyrintö järjestää miesten Korisliiga-ottelun Pyrintö-BC Nokia puoliajalla Unified-näytösottelun. Ottelussa ovat vastakkain Pyrintö ja BC Nokia.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Koulutus tukee seuroja ja liikunta-alan yrityksiä markkinoinnin ja myynnin kehittämisessä sekä opettaa tekoälyn käyttöä arjessa. Koulutus toteutetaan oppisopimuskoulutuksena yhteistyössä Business College Helsingin kanssa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.