19.5.2023 09:14 Euroopan koripallosarjoissa pudotuspelit ovat täyttä häkää käynnissä. Saksassa ja Itävallassa suomalaiset pääsivät juhlimaan voittoja.
Aatu Kivimäen Tigers Tübingen avasi Saksan ProA:n välierät voitolla. (Kuva: Ville Vuorinen)
Saksassa pyörähtivät käyntiin pudotuspelit. Götteningen Max Besselink oli sivussa kokoonpanosta, kun Göttingen aloitti 67-87 (36-44)-tappiolla Bayern Münchenia vastaan.
Ottelutilastot
Göttingen joutui kahden otteluvoiton takaa-ajoasemaan, kun se hävisi myös toisen kohtaamisen. Toisessa Göttingen pisti Bayernin kuitenkin tiukoille, mutta joutui lopulta taipumaan 85-87 (43-55). Seuraavaksi ottelupari siirtyy Göttingenin kotikentälle.
Ottelutilastot
Sunnuntai-iltana Mestarien liigan voittoa juhlinut Bonn palasi tositoimiin jo keskiviikkona, kun pudotuspelit alkoivat sen osalta Chemnitz 99ersia vastaan. Bonn tuli otteluun hyvällä jalalla ja otti selvän 94-63 (38-33)-voiton. Ennen ottelun alkua Tuomas Iisalo palkittiin Bundesliigan vuoden valmentajana. Iisalo palkittiin viikonloppuna myös Mestarien liigan vuoden valmentajana.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.AWARD: Der Headcoach der @TelekomBaskets Tuomas Iisalo nimmt zum zweiten Mal in Folge die Trophäe für den Trainer des Jahres entgegen! 👏
— easyCredit BBL (@easyCreditBBL) May 17, 2023
📺 Alle Spiele der #easyCreditBBL seht ihr live bei Magenta Sport unter https://t.co/8E2HfnAtHq#welcometowow #playoffsbaby pic.twitter.com/2ti4sV04E3
Saksan ProA:ssa Daniel Janssonin ja Aatu Kivimäen Tigers Tübingen otti ensimmäisen askeleensa kohti Bundesliigaa kaatamalla ensimmäisessä välierässä Karlsruhen selvästi 95-51 (51-28). Kivimäki heitti ottelussa viisi pistettä, levypallon ja neljä syöttöä.
Ottelutilastot
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden ei jättänyt mitään sattuman varaan Itävallan liigan viidennessä ja ratkaisevassa välierässä Flyers Welsiä vastaan, vaan otti vakuuttavan 100-81 (46-29)-voiton. Näin Swans jatkaa hattutempun jahtaamista, sillä se on aiemmin voittanut tällä kaudella Supercupin ja Cupin.
Finaalissa nähdään viime kauden uusinta, kun Swans pääsee hakemaan revanssia BC Viennaa vastaan.
Ottelutilastot
Korisliigan MVP:ksi kaudella 2021-22 valittu Remu Raitanen, 25, jätti viime kauden jälkeen kotimaan kentät taakseen ja siirtyi Espanjan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, LEB Oroon, Albaceten joukkueeseen. Raitanen löysi olevansa kauden aikana uudenlaisessa tilanteessa.
Sasu Salinin ja Teneriffan kausi päättyi puolivälierävaiheeseen Espanjan liigassa. Saksassa Tuomas Iisalon valmentama Bonn eteni vakuuttavasti Bundesliigan finaaliin ja Daniel Janssonin sekä Aatu Kivimäen Tigers Tübingen taipui ProA:n finaalisarjassa.
Susijengin takamies Edon Maxhuni, 25, pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigaa ja FIBA Europe Cupia pelanneessa Merlins Crailsheimissa. Vaikka kausi ei mennyt joukkueelta odotusten mukaan, niin Maxhuni esiintyi vakuuttavasti.
Susijengin ratkaisijan roolissa viime vuosina yhä useammin viihtynyt Lapuan Kobrien kasvatti Ilari Seppälä, 30, viihtyy Ranskassa. Viime kesän EM-kisajoukkueeseen kuulunut 188-senttinen Seppälä on allekirjoittanut yksivuotisen jatkosopimuksen Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Saint-Chamondin kanssa.
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden pääsi juhlimaan Itävallan mestaruutta. Swans tyhjensi tällä kaudella palkintopöydän voittamalla aiemmin myös Supercupin ja Itävallan cupin.
Topias Palmi, 28, pelasi menneen kauden romanialaisen Craiovan joukkueessa. Palmi nautti isoa roolia ja käytti sen tehokkaasti hyväkseen.
Daniel Janssonin valmentama ja Aatu Kivimäen edustama Tigers Tübingen varmisti nousun Saksan Bundesliigaan. Espanjassa saatiin runkosarja päätökseen ja Tuomas Iisalon Bonn porskuttaa.
Alexander Madsen pelasi menneen kauden Kreikan kärkiseuroihin lukeutuvassa AEK Ateenassa. Madsenin kauteen mahtui ylä- ja alamäkiä.
Aatu Kivimäen edustama ja Daniel Janssonin Tigers Tübingen on voiton päässä noususta Saksan Bundesliigaan. Suomalaisvalmentajien joukkueet esiintyivät jälleen muutenkin edukseen.
Tuomas Iisalon kausi uskomaton kausi Bonnin kanssa sai upean palkinnon, kun Bonn juhli historiansa ensimmäistä Mestarien liigan voittoa. Se kaatoi finaalissa jännittävien vaiheiden jälkeen Hapoel Jerusalemin 77-70 (37-28).
Tuomas Iisalon ja Bonnin voittokulku jatkui, kun saksalaisjoukkue eteni Mestarien liigan finaaliin. Suomalaisfinaali jää kuitenkin näkemättä, kun Sasu Salinin Teneriffa taipui Hapoel Jerusalemille.
Mestarien liigan Final Four –lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana Malagassa, Espanjassa. Suomalaisista voittoa havittelevat Teneriffan Sasu Salin ja Bonnin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Saksassa saatiin Bundesliigan runkosarja päätökseen. Kausi jatkuu vielä runkosarjan voittaneella Tuomas Iisalon valmentamalla Bonnilla sekä Max Besselinkin Göttingenillä. Sasu Salin palasi loukkaantumisen jälkeen tositoimiin.
Lauri Markkasen historiallinen NBA-kausi 2022–23 sai kruununsa tiistain vastaisena yönä Suomen aikaa, kun Susijengin supertähti ja jyväskyläläisen HoNsUn kasvatti palkittiin NBA:n kehittyneimpänä pelaajana. Markkanen peittosi finaalissa kilpakumppaninsa Shai Gilgeous-Alexanderin (Oklahoma City) ja Jalen Brunsonin (New York). Markkanen on NBA:n historian kuudes eurooppalainen, joka voittaa kehittyneimmän pelaajan palkinnon.
Sasu Salinin edustama Teneriffa ja Tuomas Iisalon valmentama Bonn etenivät Mestarien liigan Final Four -lopputurnaukseen. Romaniassa Topias Palmin ja Shawn Hopkinsin kausi tuli päätökseen.
Mestarien liigan puolivälierät venyivät suomalaisten osalta kolmanteen peliin. Sasu Salinin Teneriffa ei saanut otteluparia katkaistua ja Alexander Madsenin AEK ja Tuomas Iisalon Bonn ottivat tärkeät voitot.
Susijengin nuori lupaus Miro Little kellotti yhdeksän peliminuuttia, heitti kolme pistettä, nappasi kaksi levypalloa ja torjui yhden vastustajan heiton viime yönä Suomen aikaa pelatussa Nike Hoop Summitissa Oregonin Portlandissa. Littlen edustama muun maailman tähdistöjoukkue hävisi kuitenkin Yhdysvalloille pistein 84–90 (39–46).
Mestarien liigan puolivälierät saatiin käyntiin ja Sasu Salinin Teneriffa avasi voitolla. Alexander Madsenin AEK ja Tuomas Iisalon Bonn kokivat avausotteluissaan tappiot.
Koripallon Mestarien liigan puolivälierät käynnistyvät tiistaina. Suomalaisista Mestarien liigan pokaalia ovat jahtaamassa Sasu Salin, Alexander Madsen ja Tuomas Iisalo.
Maailman parhaiden lukioikäisten pelaajien vuosittaisessa katselmuksessa, Nike Hoop Summitissa, nähdään tänä keväänä suomalaisväriä ensimmäistä kertaa kuuteentoista vuoteen, kun Tampereen Pyrinnön kasvatti ja Susijengin nuori komeetta Miro Little, 18, astelee kentälle Team Worldin pelipaidassa.