Susi All Star -leirille kutsuttu yli 300 pelaajaa

3.5.2019 16:15 Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2005 tai myöhemmin syntyneitä tyttöjä ja poikia Susi All Star -leireille, jotka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 19.-22.5.

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen vaihe. Vuosittain järjestettävän All Stars -leirityksen kautta pelaajat hankkivat ensimmäisiä kokemuksiaan maajoukkueleirityksestä, sen haastetasosta sekä toimintakulttuurista yhdessä ikäluokkansa muiden pelaajien kanssa. 

Koripalloliiton pelaajapolun, SUSI-ohjelman, strategisena suuntana on vahvistaa alle 16 -vuotiaiden pelaajakoulutusta entisestään. Yhtenä keskeisenä ajatuksena on viedä maajoukkuevalmennus koskettamaan aikaisempaa enemmän pelaajien koko vuosikiertoa ja toimintatavallisesti muuttaa ohjelmaa niin, että All Stars -leirityksen jälkeen ikäluokan kanssa aloittava valmennusryhmä toimii ko. ikäluokan kanssa 16-vuotiaiden EM-kilpailuihin saakka.   

Susi All Star -leirille kutsutut tytöt:

Sukunimi Etunimi Seura
Aalto Julia Ura Basket
Aarnisalo Elina Tapiolan Honka
Adler Emma Espoo Basket Team
Ahlava Helmi ToPo
Ahola Emma Helmi Basket
Ahtola Suvi Espoo Basket Team
Björklund Emilia Tapiolan Honka
Feodoroff Ella Helsingin NMKY
Forsström Siiri WB-Pantterit
Granström Matilda Ura Basket
Haanpää Saana Ylivieskan Kuula
Halonen Aino Hyvinkään Ponteva
Hamdi Carolina BC Nokia
Harju-Jeanty Lotta Espoo Basket Team
Heikkilä Netta Tampereen Pyrintö
Heinonen Rita Turun Riento
Hellsten Fiia Feeniks Basket
Helminen Milja Hyvinkään Ponteva
Hoikkala Sofia SBG
Hosio Nelli Honsu
Hult Amalia WB-Pantterit
Hurme Adalia Hyvinkään Ponteva
Hurme Iines Hyvinkään Ponteva
Isomäki Eveliina Helmi Basket
Jelkänen Sonja Ura Basket
Joensuu Lumi Pakilan Visa
Johansson Sofia SBG
Jokela Stella Tapiolan Honka
Jokinen Disa SBG
Jokinen Silja KorsKu
Jokinen Emilia Tampereen Pyrintö
Jormalainen Saana WB-Pantterit
Juusela Anni Tapiolan Honka
Jylhä Opri Porvoon Tarmo
Kantero Emma ToPo
Karsila Aino UU-Korihait
Kaseva Inkeri Feeniks Basket
Katajavuori Anni Tapiolan Honka
Kemppainen Oona TikS
Keurulainen Aino SBG
Koivukangas Olivia Taivalkosken Kuohu
Kolehmainen Saga Naantalin Koripalloilijat
Konowalczyk Lotta Espoo Basket Team
Korkeasalo Helmi Rovaniemen NMKY
Korpela Viivi Honsu
Koskelainen Oona Helmi Basket
Koskinen Jasmine Turun Riento
Kurki Krista PuHu Juniorit
Kuisma Laura Oulun NMKY
Kujanpää Iida Tampereen Pyrintö
Kumpulainen Ella ToPo
Kuosmanen Frida Espoo Basket Team
Kupiainen Laura Tampereen Pyrintö
Laaksonen Lotta Catz
Laiho Roosa Äänekosken Huima
Laitila Jessica Espoo Basket Team
Lang Tessa Helmi Basket
Latvala Emma Pakilan Visa
Laukkanen Lydia Leppävaaran Pyrintö
Lehmusto Erin Helsingin NMKY
Lehto Heli Tapiolan Honka
Leinonen Henna Leppävaaran Pyrintö
Leiviskä Miia SBG
Luokkanen Laura Taivalkosken Kuohu
Mäntykivi Veera Catz
Mäntymaa Tytti Hyvinkään Ponteva
Manninen Vera Klaukkalan nmky
Martola Fanny Tapiolan Honka
Mattila Neea Ylivieskan Kuula
Mattola Joanna Orimattilan Jymy
Mensonen Liina Topo
Merikari Minttu Tapiolan Honka
Messala Annika Espoo Basket Team
Moilanen Saara YMCA Heinola
Moisio Hymy Pakilan Visa
Montin Oona Oulun NMKY
Niemelä Emma Ylivieskan Kuula
Niemelä Milla Salon Vilpas
Nieminen Vilma SBG
Rokolampi Niina Taivalkosken Kuohu
Niinilampi Anitta Helsingin NMKY
Niinistö Alli Espoo Basket Team
Niskanen Sani Äänekosken Huima
Noopila Ulla Helsingin NMKY
Norhomaa Nea Tapiolan Honka
Nousiainen Iina TikS
Ntoko Winnie Espoo Basket Team
Nurmi Ella PuHu Juniorit
Nynäs Wanna Tampereen Pyrintö
Ojala Kiira BC Nokia
Ojanen Jenny Feeniks Basket
Pällijeff Fanni Tampereen Pyrintö
Pakkanen Siiri Catz
Palmroos Sofi Tapiolan Honka
Palo Bella BC Nokia
Partanen Julia Taivalkosken Kuohu
Pasanen Aada TikS
Passi Noora Beat basket Järvenpää
Patrikainen Venla BC Nokia
Pekkala Edit Catz
Peltoniemi Helmi Turun Riento
Perko Nella WB-Pantterit
Peuhkurinen Emilia Espoo Basket Team
Puska Iiris SBG
Pyhälä Venla TikS
Rämö Moona Helsingin NMKY
Rättö Matleena Hyvinkään Ponteva
Rautakorpi Roosa Lapuan korikobrat
Rautanen Frida Leppävaaran Pyrintö
Reinikka Tilda Turun Riento
Riihimäki Vilja PuHu Juniorit
Rissanen Maisa Tapiolan Honka
Ristola Emma Tapiolan Honka
Ruoni Lotta Helmi Basket
Ruuhela Laura Lapuan korikobrat
Ruutiainen Silja YMCA Heinola
Söderlund Riikka Pakilan Visa
Saarelainen Olivia WB-Pantterit
Saari Ellen Helsingin NMKY
Sahuri Ella YMCA Heinola
Sajaniemi Lara Hyvinkään Ponteva
Saksanen Emma SBG
Sallinen Linda OrJy
Sallmen Oona WB-Pantterit
Salovaara Silja OrJy
Sandström Vanessa WB-Pantterit
Savela Leila KorsKu
Saviniemi Sohvi Turun Riento
Siikaluoma Ida Rovaniemen NMKY
Sohlberg Rosa Helmi Basket
Sola Kaisla Tampereen Pyrintö
Sorri Elsa Äänekosken Huima
Suomalainen Annina Tapiolan Honka
Suuronen Vilma PuHu Juniorit
Syvälahti Lotta TikS
Taipale Tinja YMCA Heinola
Taitto Vilma SBG
Takala Olivia Helsingin NMKY
Tammi Hilda Feeniks Basket
Thil Heta Lapuan korikobrat
Tiittanen Lotta Rauma Basket
Tinoco Ariadna Ura Basket
Tolonen Ooda Tampereen Pyrintö
Tunkkari Selma KlaNMKY
Tuominen Oona Espoo Basket Team
Tyrni Ada Tapiolan Honka
Välimäki Krista Helsingin NMKY
Vainionpää Vilhelmiina BC Nokia
Vanninen Annika WB-Pantterit
Vekkilä Tilda Peli-Karhut
Vuorinen Iiris PuHu Juniorit

Susi All Star -leirille kutsutut pojat:

Skunimi Etunimi Seura
Abbey Elmeri HoNsU
Aho Julius Espoo Basket Team
Ahokas Aaro Tampereen Pyrintö
Alanko Eelis Tapiolan Honka
Alasuutari Julius Rekolan Urheilijat
Al-Janabi Ali Urabasket
Annunen Jesse Turun NMKY
Ansamaa Matias Helsingin NMKY
Arjonen Kuutti Turun NMKY
Arvonen Viljami Korihait
Coskun Sinan Urabasket
Ebeling Johannes Tapiolan Honka
Eerikäinen Verneri Joensuun Kataja
Eskelinen Emil Tampereen Pyrintö
Förbom Aarne Turun NMKY
Filtness Roope HoNsU
Freudenthal Alex WB-Pantterit
Haapanen Eero Korihait
Hakanen Aapo BC Nokia
Harju Leo HoNsU
Havela Jimi Espoo Basket Team
Heikkinen Pyry Hyvinkään Ponteva
Heino Raj Topola
Heino Verne Tapiolan Honka
Hernetkoski Santeri MaSu
Hiipakka Leo Tampereen Pyrintö
Hiltunen Teemu Rovaniemen NMKY
Hirvonen Emil Tampereen Pyrintö
Hytönen Veeti Turun NMKY
Hytönen Eetu Turun NMKY
Ikola Aapo Rekolan Urheilijat
Inha Konsta Sykki
Inna Tuomas Turun NMKY
Järvinen Saku Korihait
Jenkins Mikael Linkki
Joannidis Luca Sykki
Johson Leo WB-Pantterit
Käyhkö Niilo Joensuun Kataja
Kangas Toivo Porvoon Tarmo
Kankahainen Eetu Beat Basket
Kantomaa Onni Rovaniemen NMKY
Karlin Matias Leppävaaran Pyrintö
Karlsson Atte Rekolan Urheilijat
Kartimo Niilo Rovaniemen NMKY
Kaunola Pyry Lahti Basketball Juniorit
Kerby Lucas Tampereen NMKY / Ymca tampere
Keskinen Riku-Petteri Beat Basket
Kilpi Kasper KTP
Kiraly Aleksi Tapiolan Honka
Kivinen Samu Loimaan Korikonkarit
Kivistö Vilho PuHu Juniorit
Koko Benjamin Linkki
Kortelainen Niko PuHu Juniorit
Kuivalainen Kalle Joensuun Kataja
Kymäläinen Elmeri Äänekosken huima
Lahtinen Anton Espoo Basket Team
Laine Verni HoNsU
Lalla Oskari Korihait
Lappalainen Miro Sykki
Lehtinen Peik KTP
Leikas Daniel PuHu Juniorit
Leivo Lukas Leppävaaran Pyrintö
Lepistö Pietari WB-Pantterit
Leppänen Nooa HoNsU
Lindberg Rasmus Tapiolan Honka
Lindeman Oskari Tampereen NMKY / Ymca tampere
Liukko Santeri MaSu
Lucas Kerby Tampereen NMKY / Ymca tampere
Luoto Niila Helsingin NMKY
Luusalo Otto PeU-Basket
Mäkelä Sisu Leppävaaran Pyrintö
Männistö Eelis Tampereen Pyrintö
Majasaari Mico BC Sisu
Makkonen Samuel Turun NMKY
Manninen Severi Linkki
Mantere Matias PuHu Juniorit
Marttinen Marius Topola
Mattila Antti Hyvinkään Ponteva
Mattila Kalle Hyvinkään Ponteva
Mero Mauno Helsingin NMKY
Kallio Mikael Raholan Pyrkivä
Moilanen Eeli Sykki
Montonen Aaron Tampereen Pyrintö
Muukkonen Anttu Leppävaaran Pyrintö
Nakari Elmeri Porvoon Tarmo
Numminen Samuel Urabasket
Nurmela Nikolai Helsingin NMKY
Nurminen Aapeli PuHu Juniorit ry
Nyman Joonas Hyvinkään Ponteva
Overton William Espoo Basket Team
Parikka Jaakko Leppävaaran Pyrintö
Peltola Olli LoU Basket
Peltonen Atte Leppävaaran Pyrintö
Pennanen Pekka Säynäsalon Riento
Pietiäinen Veikka Tapiolan Honka
Pihlajanmäki Juho Lapuan Korikobrat
Piipari Noel Muki
Pirttimäki Joni Säynäsalon Riento
Pohjola Justus Hyvinkään Ponteva
Poikonen Matias HoNsU
Polydorou Konstantinos Raision Palloseura
Pulkkanen Eetu PuHu Juniorit
Purimo Atte Urabasket
Puurttinen Veeti Lahti Basketball Juniorit
Pyykkö Eetu Kouvot
Räisänen Aalto Sykki
Rahikka Miko Tapiolan Honka
Raivio Aarni Helsingin NMKY
Rajamäki Jere Kouvot
Ranta Santtu Beat Basket
Rautavirta Reko Turun NMKY
Regner Leo Leppävaaran Pyrintö
Relander Elias Espoo Basket Team
Ruotsalainen Ville Tapiolan Honka
Särkkä Elias Säynätsalon Riento
Saarela Eemeli Tampereen Pyrintö
Saarikivi Henri Topola
Saarivainio Matias Linkki
Salden Leo PuHu Juniorit
Salo Akseli Leppävaaran Pyrintö
Salonen Aapo WB-Pantterit
Sane Alabatou Tampereen Pyrintö
Seppälä Topias Tampereen Pyrintö
Sheikhani Rewan Espoo Basket Team
Sikström Ville MaSu
Simola Otso Feeniks basket
Singh Curveer Tapiolan Honka
Sipilä Oskari Turun NMKY
Sohlman Rasmus LoU Basket
Soisalo Matias Espoo Basket Team
Sosala Eetu LoU Basket
Stepanoff Hugo Helsingin NMKY
Suntiola Aleksi YMCA Heinola
Suoniemi Oskari Lieto--Koris
Svahn Jasper Porvoon Tarmo
Syrjälä Lauri Feeniks basket
Tähtinen Timo Turun NMKY
Törmänen Jemi KoriKobrat
Törrönen Casimir Tapiolan Honka
Taatila Aaro Loimaan Korikonkarit
Taivaanranta Bejamin YMCA Heinola
Tenhovirta Sampo Topola
Tiainen Tomas Tapiolan Honka
Tolonen Akseli Tapiolan Honka
Tony Paakkinen YMCA Heinola
Tourunen Karri Rekolan Urheilijat
Tuominen Arvo Tampereen Pyrintö
Tuomisto Anthony Tapiolan Honka
Turunen Eetu Joensuun Kataja
Turunen Atte Kouvot
Ukkonen Verneri WB-Pantterit
Uotila Nico Sykki
Vaahersola Bayowa Lahti Basketball Juniorit
Vaarala Aaron Rauma Basket
Valtonen Aatu Turun NMKY
Varpio Ville-Veikko Porvoon Tarmo
Vartiainen Samuli Tapiolan Honka
Viita Jimi MaSu
Virtanen Franz Turun NMKY
Virtanen Emil Helsingin NMKY
Virtanen Elmo Petteri WB-Pantterit
Vuorenmaa Mikael Lapuan Korikobrat
Vuoti Jaakko Tampereen Pyrintö
Vyyryläinen viljami Urabasket
Ylijoki Kaapo Rekolan Urheilijat
Ylimäki Rasmus MaSu
Äärilä  Roope Rauma Basket
 
4.11.2019 10:54 Susi All Star

Poikien Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsuttu 77 pelaajaa

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 77 pelaajaa poikien Susi All Star Cup -tapahtumaan, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 28.11.-1.12.2019.

1.11.2019 11:01 Susi All Star

Tyttöjen Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsuttu 56 pelaajaa

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 56 pelaajaa tyttöjen Susi All Star Cup -tapahtumaan, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 28.11.-1.12.2019.

31.10.2019 08:10 Koripalloliitto tiedottaa

Suomi ja Kisakallio isännöivät nuorten PM-kisoja ainakin vuoteen 2021 asti

Suomi oli jo aiemmin saanut järjestelyvastuun vuoden 2020 kisoihin. Pohjoismaiden koripalloliittojen kokous myönsi Kisakalliolle lisävuoden lokakuun kokouksessaan.

26.9.2019 15:55 Susi All Star

Susi All Star -kolmosleirille kutsuttu vuosina 2005-2006 syntyneitä pelaajia

Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2005-2006 syntyneitä tyttöjä ja poikia kolmannelle Susi All Star -leirille. Sekä tyttöjen että poikien leirit pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 24.-27.10.2019.

30.8.2019 21:42 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille tytöille kymmenes sija EM-kisoissa

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Suomi taipui viimeisessä ottelussaan Saksalle 42-63 (18-35). Tappion vuoksi Suomi sijoittui turnauksessa kymmenenneksi.

29.8.2019 22:33 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat tytöt kellistivät Unkarin toistamiseen EM-kisoissa

16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa Suomi pelaa huomenna päätöspelissään yhdeksännestä sijasta, kun Sudenpennut voitti jo toista kertaa Unkarin 64-49 (36-27). Suomi ja Unkari kohtasivat toisensa jo alkulohkossa.

27.8.2019 21:19 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat tytöt pitivät paikkansa A-divisioonassa, Sudenpennuille puolustusvoitto Puolasta

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Suomen puolustus oli rautaa, kun Sudenpennut voitti tärkeässä ottelussa Puolan 63-40 (27-21). Voitolla Suomi varmisti paikkansa A-divisioonaan myös ensi kaudeksi.

26.8.2019 20:35 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat tytöt kaatuivat saappaat jalassa Ranskalle

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Suomi jäi ulos kahdeksan parhaan joukosta, kun Ranska oli lopulta parempi loppulukemin 65-56 (34-32). Suomella on mahdollisuus huomenna varmistaa A-divisioonapaikka Puolaa vastaan.

24.8.2019 22:28 Sudenpennut

Venäjä vei alkulohkon päätöspelin Suomelta 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisojen alkulohkon päätöspelissä Suomi hävisi Venäjälle loppulukemin 54-78 (28-40). Suomen pelit jatkuvat maanantaina pudotuspelien merkeissä.

23.8.2019 22:49 Sudenpennut

Hallitseva Euroopan mestari Italia liikaa Suomen 16-vuotiaille tytöille EM-kisoissa

Eilen A-divisioonan EM-kisojen avausottelussaan Unkarin voittanut Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue joutui tänään tyytymään tappioon, kun ikäluokan hallitseva Euroopan mestari Italia oli parempi loppulukemin 49-70 (20-37).

23.8.2019 09:10 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille tytöille upea voitto Unkarista EM-kisojen avauspäivänä

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisoissa Skopjessa Suomi nappasi ensimmäisessä ottelussaan voiton Unkarista 63-70 (40-39). Unkari on aikaisemmin kesällä järjestettyjen Euroopan nuorten olympiafestivaalien hopeamitalisti.

21.8.2019 10:50 Sudenpennut

Sudenpentujen kesän viimeiset EM-kisat: 16-vuotiaat tytöt aloittavat EM-savottansa Skopjessa

16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisat alkavat huomenna torstaina 22.8. Skopjessa. Suomella on edessä haastava alkulohko, jossa Suomen lisäksi ovat Italia, Unkari ja Venäjä. Avauspelissä vastaan tulee Euroopan nuorten olympiafestivaaleilla hopeaa voittanut Unkari.

17.8.2019 19:09 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat pojat pieksivät EM-päätöspelissään Unkarin

16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi sijoittui kolmanneksitoista, kun Sudenpennut voitti päätöspelissään Unkarin 91-61 (42-25).

16.8.2019 18:45 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille pojille voitto Irlannista puolustuksen kautta

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue voitti Irlannin B-divisioonan EM-kisoissa 64-83 (35-32). Voiton myötä Suomi pelaa huomenna turnauksen 13. sijasta Unkaria vastaan.

15.8.2019 21:19 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt kellistivät Kreikan EM-kenraalissa, 16-vuotiailla pojille tappio EM-kisoissa

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue pelasi menestyksekkään viimeisen harjoitusmaaottelun ennen A-divisioonan EM-kisoja pieksemällä Kreikan Susi Training Centerissä 69-64 (31-29). 16-vuotiaiden poikien maajoukkue hävisi B-divisioonan EM-kisoissa Ukrainalle.

14.8.2019 20:17 Sudenpennut

Kreikka karkasi kolmannella neljänneksellä Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen kynsistä

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen kahden viimeisen A-divisioonan EM-kisoihin valmistavan maaottelun ensimmäinen osa päättyi 55-58 (22-24) tappioon Kreikalle Kisakallion Susi Training Centerissä. Kreikka karkasi kolmannella neljänneksellä ja Sudenpentujen loppukiriltä loppui aika kesken.

14.8.2019 00:03 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille pojille alkulohkon kolmas sija Slovakia-voitolla

16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi nappasi alkulohkonsa kolmannen sijan voittamalla Slovakian 70-55 (33-21). Suomen pelit jatkuvat torstaina sijoista 9-16.

13.8.2019 10:25 Sudenpennut

Sudenpennuilla edessä kesän viimeiset kotimaaottelut, 16-vuotiaat tytöt saavat vieraakseen Kreikan

Suomen nuorisomaajoukkueet pelaavat kesän viimeiset kotimaaottelut Kisakallion Susi Training Centerissä, kun Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue emännöi keskiviikkona ja torstaina Kreikkaa.

12.8.2019 21:49 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille pojille kirvelevä tappio Romaniaa vastaan

16-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisoissa Suomi koki kovan kolauksen, kun Sudenpennut menetti mahdollisuutensa kahdeksan parhaan joukkoon häviten Romanialle 58-83 (19-43). Suomi pelaa viimeisen alkulohkon pelinsä huomenna Slovakiaa vastaan.

11.8.2019 22:49 Sudenpennut

Bulgaria vei EM-finaalin, Suomen 20-vuotiaat naiset B-divisioonan hopealle

20-vuotiaiden naisten B-divisioonan EM-kisoissa Suomi joutui tyytymään hopeaan, kun Bulgaria vei voiton loppulukemin 80-75 (42-36) Sudenpentujen kuonon edestä. Tappiosta huolimatta turnaus oli Suomen 20-vuotiaille naisille menestyksekäs paluu EM-tasolle, josta palkintona nousu A-divisioonaan ensi kesäksi.

Näytä lisää vastaavia