Susi All Star -leirille kutsuttu yli 300 pelaajaa

3.5.2019 16:15 Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2005 tai myöhemmin syntyneitä tyttöjä ja poikia Susi All Star -leireille, jotka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 19.-22.5.

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen vaihe. Vuosittain järjestettävän All Stars -leirityksen kautta pelaajat hankkivat ensimmäisiä kokemuksiaan maajoukkueleirityksestä, sen haastetasosta sekä toimintakulttuurista yhdessä ikäluokkansa muiden pelaajien kanssa. 

Koripalloliiton pelaajapolun, SUSI-ohjelman, strategisena suuntana on vahvistaa alle 16 -vuotiaiden pelaajakoulutusta entisestään. Yhtenä keskeisenä ajatuksena on viedä maajoukkuevalmennus koskettamaan aikaisempaa enemmän pelaajien koko vuosikiertoa ja toimintatavallisesti muuttaa ohjelmaa niin, että All Stars -leirityksen jälkeen ikäluokan kanssa aloittava valmennusryhmä toimii ko. ikäluokan kanssa 16-vuotiaiden EM-kilpailuihin saakka.   

Susi All Star -leirille kutsutut tytöt:

Sukunimi Etunimi Seura
Aalto Julia Ura Basket
Aarnisalo Elina Tapiolan Honka
Adler Emma Espoo Basket Team
Ahlava Helmi ToPo
Ahola Emma Helmi Basket
Ahtola Suvi Espoo Basket Team
Björklund Emilia Tapiolan Honka
Feodoroff Ella Helsingin NMKY
Forsström Siiri WB-Pantterit
Granström Matilda Ura Basket
Haanpää Saana Ylivieskan Kuula
Halonen Aino Hyvinkään Ponteva
Hamdi Carolina BC Nokia
Harju-Jeanty Lotta Espoo Basket Team
Heikkilä Netta Tampereen Pyrintö
Heinonen Rita Turun Riento
Hellsten Fiia Feeniks Basket
Helminen Milja Hyvinkään Ponteva
Hoikkala Sofia SBG
Hosio Nelli Honsu
Hult Amalia WB-Pantterit
Hurme Adalia Hyvinkään Ponteva
Hurme Iines Hyvinkään Ponteva
Isomäki Eveliina Helmi Basket
Jelkänen Sonja Ura Basket
Joensuu Lumi Pakilan Visa
Johansson Sofia SBG
Jokela Stella Tapiolan Honka
Jokinen Disa SBG
Jokinen Silja KorsKu
Jokinen Emilia Tampereen Pyrintö
Jormalainen Saana WB-Pantterit
Juusela Anni Tapiolan Honka
Jylhä Opri Porvoon Tarmo
Kantero Emma ToPo
Karsila Aino UU-Korihait
Kaseva Inkeri Feeniks Basket
Katajavuori Anni Tapiolan Honka
Kemppainen Oona TikS
Keurulainen Aino SBG
Koivukangas Olivia Taivalkosken Kuohu
Kolehmainen Saga Naantalin Koripalloilijat
Konowalczyk Lotta Espoo Basket Team
Korkeasalo Helmi Rovaniemen NMKY
Korpela Viivi Honsu
Koskelainen Oona Helmi Basket
Koskinen Jasmine Turun Riento
Kurki Krista PuHu Juniorit
Kuisma Laura Oulun NMKY
Kujanpää Iida Tampereen Pyrintö
Kumpulainen Ella ToPo
Kuosmanen Frida Espoo Basket Team
Kupiainen Laura Tampereen Pyrintö
Laaksonen Lotta Catz
Laiho Roosa Äänekosken Huima
Laitila Jessica Espoo Basket Team
Lang Tessa Helmi Basket
Latvala Emma Pakilan Visa
Laukkanen Lydia Leppävaaran Pyrintö
Lehmusto Erin Helsingin NMKY
Lehto Heli Tapiolan Honka
Leinonen Henna Leppävaaran Pyrintö
Leiviskä Miia SBG
Luokkanen Laura Taivalkosken Kuohu
Mäntykivi Veera Catz
Mäntymaa Tytti Hyvinkään Ponteva
Manninen Vera Klaukkalan nmky
Martola Fanny Tapiolan Honka
Mattila Neea Ylivieskan Kuula
Mattola Joanna Orimattilan Jymy
Mensonen Liina Topo
Merikari Minttu Tapiolan Honka
Messala Annika Espoo Basket Team
Moilanen Saara YMCA Heinola
Moisio Hymy Pakilan Visa
Montin Oona Oulun NMKY
Niemelä Emma Ylivieskan Kuula
Niemelä Milla Salon Vilpas
Nieminen Vilma SBG
Rokolampi Niina Taivalkosken Kuohu
Niinilampi Anitta Helsingin NMKY
Niinistö Alli Espoo Basket Team
Niskanen Sani Äänekosken Huima
Noopila Ulla Helsingin NMKY
Norhomaa Nea Tapiolan Honka
Nousiainen Iina TikS
Ntoko Winnie Espoo Basket Team
Nurmi Ella PuHu Juniorit
Nynäs Wanna Tampereen Pyrintö
Ojala Kiira BC Nokia
Ojanen Jenny Feeniks Basket
Pällijeff Fanni Tampereen Pyrintö
Pakkanen Siiri Catz
Palmroos Sofi Tapiolan Honka
Palo Bella BC Nokia
Partanen Julia Taivalkosken Kuohu
Pasanen Aada TikS
Passi Noora Beat basket Järvenpää
Patrikainen Venla BC Nokia
Pekkala Edit Catz
Peltoniemi Helmi Turun Riento
Perko Nella WB-Pantterit
Peuhkurinen Emilia Espoo Basket Team
Puska Iiris SBG
Pyhälä Venla TikS
Rämö Moona Helsingin NMKY
Rättö Matleena Hyvinkään Ponteva
Rautakorpi Roosa Lapuan korikobrat
Rautanen Frida Leppävaaran Pyrintö
Reinikka Tilda Turun Riento
Riihimäki Vilja PuHu Juniorit
Rissanen Maisa Tapiolan Honka
Ristola Emma Tapiolan Honka
Ruoni Lotta Helmi Basket
Ruuhela Laura Lapuan korikobrat
Ruutiainen Silja YMCA Heinola
Söderlund Riikka Pakilan Visa
Saarelainen Olivia WB-Pantterit
Saari Ellen Helsingin NMKY
Sahuri Ella YMCA Heinola
Sajaniemi Lara Hyvinkään Ponteva
Saksanen Emma SBG
Sallinen Linda OrJy
Sallmen Oona WB-Pantterit
Salovaara Silja OrJy
Sandström Vanessa WB-Pantterit
Savela Leila KorsKu
Saviniemi Sohvi Turun Riento
Siikaluoma Ida Rovaniemen NMKY
Sohlberg Rosa Helmi Basket
Sola Kaisla Tampereen Pyrintö
Sorri Elsa Äänekosken Huima
Suomalainen Annina Tapiolan Honka
Suuronen Vilma PuHu Juniorit
Syvälahti Lotta TikS
Taipale Tinja YMCA Heinola
Taitto Vilma SBG
Takala Olivia Helsingin NMKY
Tammi Hilda Feeniks Basket
Thil Heta Lapuan korikobrat
Tiittanen Lotta Rauma Basket
Tinoco Ariadna Ura Basket
Tolonen Ooda Tampereen Pyrintö
Tunkkari Selma KlaNMKY
Tuominen Oona Espoo Basket Team
Tyrni Ada Tapiolan Honka
Välimäki Krista Helsingin NMKY
Vainionpää Vilhelmiina BC Nokia
Vanninen Annika WB-Pantterit
Vekkilä Tilda Peli-Karhut
Vuorinen Iiris PuHu Juniorit

Susi All Star -leirille kutsutut pojat:

Skunimi Etunimi Seura
Abbey Elmeri HoNsU
Aho Julius Espoo Basket Team
Ahokas Aaro Tampereen Pyrintö
Alanko Eelis Tapiolan Honka
Alasuutari Julius Rekolan Urheilijat
Al-Janabi Ali Urabasket
Annunen Jesse Turun NMKY
Ansamaa Matias Helsingin NMKY
Arjonen Kuutti Turun NMKY
Arvonen Viljami Korihait
Coskun Sinan Urabasket
Ebeling Johannes Tapiolan Honka
Eerikäinen Verneri Joensuun Kataja
Eskelinen Emil Tampereen Pyrintö
Förbom Aarne Turun NMKY
Filtness Roope HoNsU
Freudenthal Alex WB-Pantterit
Haapanen Eero Korihait
Hakanen Aapo BC Nokia
Harju Leo HoNsU
Havela Jimi Espoo Basket Team
Heikkinen Pyry Hyvinkään Ponteva
Heino Raj Topola
Heino Verne Tapiolan Honka
Hernetkoski Santeri MaSu
Hiipakka Leo Tampereen Pyrintö
Hiltunen Teemu Rovaniemen NMKY
Hirvonen Emil Tampereen Pyrintö
Hytönen Veeti Turun NMKY
Hytönen Eetu Turun NMKY
Ikola Aapo Rekolan Urheilijat
Inha Konsta Sykki
Inna Tuomas Turun NMKY
Järvinen Saku Korihait
Jenkins Mikael Linkki
Joannidis Luca Sykki
Johson Leo WB-Pantterit
Käyhkö Niilo Joensuun Kataja
Kangas Toivo Porvoon Tarmo
Kankahainen Eetu Beat Basket
Kantomaa Onni Rovaniemen NMKY
Karlin Matias Leppävaaran Pyrintö
Karlsson Atte Rekolan Urheilijat
Kartimo Niilo Rovaniemen NMKY
Kaunola Pyry Lahti Basketball Juniorit
Kerby Lucas Tampereen NMKY / Ymca tampere
Keskinen Riku-Petteri Beat Basket
Kilpi Kasper KTP
Kiraly Aleksi Tapiolan Honka
Kivinen Samu Loimaan Korikonkarit
Kivistö Vilho PuHu Juniorit
Koko Benjamin Linkki
Kortelainen Niko PuHu Juniorit
Kuivalainen Kalle Joensuun Kataja
Kymäläinen Elmeri Äänekosken huima
Lahtinen Anton Espoo Basket Team
Laine Verni HoNsU
Lalla Oskari Korihait
Lappalainen Miro Sykki
Lehtinen Peik KTP
Leikas Daniel PuHu Juniorit
Leivo Lukas Leppävaaran Pyrintö
Lepistö Pietari WB-Pantterit
Leppänen Nooa HoNsU
Lindberg Rasmus Tapiolan Honka
Lindeman Oskari Tampereen NMKY / Ymca tampere
Liukko Santeri MaSu
Lucas Kerby Tampereen NMKY / Ymca tampere
Luoto Niila Helsingin NMKY
Luusalo Otto PeU-Basket
Mäkelä Sisu Leppävaaran Pyrintö
Männistö Eelis Tampereen Pyrintö
Majasaari Mico BC Sisu
Makkonen Samuel Turun NMKY
Manninen Severi Linkki
Mantere Matias PuHu Juniorit
Marttinen Marius Topola
Mattila Antti Hyvinkään Ponteva
Mattila Kalle Hyvinkään Ponteva
Mero Mauno Helsingin NMKY
Kallio Mikael Raholan Pyrkivä
Moilanen Eeli Sykki
Montonen Aaron Tampereen Pyrintö
Muukkonen Anttu Leppävaaran Pyrintö
Nakari Elmeri Porvoon Tarmo
Numminen Samuel Urabasket
Nurmela Nikolai Helsingin NMKY
Nurminen Aapeli PuHu Juniorit ry
Nyman Joonas Hyvinkään Ponteva
Overton William Espoo Basket Team
Parikka Jaakko Leppävaaran Pyrintö
Peltola Olli LoU Basket
Peltonen Atte Leppävaaran Pyrintö
Pennanen Pekka Säynäsalon Riento
Pietiäinen Veikka Tapiolan Honka
Pihlajanmäki Juho Lapuan Korikobrat
Piipari Noel Muki
Pirttimäki Joni Säynäsalon Riento
Pohjola Justus Hyvinkään Ponteva
Poikonen Matias HoNsU
Polydorou Konstantinos Raision Palloseura
Pulkkanen Eetu PuHu Juniorit
Purimo Atte Urabasket
Puurttinen Veeti Lahti Basketball Juniorit
Pyykkö Eetu Kouvot
Räisänen Aalto Sykki
Rahikka Miko Tapiolan Honka
Raivio Aarni Helsingin NMKY
Rajamäki Jere Kouvot
Ranta Santtu Beat Basket
Rautavirta Reko Turun NMKY
Regner Leo Leppävaaran Pyrintö
Relander Elias Espoo Basket Team
Ruotsalainen Ville Tapiolan Honka
Särkkä Elias Säynätsalon Riento
Saarela Eemeli Tampereen Pyrintö
Saarikivi Henri Topola
Saarivainio Matias Linkki
Salden Leo PuHu Juniorit
Salo Akseli Leppävaaran Pyrintö
Salonen Aapo WB-Pantterit
Sane Alabatou Tampereen Pyrintö
Seppälä Topias Tampereen Pyrintö
Sheikhani Rewan Espoo Basket Team
Sikström Ville MaSu
Simola Otso Feeniks basket
Singh Curveer Tapiolan Honka
Sipilä Oskari Turun NMKY
Sohlman Rasmus LoU Basket
Soisalo Matias Espoo Basket Team
Sosala Eetu LoU Basket
Stepanoff Hugo Helsingin NMKY
Suntiola Aleksi YMCA Heinola
Suoniemi Oskari Lieto--Koris
Svahn Jasper Porvoon Tarmo
Syrjälä Lauri Feeniks basket
Tähtinen Timo Turun NMKY
Törmänen Jemi KoriKobrat
Törrönen Casimir Tapiolan Honka
Taatila Aaro Loimaan Korikonkarit
Taivaanranta Bejamin YMCA Heinola
Tenhovirta Sampo Topola
Tiainen Tomas Tapiolan Honka
Tolonen Akseli Tapiolan Honka
Tony Paakkinen YMCA Heinola
Tourunen Karri Rekolan Urheilijat
Tuominen Arvo Tampereen Pyrintö
Tuomisto Anthony Tapiolan Honka
Turunen Eetu Joensuun Kataja
Turunen Atte Kouvot
Ukkonen Verneri WB-Pantterit
Uotila Nico Sykki
Vaahersola Bayowa Lahti Basketball Juniorit
Vaarala Aaron Rauma Basket
Valtonen Aatu Turun NMKY
Varpio Ville-Veikko Porvoon Tarmo
Vartiainen Samuli Tapiolan Honka
Viita Jimi MaSu
Virtanen Franz Turun NMKY
Virtanen Emil Helsingin NMKY
Virtanen Elmo Petteri WB-Pantterit
Vuorenmaa Mikael Lapuan Korikobrat
Vuoti Jaakko Tampereen Pyrintö
Vyyryläinen viljami Urabasket
Ylijoki Kaapo Rekolan Urheilijat
Ylimäki Rasmus MaSu
Äärilä  Roope Rauma Basket
 
14.5.2019 16:57 Sudenpennut

20-vuotiaiden miesten maajoukkue kutsuttu Pasilaan

Suomen Koripalloliitto on kutsunut kaksikymmentä Sudenpentua 20-vuotiaiden miesten maajoukkueleirille, joka pidetään Helsingissä Pasilan urheilutalolla 3.-6.6.2019.

14.5.2019 16:45 Sudenpennut

Maajoukkueet MU16 2020 ja WU16 2020 kutsuttu valintaleirille

Suomen Koripalloliitto on kutsunut nuoria lupauksia WU16 2020 ja MU16 2020 maajoukkueiden valintaleirille, jotka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 3.-6.6.2019.

6.5.2019 13:58 Sudenpennut

16-vuotiaiden poikien maajoukkueen valintaleirille kutsutut pelaajat

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 33 pelaajaa 16-vuotiaiden poikien maajoukkueen valintaleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 23.-26.5.

30.4.2019 11:19 Sudenpennut

18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen valintaleirille kutsutut pelaajat

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 27 pelaajaa 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen valintaleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 23.-26.5.

30.4.2019 11:12 Sudenpennut

16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen valintaleirille kutsutut pelaajat

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 40 pelaajaa 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen valintaleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 23.-26.5.

30.4.2019 11:09 Sudenpennut

Nuorten PM-kisat pelataan kesällä jälleen Kisakalliossa

Alle 16- ja 18-vuotiaiden nuorten Pohjoismaiden mestaruudet ratkotaan jälleen Kisakalliossa Lohjalla, 27.6.-1.7.2019. Tutustu otteluohjelmaan ja hae mukaan vapaaehtoiseksi.

30.4.2019 10:28 Sudenpennut

18-vuotiaiden poikien maajoukkueen valintaleirille kutsutut pelaajat

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 29 pelaajaa 18-vuotiaiden poikien valintaleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 23.-26.5. Toukokuun leiriltä valitaan 14-16 pelaajaa kesän maajoukkuerinkiin.

2.4.2019 14:00 Susi All Star

SUSI All Stars -pelaajakartoituksen ilmoittautuminen avoinna 10.4. asti

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen vaihe. Vuosittain järjestettävän All Stars -leirityksen kautta pelaajat hankkivat ensimmäisiä kokemuksiaan maajoukkueleirityksestä, sen haastetasosta sekä toimintakulttuurista yhdessä ikäluokkansa muiden pelaajien kanssa. Seuravalmentajien tehtävänä on ilmoittaa Suden polulle pyrkivät vuonna 05-06 syntyneet pelaajansa SUSI All Star leiritykseen 10.4. mennessä.

1.4.2019 08:46 NCAA

Nenna Lindström siirtyy ensi kaudeksi Liberty Universityyn

Viimeiset kaksi kautta Western Wyomingissa NJCAA:ta pelannut Nenna Lindström, 20, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han Liberty Universityyn.

7.3.2019 11:16 Susiladies

Naisten universiadijoukkue, 20-vuotiaiden maajoukkue ja Susiladies yhteistyössä maajoukkuekesänä 2019

Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on laittanut kutsun naisten universiadijoukkueen ehdokkaille, 20-vuotiaiden naisten maajoukkueelle ja Susiladies-pelaajille muodostaakseen yhden ison harjoitusryhmän maajoukkuekesälle 2019.

25.2.2019 09:22 Susiladies

HBA:n Anna Kahelin Mainen yliopistoon

HBA:n ikitaistelija Anna Kahelin, 19, siirtyy tulevaksi kaudeksi Atlantin taakse Yhdysvaltojen yliopistosarjan NCAA:n Maineen.

20.2.2019 16:39 Susiladies

Susiladiesin huippulupaus Sara Bejedi sitoutunut Arizona Stateen

HBA:n ja Susiladiesin huippulupaus Sara Bejedi, 18, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistoparketeille Arizona Staten yliopistoon.

24.1.2019 12:19 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet 2020 kutsuttu leirille

Suomen Koripalloliitto on kutsunut Suomen MU16- ja WU16 2020 -maajoukkueleirille nuoria Sudenpentuja. Kummankin sukupuolen leirit pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 21.-24.2.2019.

22.1.2019 08:52 Sudenpennut

Sudenpentujen maajoukkuevalmentajat valittu kesälle 2019

Suomen nuorisomaajoukkueiden valmentajat maajoukkuekesälle 2019 on valittu. Sudenpennut on myös tulevana kesänä huippuvalmentajien opissa.

13.1.2019 09:53 Sudenpennut

Sudenpentujen Perttu Blomgren: ”Pallollisen puolustus on vahvuuteni”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa Perttu Blomgren, 17, valittiin koko turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi, kun Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue huuhtoi kultaa puhtaalla pelillä.

9.1.2019 12:34 Pääjuttu

Sudenpentujen Emerita Mashaire: ”Vahvat ajot kohti koria on mun juttu”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa nähtiin jälleen kerran Suomen tulevaisuuden koripallolupauksia. Yhtenä tähtenä tuikki Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen Emerita Mashaire, 17.

5.1.2019 22:32 Sudenpennut

Suomen poikamaajoukkueille kulta ja hopea Balticista

Vuotuisessa Baltic Sea Basketball Cupin päätöspäivänä Suomen 16- ja 18-vuotiaat pojat voittivat molemmat Ruotsin. Suomen 18-vuotiaat pojat voittivat samalla koko turnauksen.

5.1.2019 22:24 Sudenpennut

Suomen tytöille voitot Ruotsista, Kuier löi kaksi donkkia

Suomen 16- ja 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueet päättivät vuotuisen Baltic Sea Basketball Cupin voittoihin Ruotsista. Päivän herkkupaloista vastasi Awak Kuier, joka donkkasi kahdesti kahteen minuuttiin.

5.1.2019 00:16 Sudenpennut

Suomen tyttömaajoukkueet pesivät turkkinsa

Eilen Baltic Sea Basketball Cupin avauspäivinä kaksi tappiota kärsineet Suomen 16- ja 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueet pieksivät molemmat ylivoimaisesti Viron Tallinnassa.

5.1.2019 00:08 Sudenpennut

18-vuotiaat pojat kellistivät puolustuksellaan Viron

Perinteikkäässä Tallinnan Baltic Sea Basketball Cupissa Suomen 18-vuotiaat pojat esittelivät puolustuspotentiaaliaan korjaten 81-59 (45-26) -voiton Virosta. Suomen 16-vuotiaat pojat taas hävisivät Virolle jatkoajan jälkeen.

Näytä lisää vastaavia