Susi All Star -leirille kutsuttu yli 300 pelaajaa

3.5.2019 16:15 Suomen Koripalloliitto on kutsunut vuonna 2005 tai myöhemmin syntyneitä tyttöjä ja poikia Susi All Star -leireille, jotka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 19.-22.5.

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen vaihe. Vuosittain järjestettävän All Stars -leirityksen kautta pelaajat hankkivat ensimmäisiä kokemuksiaan maajoukkueleirityksestä, sen haastetasosta sekä toimintakulttuurista yhdessä ikäluokkansa muiden pelaajien kanssa. 

Koripalloliiton pelaajapolun, SUSI-ohjelman, strategisena suuntana on vahvistaa alle 16 -vuotiaiden pelaajakoulutusta entisestään. Yhtenä keskeisenä ajatuksena on viedä maajoukkuevalmennus koskettamaan aikaisempaa enemmän pelaajien koko vuosikiertoa ja toimintatavallisesti muuttaa ohjelmaa niin, että All Stars -leirityksen jälkeen ikäluokan kanssa aloittava valmennusryhmä toimii ko. ikäluokan kanssa 16-vuotiaiden EM-kilpailuihin saakka.   

Susi All Star -leirille kutsutut tytöt:

Sukunimi Etunimi Seura
Aalto Julia Ura Basket
Aarnisalo Elina Tapiolan Honka
Adler Emma Espoo Basket Team
Ahlava Helmi ToPo
Ahola Emma Helmi Basket
Ahtola Suvi Espoo Basket Team
Björklund Emilia Tapiolan Honka
Feodoroff Ella Helsingin NMKY
Forsström Siiri WB-Pantterit
Granström Matilda Ura Basket
Haanpää Saana Ylivieskan Kuula
Halonen Aino Hyvinkään Ponteva
Hamdi Carolina BC Nokia
Harju-Jeanty Lotta Espoo Basket Team
Heikkilä Netta Tampereen Pyrintö
Heinonen Rita Turun Riento
Hellsten Fiia Feeniks Basket
Helminen Milja Hyvinkään Ponteva
Hoikkala Sofia SBG
Hosio Nelli Honsu
Hult Amalia WB-Pantterit
Hurme Adalia Hyvinkään Ponteva
Hurme Iines Hyvinkään Ponteva
Isomäki Eveliina Helmi Basket
Jelkänen Sonja Ura Basket
Joensuu Lumi Pakilan Visa
Johansson Sofia SBG
Jokela Stella Tapiolan Honka
Jokinen Disa SBG
Jokinen Silja KorsKu
Jokinen Emilia Tampereen Pyrintö
Jormalainen Saana WB-Pantterit
Juusela Anni Tapiolan Honka
Jylhä Opri Porvoon Tarmo
Kantero Emma ToPo
Karsila Aino UU-Korihait
Kaseva Inkeri Feeniks Basket
Katajavuori Anni Tapiolan Honka
Kemppainen Oona TikS
Keurulainen Aino SBG
Koivukangas Olivia Taivalkosken Kuohu
Kolehmainen Saga Naantalin Koripalloilijat
Konowalczyk Lotta Espoo Basket Team
Korkeasalo Helmi Rovaniemen NMKY
Korpela Viivi Honsu
Koskelainen Oona Helmi Basket
Koskinen Jasmine Turun Riento
Kurki Krista PuHu Juniorit
Kuisma Laura Oulun NMKY
Kujanpää Iida Tampereen Pyrintö
Kumpulainen Ella ToPo
Kuosmanen Frida Espoo Basket Team
Kupiainen Laura Tampereen Pyrintö
Laaksonen Lotta Catz
Laiho Roosa Äänekosken Huima
Laitila Jessica Espoo Basket Team
Lang Tessa Helmi Basket
Latvala Emma Pakilan Visa
Laukkanen Lydia Leppävaaran Pyrintö
Lehmusto Erin Helsingin NMKY
Lehto Heli Tapiolan Honka
Leinonen Henna Leppävaaran Pyrintö
Leiviskä Miia SBG
Luokkanen Laura Taivalkosken Kuohu
Mäntykivi Veera Catz
Mäntymaa Tytti Hyvinkään Ponteva
Manninen Vera Klaukkalan nmky
Martola Fanny Tapiolan Honka
Mattila Neea Ylivieskan Kuula
Mattola Joanna Orimattilan Jymy
Mensonen Liina Topo
Merikari Minttu Tapiolan Honka
Messala Annika Espoo Basket Team
Moilanen Saara YMCA Heinola
Moisio Hymy Pakilan Visa
Montin Oona Oulun NMKY
Niemelä Emma Ylivieskan Kuula
Niemelä Milla Salon Vilpas
Nieminen Vilma SBG
Rokolampi Niina Taivalkosken Kuohu
Niinilampi Anitta Helsingin NMKY
Niinistö Alli Espoo Basket Team
Niskanen Sani Äänekosken Huima
Noopila Ulla Helsingin NMKY
Norhomaa Nea Tapiolan Honka
Nousiainen Iina TikS
Ntoko Winnie Espoo Basket Team
Nurmi Ella PuHu Juniorit
Nynäs Wanna Tampereen Pyrintö
Ojala Kiira BC Nokia
Ojanen Jenny Feeniks Basket
Pällijeff Fanni Tampereen Pyrintö
Pakkanen Siiri Catz
Palmroos Sofi Tapiolan Honka
Palo Bella BC Nokia
Partanen Julia Taivalkosken Kuohu
Pasanen Aada TikS
Passi Noora Beat basket Järvenpää
Patrikainen Venla BC Nokia
Pekkala Edit Catz
Peltoniemi Helmi Turun Riento
Perko Nella WB-Pantterit
Peuhkurinen Emilia Espoo Basket Team
Puska Iiris SBG
Pyhälä Venla TikS
Rämö Moona Helsingin NMKY
Rättö Matleena Hyvinkään Ponteva
Rautakorpi Roosa Lapuan korikobrat
Rautanen Frida Leppävaaran Pyrintö
Reinikka Tilda Turun Riento
Riihimäki Vilja PuHu Juniorit
Rissanen Maisa Tapiolan Honka
Ristola Emma Tapiolan Honka
Ruoni Lotta Helmi Basket
Ruuhela Laura Lapuan korikobrat
Ruutiainen Silja YMCA Heinola
Söderlund Riikka Pakilan Visa
Saarelainen Olivia WB-Pantterit
Saari Ellen Helsingin NMKY
Sahuri Ella YMCA Heinola
Sajaniemi Lara Hyvinkään Ponteva
Saksanen Emma SBG
Sallinen Linda OrJy
Sallmen Oona WB-Pantterit
Salovaara Silja OrJy
Sandström Vanessa WB-Pantterit
Savela Leila KorsKu
Saviniemi Sohvi Turun Riento
Siikaluoma Ida Rovaniemen NMKY
Sohlberg Rosa Helmi Basket
Sola Kaisla Tampereen Pyrintö
Sorri Elsa Äänekosken Huima
Suomalainen Annina Tapiolan Honka
Suuronen Vilma PuHu Juniorit
Syvälahti Lotta TikS
Taipale Tinja YMCA Heinola
Taitto Vilma SBG
Takala Olivia Helsingin NMKY
Tammi Hilda Feeniks Basket
Thil Heta Lapuan korikobrat
Tiittanen Lotta Rauma Basket
Tinoco Ariadna Ura Basket
Tolonen Ooda Tampereen Pyrintö
Tunkkari Selma KlaNMKY
Tuominen Oona Espoo Basket Team
Tyrni Ada Tapiolan Honka
Välimäki Krista Helsingin NMKY
Vainionpää Vilhelmiina BC Nokia
Vanninen Annika WB-Pantterit
Vekkilä Tilda Peli-Karhut
Vuorinen Iiris PuHu Juniorit

Susi All Star -leirille kutsutut pojat:

Skunimi Etunimi Seura
Abbey Elmeri HoNsU
Aho Julius Espoo Basket Team
Ahokas Aaro Tampereen Pyrintö
Alanko Eelis Tapiolan Honka
Alasuutari Julius Rekolan Urheilijat
Al-Janabi Ali Urabasket
Annunen Jesse Turun NMKY
Ansamaa Matias Helsingin NMKY
Arjonen Kuutti Turun NMKY
Arvonen Viljami Korihait
Coskun Sinan Urabasket
Ebeling Johannes Tapiolan Honka
Eerikäinen Verneri Joensuun Kataja
Eskelinen Emil Tampereen Pyrintö
Förbom Aarne Turun NMKY
Filtness Roope HoNsU
Freudenthal Alex WB-Pantterit
Haapanen Eero Korihait
Hakanen Aapo BC Nokia
Harju Leo HoNsU
Havela Jimi Espoo Basket Team
Heikkinen Pyry Hyvinkään Ponteva
Heino Raj Topola
Heino Verne Tapiolan Honka
Hernetkoski Santeri MaSu
Hiipakka Leo Tampereen Pyrintö
Hiltunen Teemu Rovaniemen NMKY
Hirvonen Emil Tampereen Pyrintö
Hytönen Veeti Turun NMKY
Hytönen Eetu Turun NMKY
Ikola Aapo Rekolan Urheilijat
Inha Konsta Sykki
Inna Tuomas Turun NMKY
Järvinen Saku Korihait
Jenkins Mikael Linkki
Joannidis Luca Sykki
Johson Leo WB-Pantterit
Käyhkö Niilo Joensuun Kataja
Kangas Toivo Porvoon Tarmo
Kankahainen Eetu Beat Basket
Kantomaa Onni Rovaniemen NMKY
Karlin Matias Leppävaaran Pyrintö
Karlsson Atte Rekolan Urheilijat
Kartimo Niilo Rovaniemen NMKY
Kaunola Pyry Lahti Basketball Juniorit
Kerby Lucas Tampereen NMKY / Ymca tampere
Keskinen Riku-Petteri Beat Basket
Kilpi Kasper KTP
Kiraly Aleksi Tapiolan Honka
Kivinen Samu Loimaan Korikonkarit
Kivistö Vilho PuHu Juniorit
Koko Benjamin Linkki
Kortelainen Niko PuHu Juniorit
Kuivalainen Kalle Joensuun Kataja
Kymäläinen Elmeri Äänekosken huima
Lahtinen Anton Espoo Basket Team
Laine Verni HoNsU
Lalla Oskari Korihait
Lappalainen Miro Sykki
Lehtinen Peik KTP
Leikas Daniel PuHu Juniorit
Leivo Lukas Leppävaaran Pyrintö
Lepistö Pietari WB-Pantterit
Leppänen Nooa HoNsU
Lindberg Rasmus Tapiolan Honka
Lindeman Oskari Tampereen NMKY / Ymca tampere
Liukko Santeri MaSu
Lucas Kerby Tampereen NMKY / Ymca tampere
Luoto Niila Helsingin NMKY
Luusalo Otto PeU-Basket
Mäkelä Sisu Leppävaaran Pyrintö
Männistö Eelis Tampereen Pyrintö
Majasaari Mico BC Sisu
Makkonen Samuel Turun NMKY
Manninen Severi Linkki
Mantere Matias PuHu Juniorit
Marttinen Marius Topola
Mattila Antti Hyvinkään Ponteva
Mattila Kalle Hyvinkään Ponteva
Mero Mauno Helsingin NMKY
Kallio Mikael Raholan Pyrkivä
Moilanen Eeli Sykki
Montonen Aaron Tampereen Pyrintö
Muukkonen Anttu Leppävaaran Pyrintö
Nakari Elmeri Porvoon Tarmo
Numminen Samuel Urabasket
Nurmela Nikolai Helsingin NMKY
Nurminen Aapeli PuHu Juniorit ry
Nyman Joonas Hyvinkään Ponteva
Overton William Espoo Basket Team
Parikka Jaakko Leppävaaran Pyrintö
Peltola Olli LoU Basket
Peltonen Atte Leppävaaran Pyrintö
Pennanen Pekka Säynäsalon Riento
Pietiäinen Veikka Tapiolan Honka
Pihlajanmäki Juho Lapuan Korikobrat
Piipari Noel Muki
Pirttimäki Joni Säynäsalon Riento
Pohjola Justus Hyvinkään Ponteva
Poikonen Matias HoNsU
Polydorou Konstantinos Raision Palloseura
Pulkkanen Eetu PuHu Juniorit
Purimo Atte Urabasket
Puurttinen Veeti Lahti Basketball Juniorit
Pyykkö Eetu Kouvot
Räisänen Aalto Sykki
Rahikka Miko Tapiolan Honka
Raivio Aarni Helsingin NMKY
Rajamäki Jere Kouvot
Ranta Santtu Beat Basket
Rautavirta Reko Turun NMKY
Regner Leo Leppävaaran Pyrintö
Relander Elias Espoo Basket Team
Ruotsalainen Ville Tapiolan Honka
Särkkä Elias Säynätsalon Riento
Saarela Eemeli Tampereen Pyrintö
Saarikivi Henri Topola
Saarivainio Matias Linkki
Salden Leo PuHu Juniorit
Salo Akseli Leppävaaran Pyrintö
Salonen Aapo WB-Pantterit
Sane Alabatou Tampereen Pyrintö
Seppälä Topias Tampereen Pyrintö
Sheikhani Rewan Espoo Basket Team
Sikström Ville MaSu
Simola Otso Feeniks basket
Singh Curveer Tapiolan Honka
Sipilä Oskari Turun NMKY
Sohlman Rasmus LoU Basket
Soisalo Matias Espoo Basket Team
Sosala Eetu LoU Basket
Stepanoff Hugo Helsingin NMKY
Suntiola Aleksi YMCA Heinola
Suoniemi Oskari Lieto--Koris
Svahn Jasper Porvoon Tarmo
Syrjälä Lauri Feeniks basket
Tähtinen Timo Turun NMKY
Törmänen Jemi KoriKobrat
Törrönen Casimir Tapiolan Honka
Taatila Aaro Loimaan Korikonkarit
Taivaanranta Bejamin YMCA Heinola
Tenhovirta Sampo Topola
Tiainen Tomas Tapiolan Honka
Tolonen Akseli Tapiolan Honka
Tony Paakkinen YMCA Heinola
Tourunen Karri Rekolan Urheilijat
Tuominen Arvo Tampereen Pyrintö
Tuomisto Anthony Tapiolan Honka
Turunen Eetu Joensuun Kataja
Turunen Atte Kouvot
Ukkonen Verneri WB-Pantterit
Uotila Nico Sykki
Vaahersola Bayowa Lahti Basketball Juniorit
Vaarala Aaron Rauma Basket
Valtonen Aatu Turun NMKY
Varpio Ville-Veikko Porvoon Tarmo
Vartiainen Samuli Tapiolan Honka
Viita Jimi MaSu
Virtanen Franz Turun NMKY
Virtanen Emil Helsingin NMKY
Virtanen Elmo Petteri WB-Pantterit
Vuorenmaa Mikael Lapuan Korikobrat
Vuoti Jaakko Tampereen Pyrintö
Vyyryläinen viljami Urabasket
Ylijoki Kaapo Rekolan Urheilijat
Ylimäki Rasmus MaSu
Äärilä  Roope Rauma Basket
 
9.3.2020 08:42 Susi All Star

Tyttöjen ja poikien SUSI All Stars -leirin ilmoittautuminen nyt avoinna, pojat pilotoivat uutta leiritysmallia

SUSI All Stars on Koripalloliiton maajoukkueohjelman, Suden polun, ensimmäinen askelma. Tänä vuonna leiritykseen osallistuvat 2006-2007 syntyneet pelaajat. Poikien leiritys uudistuu tulevaksi kesäksi ja toimii pilottihankkeena. Poikien leirien ajankohdat ja paikat ovat tarkentuneet kesäkuun ensimmäisten leirien osalta.

25.5.2020 15:44 Sudenpennut

Kesän 2020 nuorten maajoukkueryhmiin kutsuttu Sudenpentuja

Suomen Koripalloliitto on kutsunut kesän 2020 tyttöjen ja poikien nuorten maajoukkueryhmät Kisakallion Susi Training Centeriin. Molempien ryhmien ensimmäiset leirit pidetään 15.-18.6.2020.

22.5.2020 12:00 Sudenpennut

Nuorten maajoukkueohjelmaa päivitetty kesälle 2020

Suomen koripallonuorten maajoukkueohjelmaa on päivitetty kesälle 2020. Kesän harjoitteluryhmät ovat muuttuneet totutusta U15-U20-ikäluokkamaajoukkueista.

8.4.2020 15:03 Sudenpennut

FIBA peruutti nuorten EM-turnaukset kesältä 2020

Kansainvälinen koripalloliitto (FIBA) ilmoitti keskiviikkona 8.4.2020, ettei koripallon nuorten EM-kilpailuja järjestetä kesällä 2020 koronaviruksen (COVID-19) takia.

23.1.2020 14:45 Sudenpennut

WU15-maajoukkueen leirille kutsutut pelaajat

Suomen Koripalloliitto on kutsunut nuoria koripalloilijoita Suomen alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen leirille Kisakallion Susi Training Centeriin 20.-23.2.2020.

14.1.2020 09:00 Susijengi

Aviasta Suomen koripallomaajoukkueiden uusi varustekumppani monivuotisella sopimuksella

Yhdysvaltalainen urheiluvaatemerkki Avia vaatettaa jatkossa kaikki Suomen koripallomaajoukkueet. Avia saapui vuoden alusta yksinoikeudella K-Citymarketeihin, jonka valikoimista löytyy jatkossa Susijengin fanituotteita.

5.1.2020 21:06 Sudenpennut

Suomen poikamaajoukkueille hopeatupla Baltic Sea Cupista

Sekä Suomen 18-vuotiaiden että 16-vuotiaiden poikien maajoukkueet ylsivät hopeamitaleille Tallinnassa pidetyssä Baltic Sea Basketball Cupissa.

5.1.2020 20:03 Sudenpennut

Suomen tyttömaajoukkueille hopeaa ja pronssia Baltic Sea Cupista

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue ylsi hopeamitaliin vuotuisessa Tallinnassa pelatussa Baltic Sea Basketball Cupissa. Suomen 16-vuotiaat tytöt taas saivat pronssiset mitalit.

4.1.2020 22:33 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaat pojat pysyivät tappiottamana Baltic Sea Cupissa

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkoi voittojen tiellä Tallinnassa pelattavassa Baltic Sea Basketball Cupissa Viroa vastaan. Suomen 18-vuotiaat pojat taas kärsivät tappion.

4.1.2020 21:52 Sudenpennut

Suomen tyttömaajoukkueet avasivat voittotilinsä Baltic Sea Cupissa

Suomen 16- ja 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueet avasivat Tallinnassa pelattavassa Baltic Sea Basketball Cupin toisena päivänä voittotilinsä Viron kustannuksella.

3.1.2020 21:28 Sudenpennut

Suomen tyttömaajoukkueille kaksi niukkaa tappiota Baltic Sea Cupissa

Suomen tyttömaajoukkueet kärsivät Baltic Sea Basketball Cupin avauspäivänä Tallinnassa kaksi tappiota, joista toinen jatkoajan jälkeen.

3.1.2020 20:57 Sudenpennut

Suomen poikamaajoukkueille voitot Latviasta Baltic Sea Cupin avauspäivänä

Vuotuisen Tallinnassa pelattavan Baltic Sea Basketball Cupin avauspäivänä molemmat Suomen poikamaajoukkueista nappasivat selkeät voitot Latviasta.

2.1.2020 09:28 Sudenpennut

Sudenpentujen maajoukkuevuosi 2020 käyntiin Baltic Sea Cupilla

Suomen nuorisomaajoukkueet matkustavat neljän joukkueen voimin vuotuiseen Baltic Sea Basketball Cupiin, joka pidetään Tallinnan Audentesin urheilukoululla 3.-5.1.2020. Suomen joukkueet kohtaavat perjantaina Latvian, lauantaina Viron ja sunnuntaina Ruotsin.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

10.12.2019 17:05 Sudenpennut

Sudenpentujen maajoukkuekesän 2020 EM-lohkot ratkesivat

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA suorittu tiistaina 10.12. kesän 2020 nuorten EM-turnausten lohkoarvonnat Münchenissä. Tulevana kesänä Suomen kaikki tyttömaajoukkueet pelaavat A-divisioonassa, kun taas pojat pelaavat B-divisioonaa.

5.12.2019 08:38 Sudenpennut

MU18-maajoukkueen leirille kutsuttu 20 pelaajaa

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 20 pelaajaa alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 28.-31.12.2019. Leiriltä valitaan 12 pelaajaa edustamaan Suomea vuotuiseen Baltic Sea Cupiin.

21.11.2019 10:25 Sudenpennut

31 pelaajaa kutsuttu WU16-maajoukkueen leirille

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 31 pelaajaa Suomen alle 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 20.-22.12.2019. Leiriltä valitaan 14-18 pelaajaa seuraavalle leirille, joka pidetään 28.-31.12.2019.

20.11.2019 08:53 Sudenpennut

MU16-valintaleirille kutsuttu 30 poikapelaajaa

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 30 pelaajaa alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 20.-22.12.2019. Leiriltä valitaan 14-18 pelaajaa maajoukkueen seuraavalle leirille, joka pidetään 28.-31.12.2019.

18.11.2019 12:24 Sudenpennut

Nuorten maajoukkuevalmentajat valittu vuodelle 2020

Sudenpentujen valmentajat maajoukkuekesälle 2020 on valittu. Sudenpennut on tulevana kesänä jälleen huippuvalmentajien opissa.

4.11.2019 10:54 Susi All Star

Poikien Susi All Star Cup -tapahtumaan kutsuttu 77 pelaajaa

Suomen Koripalloliitto on kutsunut 77 pelaajaa poikien Susi All Star Cup -tapahtumaan, joka pidetään Kisakallion Susi Training Centerissä 28.11.-1.12.2019.

Näytä lisää vastaavia