18.6.2018 20:41 Marras- ja helmikuun MM-karsintaotteluista sivussa ollut Susijengin pitkäaikainen kulmakivi Petteri Koponen, 30, palasi Suomeen sunnuntaina FC Barcelonan kanssa viettämänsä seurajoukkuekauden jälkeen. Koponen kuvaili paluuta Susijengin harjoituksiin kuin paluuksi kotiin.

Petteri Koponen oli yhtä hymyä Susijengin maanantain harjoituksissa. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.
- Aina kiva tulla tänne ympäristöön, nähdä tuttuja jätkiä ja kavereita ympärillä ja vaihtaa kuulumisia. Oli entistäkin enemmän intoa, kun ei seurajoukkuekauden aikana päässyt pelaamaan maaotteluita, Koponen hehkui ensimmäisissä maajoukkueharjoituksissaan sitten syyskuun alun.
Susijengi aloittaa maajoukkuekesän juhannusaatonaattona kohtaamalla Viron Tallinnassa. Uusintaottelu on luvassa juhannuksen jälkeisenä maanantaina, jolloin Viro saapuu Susijengin vieraaksi Hartwall Areenalle. Tuplamaaottelun jälkeen vuorossa on elintärkeä kolmas MM-karsintaikkuna, jossa Susijengi kohtaa Tshekin vieraissa ja Islannin kotona.
Aikataulu on tiukka, mutta Koponen hehkuu luottoa omiinsa.
- Olin ihan yllättynyt, kun jo ekoissa treeneissä ajettiin uusia pikku juttuja sisään. Näidenkin parin treenipäivän aikana saadaan hommaa varmasti eteenpäin, ”Kenraali” hymyili.
- Viro-matseissa saadaan kaikille jätkille vähän tatsia ja ollaan otteissamme varmoja, kunhan karsinnat alkaa.
Koponen aloitti omat maaottelunsa 18-vuotiaana keltanokkana kesällä 2006. Kaksitoista maajoukkuekesää ja 130 A-maaottelua myöhemmin Koponen kuuluukin Susijengin kokeneeseen kaartiin, jonka tehtävä on johtaa joukkueen nuoria susia puheillaan ja esimerkillään.
- Tosi paljon nuoria jätkiä. Kun katsoo ympärille, ei voi sanoa muuta, kuin että kyllä aika on mennyt nopeasti, viittasi Koponen mm. kymmenen vuotta itseään nuorempaan Hannes Pöllään ja 12 vuotta itseään nuorempaan Mikael Jantuseen.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Susijengi pääsee kuudennen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Belgian MM-karsinnassa Espoo Metro Areenalla 1. maaliskuuta.
Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun ennakkomyynti 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille rikkoi kaikki aiemmat ennätykset. Ennakkomyynnissä myytiin yli 5800 lippua.
Susijengin ja Belgian maaliskuun 1. päivä pelattavan ottelun ennakkomyynti käynnistyi tiistaina 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille. Tänään päättyvässä ennakkomyynnissä lippuja on myyty jo yli 5400.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Susijengin kapteeninnauhaa jo neljättä vuotta kantava helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 34, jatkoi vääjäämätöntä nousuaan historiankirjoihin marraskuun MM-karsintaikkunan aikana.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengi tarjoili 6683-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.