3.7.2023 17:11 Korisliigan hopeamitalisti Kauhajoki on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan takamiehen Tahj Eaddyn kanssa. 188.senttinen Eaddy on pelannut ammattilaisena Euroopassa kahden kauden ajan.
Eaddy pelasi viimeisen yliopistokauden 2020-2021 USC:n rivistössä. Tuolla kaudella syntyi tilastoihin rivi 13,6 pistettä, 2,9 levypalloa ja 2,8 syöttöä.
Ennen viimeistä yliopistokautta USC:ssä Eaddy pelasi ensimmäisen yliopistokauden 2016-2017 Southeast Missouri Statessa (7,5/2,3/2,3), josta vaihtoi kahden seuraavan kauden ajaksi Santa Claraan.
Ensimmäinen ammattilaiskausi Liettuan pääsarjassa toi 17 ottelua Vytautas Prienun joukkueessa tilastoinaan 9,2 pistettä, 1,5 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Kaudelle 2022-2023 Eaddy siirtyi ensin Slovakian pääsarjassa pelaavaan MBK Luceneciin, jossa pelejä kertyi 23 ja tilastoiksi 17,9 pistettä, 2,3 levypalloa ja 3,4 syöttöä. Slovakiasta hän siirtyi Kreikan pääsarjan GS Lavrioon, jossa pelejä tuli neljä kappaletta 7,5 pisteen, 2,5 levypallon ja 3,3 syötön keskiarvoilla.
- Tahj tuo Karhubasketin takakentälle korintekovoimaa eri etäisyyksiltä yhdistettynä järkevään joukkuepelaamisen. Hän on ollut tasainen kaukoheittäjä läpi uransa ja osoittanut pystyvänsä kantamaan vastuuta myös tiukoissa paikoissa. Kahdella ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan hän on päässyt kokemaan jo kovissa Liettuan ja Kreikan pääsarjoissa pelaamista ja uskomme hänellä olevan hyvät mahdollisuudet todelliseen läpimurtokauteen, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo seuran tiedotteessa.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.