2.8.2021 15:46 Susijengi juoksee tiistai- ja keskiviikkoiltoina klo 19.00 Helsingin Mäkelänrinteen upouuden URHEA-hallin parketille Tanska-maaotteluiden merkeissä. Tanska-maaottelut toimivatkin joukkueen kenraaliharjoituksena ennen marraskuussa alkavaa MM-karsintaurakkaa.
Lassi Nikkarinen ja Hannes Pöllä kuuluvat Tanska-tuplamaaotteluun valmistautuvan Susijengin vahvuuteen. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.
Karsinnat pääsystä syksyn 2023 MM-kisoihin alkavat tämän vuoden marraskuussa kahdella ottelulla ja jatkuvat ensi vuoden helmikuussa kahdella ottelulla. Tulevia karsintoja ajatellen Tanska-tuplamaaotteluihin huipentuva maajoukkuekesä on arvossa arvaamattomassa.
- Joukkueemme on yhtenäinen ja harjoitellut pitkään yhdessä laajalla ikähaarukalla, mutta maaotteluita emme ole päässeet viimeisen parin vuoden aikana pelaamaan niin paljon kuin edeltävinä vuosina. Jokainen pelattu maaottelu on kuin talletus sijoitusrahastoon, Dettmann sanailee.
Dettmann kiittelee myös mahdollisuutta korkata Mäkelänrinteen URHEA-hallin parketti suomalaisten koripalloilijoiden käyttöön.
- On kaikin puolin sopivaa, että ennen hallin luovuttamista nuorempien urheilijoiden käyttöön tällainen hieman kokeneempi joukkue saa testata sen soveltuvuuden, Dettmann sanailee.
- Kaikkiaan kyseessä on merkkitapahtuma. URHEA-halli on maailmanluokan harjoitustila nuorille urheilijoille, joiden tähtäimessä on kilpailla maailman huipulla. Helsinki ja koko Suomi on kaivannut pitkään tällaista hallia.
Susijengin koetinkivenä URHEA-hallin avausotteluissa toimii Tanska, joka kävi helmikuussa yhden onnistuneen heiton päästä EM-kisapaikasta ja koripallojättiläinen Liettuan suistamisesta EM-kisojen ulkopuolelle.
Susijengin ja Tanskan väliset ottelut pelataan tiistaina 3.8. klo 19.00 ja keskiviikkona 4.8. klo 19.00.
- Tanskan esitys viimeisen kahden vuoden EM-karsinnoissa oli vakuuttava. He pelasivat fyysisesti ja ennakkoluulottomasti Euroliigan Final Fouriin edenneen Moskovan TsSKA:n aloitusviisikon pelaajan Gabriel Lundbergin johdolla. Suomeen saapuva joukkue on hieman erilainen, mutta peruselementit ovat samat, Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Hanno Möttölä arvioi alkuviikon vastustajaa.
- Seuraavan kerran kotiturnauksen jälkeen pelataan marraskuussa ja silloin hypätäänkin tuttuun tapaan suoraan tuleen kolmen harjoituspäivän jälkeen. Tanska- ja Viro-ottelut ovat viimeinen paikka, missä pääsemme testaamaan syvemmin kesän aikana sisään ajamiamme asioita.
Möttölä kuvailee alkaneeseen viikkoon huipentuvaa susikesää antoisaksi, tapahtumarikkaaksi ja monin tavoin merkittäväksi marraskuusta alkavien ”ruuhkakuukausien” kannalta.
- Sen verran olen olympiakoripalloa katsonut, että kaikesta näkee, ettei nykykoripallon kehityksen suhteen kannata jäädä paikalleen makaamaan, vaan pitää pyrkiä kehittämään ja vielä nopeuttamaan peliämme, jotta pysytään mukana kilpailussa, Möttölä miettii.
- Meillä on ollut kehityksen kannalta jälleen erinomainen treenikesä, jonka aikana olemme ajaneet sisään uusia asioita ja hitsautuneet yhteen. Etenkin Japanin matkasta jäi hyvä fiilis puseroon.
MM-karsinnat pääsystä vuoden 2023 kisoihin käynnistyvät marraskuussa. MM-karsintalohkojen arvonnan ajankohtaa ei ole vielä julkaistu, mutta alustavien tietojen mukaan arvonnat käydään elokuun lopussa. Seuraavat MM-kisat pelataan Japanissa, Filippiineillä ja Indonesiassa syyskuussa 2023.
Susijengin ja Tanskan väliset ottelut televisioidaan suorana ja veloituksetta Koripalloliiton YouTube-kanavalla. Ottelut selostaa Tapio Suominen.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
3 |
Lassi NIKKARINEN |
187 |
1997 |
Helsinki Seagulls |
12 |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
SIG Strasbourg (FRA) |
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
free agent |
18 |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Basket Oostende (BEL) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Basquet Manresa (ESP) |
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
24 |
Aapeli ALANEN |
201 |
1996 |
SKN St. Pölten (AUT) |
25 |
Juho NENONEN |
202 |
1987 |
Vilpas Vikings, Salo |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
211 |
1998 |
free agent |
32 |
Shawn HOPKINS |
195 |
1995 |
KK Stjarnan (ISL) |
42 |
Daniel DOLENC |
205 |
1993 |
Les Sables Vendée (FRA) |
44 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
KTP-Basket, Kotka |
45 |
Okko JÄRVI |
193 |
1996 |
Phoenix Brussels (BEL) |
Päävalmentaja Henrik DETTMANN
Valmentaja Mikko LARKAS
Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja Jussi HIRVONEN
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
2 |
Sebastian ARIS |
188 |
1995 |
Ehingen (DAN) |
11 |
Mads BONDE STURUP |
199 |
1997 |
Girona (ESP) |
12 |
Frederik NIELSEN |
178 |
1998 |
Naestved (DAN) |
15 |
Zarko JUKIC |
202 |
1993 |
free agent |
17 |
David KNUDSEN |
195 |
1994 |
free agent |
20 |
Frederik RUNGBY |
199 |
1993 |
BSW Sixers (GER) |
22 |
Sylvester BERG |
201 |
1998 |
Caceres (ESP) |
25 |
Morten BÜLOW |
200 |
1999 |
free agent |
33 |
Daniel MORTENSEN |
204 |
1994 |
Thor Thorl (ISL) |
37 |
Mathias BAK CHRISTENSEN |
203 |
1995 |
Naestved (DAN) |
44 |
Thomas LAERKE |
196 |
1991 |
Bakken Bears (DAN) |
Päävalmentaja Arnel DIDEC
Valmentaja Peter MALES
Fysioterapeutti Christian WEINOLD
Videokoordinaattori Michael MOGENSEN
Team manager Mikkel HAMANN
Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.
Koripallon EM-kotikisojen odotetut yksittäiset otteluliput tulevat myyntiin kesäkuun alussa. Julkinen myynti käynnistyy 6.6. Sitä ennen 6. pelaajilla on mahdollisuus ennakko-ostoksiin 4.6. lähtien.
Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Lipunmyynti Jyväskylässä ja Espoossa pelattaviin otteluihin on käynnistynyt.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Susijengin ja Suomi-koriksen faneille tarjoutuu EM-kotikisakesän 2025 aikana tilaisuus kuulla tarinoita Susijengin kulissien takaa viikoittaisen Kuudes pelaaja -podcastin muodossa. Vaihtuvat pelaaja- ja valmentajavieraat johdattavat kuulijansa aina ammoisista B-divisioonavuosista Tampereen kotikisakesään asti.
Susijengin matka kohti Qatarin syyskesän 2027 MM-kisoja käynnistyi tiistai-iltana Suomen aikaa MM-karsintalohkojen arvionnoilla. Susijengi saa marras-joulukuussa käynnistyvien MM-karsintojen G-lohkossa seurakseen Ranskan, alkavan kesän kaksinkertaisen maaotteluvastustajansa Belgian sekä elokuussa pelattavien MM-esikarsintojen B-lohkon (Pohjois-Makedonia, Romania, Unkari) kakkosen.