20.8.2013 Korisliigan Kouvolan Kouvot on solminut nelivuotisen sopimuksen Tanskan 18-vuotiaiden maajoukkuesentteri Tobias Reinholtin kanssa. Viime kaudella Tanskan pääsarjaa Horsens IC:n riveissä pelannut 208-senttinen Reinholt vakuutti Kouvojen valmennusjohdon näyttötilaisuudessa.
– Tobias kävi agentuurinsa lähettämällä näytillä ja vakuutti seuramme valmentajat. 90 kilon varteen pitää saada voimaa ja massaa lisää, mutta taidot riittävät jo nyt pelaamiseen hyvällä tasolla. Hän tulee harjoittelemaan pelkästään edustusjoukkueemme kanssa ja pelaamaan myös A-junioreissamme, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kuvailee seuran uusinta pelaajaa.
Reinholt viimeisteli B-divisioonan EM-kisoissa Tanskan 18-vuotiaiden poikien maajoukkueelle 1,9 pistettä ja 0,7 levypalloa ottelua kohden. Tanskan liigan Horsensissa Reinholtin ottelukeskiarvot olivat 0,7 pistettä ja 1,1 levypalloa.
Kouvot ja Juha Piepponen (202 cm) ovat puolestaan purkaneet yhteisellä päätöksellä voimassa olleen pelaajasopimuksen. Piepponen siirtyy Kanarian saarille Espanjan koripalloakatemiaan tarkoituksenaan päästä USA:n ylioistosarjoihin.
Kouvoilla on sopimukset kaudelle 2013/14 Tobias Reinholtin, JaQuon Parkerin, Ilari Seppälän, Daniel Dolencin, Lawrence Wrightin, Juuso Kauppisen, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Jere Luoman ja Juuso Mäenpään kanssa. Kouvot hakee riveihinsä vielä yhtä ulkomaalaisvahvistusta.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).