Tapiolan Honka palkkasi pitkän linjan tehomiehen vakiinnuttamaan Korisliiga-paikan, mutta haaste on yhä selättämättä – ”Putoaminen oli kova paikka erityisesti minulle”

2.10.2024 13:03 43-vuotias Tuukka Kotti haluaa rakentaa Tapiola Hongan miesten edustusjoukkueelle vakaampaa pohjaa tulevaisuuteen riippumatta siitä, onko hän itse mukana jatkossa vai ei.

Kuva: Ville Vuorinen

Kun Tapiolan Honka putosi vuoden mittaiseksi jääneen Korisliiga-polun päätteeksi takaisin 1. divisioona A:han keväällä 2023, yksi pettyneimmistä ilmeistä kentällä kuului Tuukka Kotille.

– Se oli kova paikka erityisesti minulle. Jokainen pelaaja ajattelee näistä tilanteista omalla tavallaan, ja toisille asia on isompi kuin toisille, mutta itselleni se antoi ison motivaation jatkaa työtä divarissa ja pyrkiä rakentamaan Hongalle vakaata pohjaa tulevaisuuteen, olin siinä itse jatkossa mukana tai en.

43-vuotias Susijengin maaotteluennätyksen haltija oli kiinnitetty espoolaisjoukkueen sentteriksi saman kauden alussa, syksyllä 2022. Ympärillä oli suurilta osin nuori ja kokematon joukkue, ja päämääränä vaikea tavoite: vakiinnuttaa liigapaikka sarjassa, jossa kilpailun taso kävi alati kovemmaksi.

Tehtävä oli Kotille kunnia. Hän oli pelannut joukkueessa aiemminkin toistakymmentä vuotta sitten, ja Honka tunnetaan historiallisesti arvokkaana instituutiona. Se tekee kehuttua juniorityötä, ja Naisten Korisliigan puolella jalansija on ollut tukevampi kuin miesten.

– Vaikka Espoo onkin iso talousalue, siihen on ollut haastava yhdistää huippu-urheilun konseptia, Kotti pohtii.

– Olen nähnyt asiassa näiden reilun kahden kauteni aikana positiivista muutosta, jota Hongan organisaatio on osaltaan rakentanut. Brändiä kehitetään toimistojen puolella nyt ahkerasti, joten myös meidän on joukkueena hoidettava sen eteen oma osuutemme kentällä.

Haaste joukkueella on edelleen sama kuin kaksi vuotta sitten: vakiinnuttaa paikkansa miesten Korisliigassa.

Kotti antaa erityiset kehut Hongan tiiviille ja intohimoiselle faniyhteisölle, joka on tuonut kentälle energiaa ja tehnyt työstä tekemisen arvoista vaikeuksista huolimatta. Asetelma kentän puolella ei kuitenkaan vielä ole ehtinyt pahemmin muuttua: veteraanilla on yhä ympärillään nuori joukkue, joka on nälkäinen ja motivoitunut, mutta vailla kokemusta tosipaikoista korkean tason otteluissa.

– Olemme saaneet kasaan todella hyvän ryhmän joukkuehengen ja kemioiden osalta. Pelaamisemme itsessään ei ole vielä millään tasolla valmista, mutta intensiteetti ja työmoraali ovat kunnossa, Kotti pohtii.

Hongan aseena tullaan hänen mukaansa näkemään juuri tuo mainittu intensiteetti. Kun kokoonpano ei ole nimekkäin mahdollinen, vastustajia on haastettava tempoa ylläpitämällä.

– Tuskin millään seuralla liian valmista tässä vaiheessa on, mutta meillä on poikkeuksellisen laaja rosteri ja siellä paljon nuoria. Se vie silloin oman aikansa, että kaikki löytävät oman paikkansa joukkueessa ja oman roolinsa kentällä. Yritän kokeneena pelaaja keskittyä auttamaan joukkuetovereitani löytämään omasta pelistään kehityskohdat ja työkalut siihen, miten he voivat menestyä.

Oman haasteensa kokonaisuuteen toki tuo aina historian painokin. Aiemmat pettymykset on pystyttävä käsittelemään niin, että niistä tulee motivaattori eikä riippakivi.

– Emme mitenkään aktiivisesti ajattele tätä asiaa. Toki vakiintuneemmassa asemassa olevalla joukkueella jotkin asiat ovat heti lähtöruudusta jo seuraavalla asteella, mutta meillä on kyllä kova itseluottamus ryhmässä siitäkin huolimatta, ettei meille varmaan ennakkosuosikin viittaa olla pukemassa, Kotti toteaa.

Mutta entäpä Kotin oma ura? Hän on juuri aiemmin keskustelussa todennut, että haluaa rakentaa Hongalla vakaampaa pohjaa tulevaisuuteen, oli hän itse siinä mukana tai ei.

Kieltämättä hän alkaakin kokemuksen ja ikävuosien osalta hipoa pikkuhiljaa niin sanottuja Jaromir Jag -lukemia, sillä harva pysyy kentällä enää selkeästi yli nelikymppiseksi. Kauanko pelipäivät oikein voivat vielä jatkua?

– Menen yhä kentälle ajatuksella, että otan vuoden kerrallaan. En ole tehnyt minkäänlaisia päätöksiä siitä, onko tämä kausi viimeiseni vai ei. Pelaaminen maistuu todella hyvältä juuri nyt, mutta vasta kevätkaudella pystyn sanomaan enemmän siitä, miten asian laita tulevaisuudessa on. Tuskin tässä nyt ihan kirjaimellisesti Jaromir Jagr -ikään asti kuitenkaan pelataan, hän naurahtaa.

Siitä miten elämä ja ura tossujen telakoinnin jälkeen jatkuvat, hän ei tahdo vielä lähteä puhumaan turhan tarkasti.

– Tiedän ainoastaan sen verran, että haluaisin jatkaa koripallon parissa, mutta en vielä sitä, että missä tehtävässä tarkalleen. Olen saanut lajilta niin paljon, että haluan vastaavasti myös antaa niin paljon kuin mahdollista. Mietin yhtälön loppuun vasta, kun sen aika on.

Tapiolan Honka 24-25 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia