16.10.2006 Korisliigan nousijajoukkue Team Componenta Karkkilasta jatkoi voitokasta alkukauttaan hakemalla sarjan ainoassa maanantain pelissä voiton Tampereelta, kun Pyrintö kukistui 75-86 (35-41) -tuloksella.
Voitto oli Karkkilalle neljäs kuudesta pelistä. Sarjajumboksi jäänyt Pyrintö puolestaan on voittanut vain yhden kuudesta pelistään.
Karkkila alkoi kääntää Tampereella peliä edukseen toisella neljänneksellä eikä sen jälkeen enää luopunut johdostaan.
Tasaisesta voittajoukkueesta Chris Davis heitti 19, Mikael Haanpää 18 ja Rakim Hollins 17 pistettä. Mike King keräsi 18 levypalloa.
Heikosti etenkin kaukoheittojaan osuneen kotijoukkueen tehokkaimpia olivat Dennis Harrison 27:llä ja Miles Daniels 24 pisteellä.
- Sekoitimme puolustusmuotoja vaihtelemalla mies- ja paikkapuolustusta. Se näytti purevan Pyrintöön. Lisäksi meillä oli pelissä parempi kontrolli eli maltoimme pelata organisoidusti, analysoi voittoa Karkkilan valmentaja Timo Hakamaa.
Pyrintö ei saanut vielä kentälle uutta isoa korinaluspelaajaansa, 202-senttistä ja 125-kiloista Eric Williamsia peliluvan viipymisen vuoksi.
(STT)
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.