Teemu Suokas vahvistaa Kauhajokea – Henri Kantonen poissa 6–8 viikkoa

27.1.2022 08:55 Kauhajoki kertoo tuoreessa tiedotteessaan, että 20-vuotias Teemu Suokas vahvistaa joukkuetta Henri Kantosen jouduttua sivuun loukkaantumisen myötä.

Teemu Suokas vahvistaa Kauhajokea tämän ja tulevan kauden. Kuva: Karhu Basket

Miesten Korisliigan paalupaikkaa pitävä Kauhajoki tiedottaa solmineensa sekä loppukauden että pelikauden 2022–23 kattavan pelaajasopimuksen 20-vuotiaan Teemu Suokkaan kanssa. 188-senttinen ja 76-kiloinen takamies on pelannut kaksi viimeisintä kauttaan Yhdysvalloissa Ball Staten NCAA-joukkueessa. Kaudella 2020–21 hän pelasi 19 ottelussa keskimäärin 10 minuuttia ja teki 1,9 pistettä ottelua kohden. Tällä kaudella pelejä kertyi neljä, ennen kuin Suokas päätti palata Suomeen.

Ennen yliopistovaiheitaan Suokas pelasi miesten I divisioona A:ssa HBA-Märskyn kokoonpanossa. Hän on pelannut peliuransa aikana myös 23 kappaletta U16-maaotteluita ja U18-ikäluokassa 21 peliä.

– On mukava tulla hyvään organisaatioon, jossa on mahdollisuus ottaa ensimmäiset askeleet ammattilaisena. Toivottavasti pääsemme pian pelaamaan kotiyleisömme edessä, Suokas kommentoi.

Päävalmentaja Janne Koskimies kertoo, että tavoitteellisien ja motivoituneiden nuorien saaminen mukaan joukkueeseen on hyvä tapa paikata syntyneitä vajeita.

– Muutamat pelitavassamme keskeiset asiat vaativat melko paljon toistoja, ennen kuin niitä pystyy toteuttamaan korkealla tasolla, joten meidän on annettava Teemulle nyt rauhassa aikaa harjoitella joukkueen kanssa. Hän on kuitenkin jo tässä muutaman päivän aikana osoittanut pystyvänsä poimimaan uusia asioita ja pysynyt yllättävänkin hyvin pelitempossa mukana muistaen, ettei hänellä ole käytännössä ollenkaan peliminuutteja alla tältä kaudelta, Koskimies kertoo.

Syy siihen, että Suokasta erityisesti tarvittiin juuri nyt, on se, että takamies Henri Kantosen kerrotaan olevan kentiltä sivussa 6–8 viikkoa. Kantonen kärsi viime lauantain ottelussa alavartalovamman, jota on sittemmin jatkotutkittu.

– Henkan kohdalla olimme ikään kuin henkisesti jo valmistautuneet siihen, että huonoimmassa tapauksessa tuon arvion 6–8 perässä lukee kuukautta, eikä viikkoa, joten erittäin hyvä uutinen tämäkin on, Koskimies huokaisee.

Kauhajoki kohtaa sunnuntaina 30. tammikuuta Korisliigan kakkosena olevan Helsinki Seagullsin, joka on Salon Vilppaan ohella ainoa joukkue, joka on tällä kaudella Kauhajoen voittanut. Kärkiotteluun ei koronarajoitusten takia voi ottaa yleisöä, mutta peliä voi seurata suorana kello 17 alkaen Ruudun välityksellä.

Asiat

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

Näytä lisää vastaavia