Teemu Turunen Korihaiden päävalmentajaksi

8.2.2022 09:25 Korihaita kaudesta 2019–20 lähtien valmentanut Jarno Nikula jää sivuun päävalmentajan tehtävistä. Valmennusvastuun ottaa Teemu Turunen, jonka apuvalmentajaksi saapuu seuraikoni Mikko Jalonen.

Päävalmentajan tehtäviä hoitaa loppukauden ajan joukkueen apuvalmentajana alkukauden toiminut Teemu Turunen. Aisaparikseen Turunen saa yli 400 Korisliiga-ottelun seuraikoni Mikko Jalosen. Sekä Turunen että Jalonen käyvät parhaillaan Suomen Koripalloliiton HKVT-tutkintoa.

– Korihailla on vielä 12 ottelua jäljellä ja tavoitteena sekä seuralla että pelaajilla on edelleen se, että Korisliiga jatkuu Uudessakaupungissa myös syksyllä. Tähän toivomme myös koriskannattajien tukea, Korihaiden puheenjohtaja Johanna Kutila kommentoi seuran tiedotteessa.

Teemu Turunen on toisen polven pääsarjavalmentaja. Turunen valmensi viime kaudella kasvattajaseuraansa Namika Lappeenrantaa I-divisioona B:ssä sekä toimi Naisten Korisliigassa pelaavan Catzin fysiikkavalmentajana. Junioripuolelta Turusella on SM-sarjakokemusta Catzin 19-vuotiaiden tyttöjen joukkueen joukkueesta.

Turunen on vetovastuussa tänään tiistaina, kun Korihait isännöi BC Nokiaa.

Henkilöt

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia