14.5.2013 Historiansa toiseen Korisliiga-kauteen valmistautuva Lapuan Korikobrat on solminut 1+1 -vuotisen sopimuksen 52-vuotiaan amerikkalaisvalmentaja Terence Stansburyn kanssa. NBA:ssakin pelannut Stansbury on luotsannut aiemmin Korisliigassa BC Jyväskylää ja Äänekosken Huimaa. Sittemmin Stansbury on toiminut valmentajana Luxemburgissa ja Hollannissa.

Aiemmin Huimaa ja BC Jyväskylää luotsannut Terence Stansbury ottaa nyt Lapuan Korikobrat komentoonsa. Kuva: Mika Mäkelä.
Stansbury viipyi Keski-Suomessa yhteensä kaksi vuotta ja komensi pääsarjavalmentajavuosinaan ensiksi BC Jyväskylää kaudella 2003/04 ja sitten Äänekosken Huimaa 2004/05. Stansbury ehti pelatakin Korisliigaa Huimassa kahden ottelun verran.
Suomesta lähdettyään Stansbury on valmentanut Luxemburgissa kolme kautta ja Hollannissa kolme kautta.
Stansbury pelasi urallaan myös kolme kautta NBA:ssa Indiana Pacersin ja Seattle Supersonicsin riveissä. Stansbury pelasi urallaan 192 NBA-peliä 6,3 pisteen ja 2,0 syötön keskiarvoilla sekä osallistui NBA:n All Stars-ottelun donkkikisaan kaikkina taalaliigassa pelaaminaan vuosina.
Korikobrat tiedottaa kauden 2013/14 ensimmäisistä pelaajasopimuksistaan myöhemmin. Lisäksi seura etsii Stansburylle apuvalmentajaa.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.