17.9.2011 Korisliigakauteen valmistautuva KTP on löytänyt uuden amerikkalaispelaajan kotimatkalle lähetetyn Greg Washingtonin tilalle. Uutena pelaajana kotkalaismiehistöön liittyy 205-senttinen, 27-vuotias korinaluspelaaja Timothy Blue.

Middle Tennessee Staten kasvatti viihtyy sekä laitahyökkääjänä että sisäpelaajana. Viimeiset neljä vuotta Hollannissa pelanneen Bluen viime kauden tilastot olivat 16,3 pistettä, 7,5 levypalloa ja 1,1 blokkia ottelua kohden. Bluen meriittilistalle mahtuu myös Hollannin mestaruus Griningenin riveissä parin vuoden takaa.
KTP:n päävalmentaja Lars Ekströmin mukaan joukkueen kokoonpanon pitäisi nyt olla lopullinen. Tim Bluen lisäksi kotkalaisjoukkueen riveissä pelaavat alkavalla kaudella Bennet Davis, Terrell Bell, Bojan Sarcevic, Jukka Matinen, Vesa Heinonen, Mikko Ahdepelto, Asmo Lehtinen, Sampo Vekkilä, Michael Pounds, Milos Dobras, Juho Lehtoranta, Joonas Lehtoranta, Joel Juusti ja Joona Karppinen.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.