6.2.2023 08:46 Helsinki Seagullsin Timo Heinonen sai tasaluvun täyteen lauantaina, kun Seagulls haki makoisat vieraspisteet Kataja Basketilta.
Helsinki Seagullsin 41-vuotias Timo Heinonen jatkaa Korisliigan tilastoremonttiaan. Tuohon määrään ei ole yksikään toinen pelaaja Suomessa yltänyt. Lähinnä on Antero Lehto, jolla on pelattuna 760 runkosarjaottelua.
Heinonen aloitti pääsarjauransa 20. tammikuuta 2000 kun hänen kasvattajaseuransa Pussihukat kohtasi Lahden. Menossa on nyt siis 24:s pääsarjakausi. Sinä aikana Timi on upottanut 7294 pistettä ja ottanut 3137 levypalloa. Yhden ottelun ennätyksistä mainittakoon 40 pointsia, 14 levyriä ja 8 blokkia.
Heinonen on edustanut mittavan uransa aikana kasvattajaseuransa PuHun lisäksi ToPoa, KTP:tä ja Seagullsia.
Heinosen palkintokaapista löytyy kolme SM-hopeaa, seitsemän SM-pronssia ja kolme Suomen Cupin mestaruutta. Heinonen on valittu vuoden 6. pelaajaksi (2019), kehittyneimmäksi (2008) ja kahdesta vuoden puolustuspelaajaksi (2006 ja 2010). Kun pudotuspeliottelut lasketaan mukaan, Heinosella on vyöllään 955 Korisliiga-ottelua.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään yksi ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.