ToPo jäädyttää Klingan numeron 70-vuotisjuhlassaan

28.10.2002 Helsinkiläisseura ToPo juhlistaa 70 vuotta kestänyttä taivaltaan lauantaina 2.11. juhlallisin menoin. Juhlivan seuran juhlavastaanotto järjestetään klo 12-14 Munkkiniemen Yhteiskoululla. Vastaanoton yhteydessä pelataan juhlaotteluna miesten I divisioonan ottelu Torppa-Turun NMKY. Ottelua ennen jäädytetään ToPo:n kautta aikain parhaimman pelaajan, Kari-Pekka Klingan, pelinumero 6.

ToPo muistetaan ehkä parhaiten 1990-luvun kultaisista hetkistä sekä loistavista otteista Euroopan kentillä, jotka pitkälti painottuivat 19 vuotta ToPo:ssa pelanneen Klingan ympärille. Tämän johdosta ToPo haluaa kunnioittaa pitkäaikaisen kapteenin panosta jäädyttämällä pelinumeron 6.

Kyseinen pelinumero rinnassaan Klinga teki SM-Koriksen runkosarjassa yhteensä 10.405 pistettä 586 ottelussa. Pistemäärä oikeuttaa edelleenkin kaikkien aikojen tilastossa kakkossijaan. Otteluitakin Klinga on pelannut Suomessa toiseksi eniten. Klingan nimissä on kautta aikojen eniten SM-sarjassa annettuja koriinjohtavia syöttöjä (1.016).

ToPo on voittanut historiansa aikana yhdeksän Suomen mestaruutta sekä neljä Suomen Cup -mestaruutta. Klinga oli voittamassa mestaruuksista kuutta, jonka lisäksi seuran jokainen Cup-voitto sijoittuu Klingan peliuran ajalle. SM-Koriksen vuoden pelaajaksi Klinga valittiin kahdesti (1993 ja 1995) ja kaksi kertaa vuoden pelaajaksi urheilutoimittajien valinnoissa (1986 ja 1994).

Maaotteluita Klinga pelasi urallaan 135 ja oli mm. mukana vuoden 1995 EM-kisajoukkueessa.

Klinga saavutti kultaa myös valmentamalla ToPo:n A-pojat Suomen mestaruuteen vuonna 2001 yhdessä toisen ToPo-ikonin Anssi Rauramon kanssa.

Vahvaa kasvatustyötä

Seurana ToPo on nykyisin yksi suurimmista junioriseuroista pääkaupunkiseudulla. Sen edustusjoukkue on ottanut tavoitteekseen päästä takaisin kansalliselle huipulle SM-sarjaan kolmen vuoden kuluttua. Tällä kaudella joukkueen ringissä on peräti 13 seuran omaa kasvattia, joista pyritään kehittämään ToPo:lle seuraavia sankareita.

Kari-Pekka Klingan ohella ToPo:sta on lähtöisin myös muita tähtiä. Tällä hetkellä Espanjan liigassa pelaava Taru Tuukkanen on mm. ToPo:n kasvatteja. Tuukkanen on historian ainoa suomalainen naispelaaja, joka on varattu naisten NBA:han (2001). Jatkossa ”topolaisten” pelaajien nimet tulevat varmasti näkymään suomalaisessa koripallossa, sillä ToPo:ssa pelaa lähes 20 nuorten maajoukkueissa Suomea edustanutta pelaajaa.

Vaikka ToPo-nimen takaa löytyy myös ikäviä muistoja, on tämän päivän ToPo juniorit ry rakennettu terveelle pohjalle kasvattamaan nuorista lapsista hyviä pelaajia ja ihmisiä. Kuin tilauksesta juhlavuoden kunniaksi, on ToPo historiansa aikana ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella edustettuna jokaisessa nuorten SM-sarjassa niin tyttöjen kuin poikienkin puolella.

ToPo lähtee uudelle vuosikymmenelleen perinteitään vaalivana koripalloseurana. Tavoitteena on jatkossakin luoda kaikille halukkaille mahdollisuus harrastaa koripalloa. Tämän lisäksi seuralta voidaan odottaa juniorityön tuloksena muutaman vuoden kuluttua paluuta kotoiseen SM-sarjaan sekä miehissä että naisissa.

Henkilöt

Asiat

 
Näytä lisää vastaavia