29.11.2009 Helsingissä pelattiin sunnuntaina Korisliigan päivän ainoana pelinä kaksijakoinen ottelu, jossa Salon Vilpas hallitsi ensimmäistä puoliskoa ja Torpan Pojat toista. Lopputuloksena voitto jäi ToPolle 81-73 (37-54) -tuloksella.
Corey Smith palasi ToPo-kokoonpanoon tehokkaasti ja voitokkaasti: Kuva: Francois Perthuis.
Ykkösasettaan eli kolmen pisteen koreja 12 jo puoliaikaan mennessä pommittanut Vilpas hankki vartissa 19 pisteen johdon, mutta kolmannella jaksolla ToPo alkoi kuroa eroa kiinni. Isännät menivät ensi kertaa johtoon viitisen minuuttia ennen loppua. Vilpas kävi vielä edellä 71-70 -tilanteessa, mutta ToPo voitti loppuminuutit 11-2.
- Olimme alussa passiivisia ja Vilpas pääsi heittämään kolmosia. Tauolla teimme puolustusmuutoksia ja saimme peliimme ryhtiä niin, että Vilpas pääsi tekemään toisella puoliskolla enää 19 pistettä, kertasi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
ToPon ratkaisijaksi nousi lopussa Corey Smith, joka pelasi nyt ensi kertaa sitten sarjan avausottelun lähes kaksi kuukautta sitten, jossa hän loukkasi polvensa. Smith teki hyvällä tarkkuudella voittajien korkeimmat pisteet 18. Samuel Haanpää heitti 17 pistettä.
Vilppaan tehokkaimpia olivat Charles Burgess 19:llä ja Darryl Dora 18 pisteellä.
(STT)
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.