19.4.2014 ToPo Naiset pääsivät juhlimaan seurahistorian ensimmäistä SM-mitalia taistelemalla voiton Äänekosken Huimasta pronssiottelussa lopputuloksella 76-70 (29-37). Ottelun sankarittareksi nousi Vilja Kesänen, joka syttyi tulikuumaksi ja heitti 11 pistettä päätösneljänneksellä.
ToPo Naiset pääsivät juhlimaan pronssimitalia kaatamalla Äänekosken Huiman.
Pronssimitali oli ToPo Naisille ensimmäinen SM-mitali seurahistoriassa. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Pronssiottelussa oli odotettuun tapaan tiukka ja molemmat joukkueet olivat parhaimmillaan alkuminuuteista lähtien. ToPo joutui selkä seinää vasten puoliajalla, kun herhiläiset ottivat hetkeksi niskalenkin.
ToPo ei kuitenkaan vähästä välittänyt, vaan kiri äänekoskelaisten johtoaseman ja päätösneljännekselle edettiin kotijoukkueen pisteen johdossa 54-53.
Vilja Kesänen (17/1) tuli vaihdosta ja nostatti ToPon hirmuiseen taisteluun mitalista. Kun peliaikaa oli jäljellä alle neljä minuuttia, Kesänen vei lay-upillaan helsinkiläiset 69-61-johtoon.
Huima kiri kuitenkin kahden pisteen päähän 72-70, mutta Vilja ja Vilma Kesänen (7/4/6 syöttöä) viimeistelivät lopputuloksen vapaaheittoviivalta.
Kesästen lisäksi Niina Laaksonen (22/11/3 torjuntaa) oli hurjalla pelipäällä, minkä lisäksi Ashlee Roberson (10/4) oli avainasemassa ToPon pistetehtailussa.
Huimalta Brandi Davis (19/1/4 syöttöä) palasi loukkaantumisen jälkeen pelikuntoon ja Lonniya Bragg (13/13) keräsi tupla-tuplan. Suomalaisosastolta onnistuivat Sanna Jämsen (11/10/5 riistoa) ja 15-vuotias Riina Kärkkäinen (11/2).
Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.
Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.