22.3.2010 Torpan Pojat vei Korisliigan ainoasta maanantain ottelusta pisteet, jotka vierailija Joensuun Kataja olisi tarvinnut kipeämmin. ToPo voitti Helsingissä 99-91 (48-34) -tuloksella. ToPo on jo varmistanut runkosarjan kolmannen sijansa, mutta Kataja kamppailee tiukasti viimeisistä pudotuspelipaikoista lähinnä Uudenkaupungin Korihaiden ja Namika Lahden kanssa.
Elias Kajander lukeutui Katajaa vastaan ToPon tehokkaisiin viimeistelijöihin. Kuva: Francois Perthuis.
Korihait on nyt voiton verran Katajaa edellä seitsemäntenä, mutta Namika Lahti joensuulaisten kanssa tasapisteissä viivan alla yhdeksäntenä.
ToPo piti Katajan kurissa alusta loppuun. ToPo kasvatti jo 13 minuutin pelin jälkeen johtonsa 20 pisteeseen, jossa se käväisi useaan kertaan myös kolmannella ja neljännellä jaksolla.
ToPo hallitsikin peliä loppunumeroita selvemmin, kun Kataja voitti viimeisen kaksi ja puoliminuuttisen 19-8 ToPon peluutettua junioripitoista viisikkoaan.
– Meillä oli pelissä nyt hyvä intensiteetti ja onnistumisia tuli laajalla rintamalla. Parannus oli iso edelliseen Lahti-peliimme verrattuna, kommentoi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Tyray Pearson heitti ToPolle 20 pistettä, Hanno Möttölä 18 ja Elias Kajander 16.
Katajan tehokkaimpia olivat Kristian Clarkson 24:llä ja Petri Virtanen 19 pisteellä.
(STT)
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.