26.5.2016 Helmi Basket on helsinkiläinen tyttökoripalloseura, jossa voi harrastaa koripalloa monella tasolla. Naisten sarjoissa, A-, B- ja C-junioreissa seuralla on kilpakoripallojoukkueet, joiden edustusjoukkueiden tavoite on tavoitella SM-mitaleja. Nuoremmissa ikäluokissa haetaan elämyksiä ja menestystä paikallisista sarjoista ja turnauksista.
Lähes kaikki seuran toiminta tapahtuu Malmilla Helmi Centerin suojissa. Lisenssipelaajia seuralla on noin 250. Kaikkien ikäluokkien vastuuvalmentajat ovat kokeneita ja koulutettuja valmentajia.
Helmi Basketin naisten joukkue pelaa kaudella 2016-17 Korisliigassa. Seuralla on naisten joukkueet myös 1., 2. ja 3. divisioonassa. A-tytöissä seura pelasi päättyvällä kaudella kahdella joukkueella SM-sarjaa, mutta seuralla oli joukkueet myös eteläisen alueen 1. ja 2. divisioonissa. B-tytöt pelasivat SM-sarjan lisäksi alueellista 1. ja 2. divisioonaa. C-tytöissä oli joukkue kahdessa sarjassa. Helmi Basket osallistui myös 2005-, 2006- ja 2007-tyttöjen sarjatoimintaan.
Seuran joukkueet vierailivat useissa turnauksissa sekä kotimaassa että ulkomailla. A-tyttöjoukkue osallistui European Girls Basketball Liigaan ja pelasi turnauksia Liettuassa, Latviassa ja Alankomaissa. A- ja B-tytöt osallistuivat Pääsiäisenä turnaukseen Espanjassa. C-tyttöjen vuoden kohokohta oli turnaus Södertäljessä Ruotsissa. Nuorimmat ikäluokat osallistuivat turnauksiin kotimaassa.
Tulevalla kaudella A-tyttöihin muodostetaan peräti kolme joukkuetta, jotka kaikki pyrkivät valtakunnallisiin sarjoihin. Lisäksi A-tytöt osallistuvat yhdellä joukkueella European Girls Basketball Liigaan (EGBL). A-tyttöihin ovat tervetulleita tavoitteellisesti harjoittelevat 1998-2000 syntyneet koripalloilijat.
B-tyttöjen joukkue pyrkii SM-sarjaan ja pelaa myös EGBL-sarjassa. B-tyttöjen joukkueeseen ovat tervetulleita kaikki 2001- ja 2002-syntyneet tytöt jotka ovat jo harrastaneet koripalloa useamman vuoden.
C-tyttöihin muodostetaan kaksi joukkuetta; 03-syntyneiden tyttöjen joukkue osallistuu SM-karsintoihin ja pyrkii siis SM-sarjaan. C-tytöt osallistuvat myös European Girls Basketball Liigaan (EGBL). Lisäksi muodostetaan 04-syntyneiden joukkue joka osallistuu ikäluokkansa 1. divisioonaan. C-ikäluokkiin otetaan mukaan kokeilemaan kaikki koripallosta kiinnostuneet 2003- ja 2004-syntyneet tytöt, jotka haluavat harjoitella säännöllisesti ja tavoitteellisesti.
Mini-ikäisissä on joukkueet sekä 05- että 06-syntyneille tytöille. Mikroissa muodostetaan joukkueet 07- ja 08-ikäluokille. 2009 ja myöhemmin syntyneille on oma ryhmänsä. Näihin kaikkiin ikäluokkiin ovat tervetulleita kaikki, joita kiinnostaa koripalloilu.
Tule rohkeasti kokeilemaan, miltä koris tuntuu maan johtavassa tyttökorisseurassa!
Ole yhteydessä ikäluokan valmentajaan:
Naiset ja A-tytöt
Janne Hänninen, 045 277 1286, janne.hanninen(at)windowslive.com
B-tytöt (2001-2002-syntyneet)
Pekka Rankinen, 0400 230 388, pekka.rankinen(at)liiketalousopisto.fi
C-tytöt (2003-2004-syntyneet)
Janne Hänninen, 045 277 1286, janne.hanninen(at)windowslive.com
Minitytöt (2005-syntyneet)
Mikko Mäntylä, 045 312 6644, mikko.mantyla(at)iki.fi
Minitytöt (2006-syntyneet)
Martina Roos-Salmi, 040 546 3560, martina.roos(at)gmail.com
Mikrotytöt (2007-2008-syntyneet)
Mikko Mäntylä, 045 312 6644, mikko.mantyla(at)iki.fi
Supermikrot (2009- ja myöhemmin syntyneet)
Mikko Mäntylä, 045 312 6644, mikko.mantyla(at)iki.fi
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.
Perinteinen Jokelan katukoristurnaus on järjestetty jo vuodesta 1999.
Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLa hakee vastuuvalmentajaa 2019-syntyneiden joukkueisiin sekä kerho-ohjaajia 2022-2020 -syntyneiden kerhoihin. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus päästä tekemään tärkeää työtä lasten ja nuorten kanssa seurassa, jossa tähdätään laadukkaaseen, turvalliseen ja kaikille avoimen toimintaan.
Hyvinkään Pontevan puheenjohtaja Anne Schroderus palkittiin OKM:n ansiomitalilla kullatuin ristein.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset sekä muut erityistä tukea tarvitsevat urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. LePyn Unified toiminnan kasvaessa haemme lisää partneripelaajia joukkoomme. Tässä on ryhmä josta saat koristreenien lisäksi taatusti hyvän mielen.
PuHu Junioreiden turnaus järjestetään tammikuussa jo 25. kerran. Turnauksessa pelataan 2010–2017 -syntyneiden sarjat.
Mikäli etsit uutta harrastusta tai haluat jatkaa aiemmin kesken jäänyttä harrastusta, olet tervetullut mukaan Pakilan Visan poikien mukavaan ryhmään osaavan valmentajan oppiin. Myös kokeneet pelaajat ovat tervetulleita.