23.1.2017 Naisten Korisliigassa HyPon Taru Tuukkanen ja FoA:n Hanna Vapamaa ovat siirtyneet kaikkien aikojen tilastoissa uusille tuhatluvuille.

Taru Tuukkanen ylitti runkosarjassa 2000 pisteen rajan, kun hän upotti 19 pistettä Peli-Karhuja vastaan.

Hanna Vapamaa on kahminut Naisten Korisliigan runkosarjassa yhteensä 1013 levypalloa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis
Hyvinkään Pontevan tehonainen Taru Tuukkanen ylitti runkosarjassa 2000 pisteen rajan, kun hän naulasi 19 pistettä voitto-ottelussa Peli-Karhuja vastaan. Tuukkanen on tehnyt 111 pelaamassaan runkosarjapelissä yhteensä 2012 pistettä, mikä tuo komean 18,1 pisteen keskiarvon. Yhden ottelun piste-ennätys Tuukkasella on Naisten Korisliigassa 36.
Tuukkanen on pelannut myös 156 naisten maaottelua, joissa pisteitä on syntynyt 2421. Aktiiviurastaan hän on pelannut valtaosan ulkomailla Yhdysvalloissa, Espanjassa, Italiassa ja Ranskassa.
Forssan Alun Hanna Vapamaa ylitti tuhannen levypallon rajan ja on nyt kahminut hyppysiinsä Naisten Korisliigan runkosarjassa yhteensä 1013 levypalloa.
Vapamaan, 26, yhden ottelun levypalloennätys on 16, viime lokakuulta Peli-Karhuja vastaan.
Vapamaaalla on tilillään kolme Suomen mestaruutta Lappeenrannan Catzin riveissä, ja hän on pelannut 13 naisten maaottelua.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.